ClaimCompass ще придобие приложението за пътуване Service
Създаденият в България стартъп ClaimCompass ще придобие мобилното приложение за обезщетения при пътуване Service, съобщиха от компанията. Цената на сделката не се съобщава.

Придобиването дава на ClaimCompass достъп до американския пазар и 283 хил. потребители, които използват Service.
Самата ClaimCompass до момента е обработила исковете на 200 хил. души. Основният пазар на компанията е Европа.
“Съществуващите потребители на Service ще могат да се възползват от юридическата ни експертиза в Европейския съюз. Потребителите на ClaimCompass пък ще имат възможност да получат юридическа защита извън ЕС”, казва Александър Сумин, съосновател и маркетинг директор на ClaimCompass.
Сделката се случва в момент, когато авиопревозвачите са изправени пред вълна от отложени полети и недоволни клиенти. Бизнес моделът на ClaimCompass е да помага на пътниците да получат обезщетения за отложени или забавени полети.
В Еропа размерът на обезщетението за нарушени права на пътниците варира между 250 и 600 евро. ClaimCompass получава комисион от всеки спечелен иск.
От ClaimCompass отчитат, че пандемията е изправила на изпитание бизнеса им. “Безусловно пандемията нанесе сериозни щети на цялата травел индустрия – казва Александър Сумин. – Приходите ни спаднаха значително, тъй като някои авиокомпании изпаднаха в тежко финансово състояние. Много други искове не подлежат на обезщетение, защото Covid19 се счита за извънредно обстоятелство.”
Сумин допълва, че още в началото на март компанията е нпаравила необходимите оптимизации и в момента е в добро финансово състояние и продължава да изплаща обезщетения и да приема нови искове.
Виждали сме и по-добри времена за технологични компании в травъл сектора – посочва главният изпълнителен директор на ClaimCompass Татяна Миткова. – Но имаме късмета да сме в добра финансова позиция, за да преминем през бурята и да помагаме на нашите клиенти, когато пътуванията се възобновят.”
ClaimCompass е създадена през 2015 г. от Татяна Миткова, Александър Сумин и Вилизар Шулев. До момента компания е набрала 1.8 млн. долара финансиране от фондове за рисково инвестиране като Social Capital, 500 Startups, Hustle Fund, Rambleside Ventures, Telegraph Hill Capital, Good News Ventures, David Houser, и редица други с по-малки тикети.