Българският лев и хърватската куна са включени в ERM II
По искане на българските власти, финансовите министри на държавите-членки на Еврозоната, председателят на Европейската централна банка и финансовите министри и управителите на централните банки на Дания и България решиха по взаимно съгласие да включат българския лев в механизма за обменни курсове (ERM II), съобщи Европейската централна банка (ЕЦБ).

Определен е централен курс на българския лев на 1 евро = 1.95583 лева. Според правилата на валутния механизъм е определен и стандартен диапазон на колебание от плюс или минус 15 процента спрямо централния курс.
“В същото време, след внимателна оценка на целесъобразността и устойчивостта на валутния борд на България, беше прието, че България се присъединява към механизма за обменни курсове със съществуващото си споразумение за валутен борд,“ се казва в съобщението на ЕЦБ.
ЕЦБ съобщи също, че хърватската куна също влиза в механизма за обменни курсове при курс 1 евро = 7.53450 куни.
Споразумението за участие на лева в ERM II се основава на ангажимента на България да се присъедини едновременно към банковия съюз и ERM II, и на изпълнението от българските власти на набор от мерки, описани в писмото им за намерение от 29 юни 2018 г., които са изключително важни за плавен преход към участието в ERM II.
Според съобщението, споразумението за участие на българския лев в ERM II е допълнително придружено от твърд ангажимент на българските власти да следват стабилни икономически политики с цел запазване на икономическата и финансова стабилност и постигане на висока степен на устойчиво икономическо сближаване.
ЕЦБ и Българска народна банка (БНБ) ще съобщят за подробностите по споразумението за влизане в ERM ІІ преди отварянето на валутните пазари на 13 юли.
От ЕЦБ съобщиха още, че Управителният съвет на банката е приел решение за установяване на тясно сътрудничество с БНБ, след като бяха изпълнени необходимите надзорни и законодателни предпоставки. Решението ще влезе в сила 14 дни след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. От 1 октомври 2020 г. ЕЦБ ще отговаря за прекия надзор над значимите кредитни институции в Република България и за общите процедури за всички поднадзорни лица, както и за наблюдението над по-малко значимите кредитни институции. Междувременно ЕЦБ ще извърши оценка, с която ще определи кои банки изпълняват критериите за класифициране като значими институции.