Начело на финтех революцията
Само преди четири години Марвин Блажевски ражда идеята за компания, която предлага инфраструктурни решения за дигитално трансформиране на финансовия сектор. Днес СЕПА Кибер Технологии е реалност и създава финтех иновации от Варна за целия свят.
В един от последните уикенди Марвин Блажевски, главният изпълнителен директор на СЕПА Кибер Технологии, получава съобщение в телефона си. Събота вечер е и системата за сигурност го алармира за влизане в един от варненските офиси на фирмата. Той бързо разбира, че всъщност става въпрос за негови колеги, които са дошли да работят по един важен проект.
„Звъннах им и им казах веднага да се прибират вкъщи, защото работата не е по-важна от семействата им, казва Блажевски с усмивка. Но трябва да призная, че също така много се зарадвах колко посветени са те на работата – за нас в мениджмънта това означава, че правим нещата правилно.“
Марвин Блажевски е на 32 години и е пълен с ентусиазъм. Въпреки че е млад, той има над десетгодишен опит във финансовата сфера, зареден е с предприемачески нюх и глобална експертиза. И това не само защото е германец с унгарски корени. Блажевски е учил и работил в Швейцария, Австрия, Франция, Обединеното кралство, САЩ, Германия и Хърватия. Основава и развива първия си бизнес в Австрия, когато е едва на 21, а именно система за управление на ПОС терминали.
„Идеята се роди, докато плащах с карта хляб за две евро в Инсбрук, спомня си той. Тогава в Германия това щеше да изглежда странно. Голяма част от търговците приемаха само кеш, плащането с карта беше едва ли не срамно – още повече за малки суми.“ Блажевски започва да чете много за финансовите транзакции по света и сравнително скоро разбира, че иска да се занимава с това.
И така започва неговото приключение във финансовата сфера. През годините той събира опит и в края на 2018 г. създава СЕПА Кибер Технологии. Основна роля в компанията има HAK Investment Group – инвестиционна компания, активна на 19 пазара.
През 2016 г. Блажевски отговаря за развитието на ИТ бизнеса на HAK Investment Group и осъзнава, че е дошло време да се създаде проект, който по неговите думи „добавя стойност за финансовата индустрия“. Такъв, който създава функционални продукти, които са достъпни и лесно мащабируеми в глобален аспект. „Аз раждам идеи всеки ден, казва Блажевски, но в този случай направих сериозен пазарен анализ и видях, че е настъпило времето за точно такъв проект.“
Така от HAK Investment Group започват да търсят локация за създаване на технологична компания в Източна Европа. Изборът е бил между Румъния, Украйна и България. Румънският и украинският вариант са отхвърлени бързо, след като се разбира, че не предлагат конкурентната среда, каквато има в България. А именно висококвалифициран професионален персонал, ефективна публична администрация, която подхранва нови инвестиции, и стабилна макроикономическа среда, гарантирана от националните политики и членството в Европейския съюз.
С други думи, анализът показва, че България би била най-подходяща за успеха на пазара. „Опитът ни показва, че пазарът тук е най-благоприятен. Това беше чудесно решение, днес сме много щастливи, че си направихме добре домашното, и не съжаляваме“, казва Марвин Блажевски.
Самият той избира Варна за седалище на компанията. Причината е, че в града има много млади хора, които завършват технологични специалности. Те искат да останат във Варна, но заминават в чужбина заради липсата на перспектива. Блажевски смята, че може да им предложи предизвикателство, което да ги задържи, и така и двете страни да спечелят.
Днес той казва, че решението е било правилно. Че СЕПА Кибер Технологии има „страхотен екип от подбрани хора“. „За тях това не е просто работа, а начин на живот. В много градове виждаме стартъп дух, но тук има и високо качество на живот, което води до по-мотивирани колеги, съответно и до по-добър продукт.“
ИНОВАЦИИ ЗА ФИНТЕХ СФЕРАТА
В свой доклад от есента на 2019 г. The Business Research Company изчислява, че до 2022 г. финтех индустрията, която в момента е оценявана на около 150 млрд. долара, ще достигне оборот от 310 млрд. долара.
Принос за скока ще имат компаниите, които традиционно възприемаме като финтех – дигитални банки като Monzo, Revolut, N26, компании за дигитално кредитиране като Klarna, виртуални платежни системи като PayPal, но и нови играчи в сферата, известни като GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).
„Ние сме горди, че централата ни е в България, но се разрастваме глобално, и така успяваме да подпомагаме икономиката на една страна със страхотни хора и страхотна природа.“
Всички те – а и традиционните банки, които искат или не, под натиска на клиентите си трябва да се дигитализират – обаче имат нужда от постоянно развиваща се технологична инфраструктура. И тук идва ролята на СЕПА Кибер Технологии.
„Нека сравним финансовата с авиоиндустрията. Авиокомпаниите превозват хора от точка А до точка Б и продават самолетни билети. Те обаче купуват самолетите си от производители“ – така започва отговорът на Марвин Блажевски, когато Forbes го пита как би обяснил бизнеса на компанията на някой финтех лаик.
„Сега си представете, че ние от СЕПА Кибер Технологии правим самолетите, а банките са авиокомпаниите, продължава той. Ние разработваме иновации, системи за сигурност и нови технологии за глобалната финансова индустрия. Така компаниите могат да се фокусират върху основния им бизнес, който е да предоставят финансови услуги.“
Всички тези услуги се предлагат white label (с бял етикет), което ще рече, че могат да бъдат персонализирани с логото и цветовете на клиента. Въпреки че настояваме, Блажевски не може да назовава имена на клиентите на компанията заради конфиденциалността на договорите. Той обаче намеква, че сред тях са компании, които са познати и ползвани и от български потребители.
„Изграждаме технологичната инфраструктура за компании в цяла Европа, Турция и други части от Близкия изток, казва Блажевски. Понякога го правим на място в самите компании, понякога и в нашите собствени офиси дистанционно.“
СЕПА Кибер Технологии разполага със собствени центрове за данни в пет европейски града – Варна, София, Бремен, Мюнхен и Гринуич. Офисите на фирмата са също глобално разположени. Централата на СЕПА Кибер Технологии се намира във Варна, офиси има и в Германия, Турция и Индия. В България е съсредоточена оперативната дейност – управление на проекти, бек офис, разработка на ин технологии, ръководство, има и търговска дивизия. Офисът в южната ни съседка се занимава основно с бизнес развитие. В Германия се извършва оценка на качеството на софтуера и търговска дейност. В клона на фирмата в Индия се извършва ИТ разработка. Всичко това прави 700 служители, като от тях във Варна са около 70.
Екипът във Варна постоянно се увеличава и дори по време на корона кризата са назначени над 30 нови колеги. Самият Блажевски също е основно във варненския офис, но сам казва, че през 2019 г. е прекарал повече време в полети, отколкото на работното си бюро.
Това се налага не само защото целта на СЕПА Кибер Технологии е да работи на още повече нови пазари – Судан е последният пример за това, но и заради новите стандарти при съхранението на данни. Много компании държат най-чувствителната информация за техните клиенти да се намира в държавата, където оперират. Съответно СЕПА Кибер Технологии трябва да създаде юридически лица на различни територии и да създава удължена инфраструктура за съхранение на данни.
ОТГОВОР НА СПЕЦИФИЧНИТЕ КЛИЕНТСКИ НУЖДИ
Продуктовото портфолио на СЕПА Кибер Технологии – SEPA CoreX, предлага безкрайни възможности – от издаване на платежни инструменти (като дебитни карти) и електронни портфейли, през системи за обработка на плащания, обмен на валути и криптовалути до основни банкови системи. Услугите са лесни за интегриранe помежду си и с външни платформи, мащабируеми са, с висока степен на автоматизация, надеждност (непрекъсната работа 99.999%) и сигурност.
Сред клиентите на СЕПА Кибер Технологии освен финансови институции има и такива от правителствения сектор, ритейл сектора, образователни институции.
„Цената за създаването на такава платформа като CoreX от нулата започва от 30 – 40 милиона евро, казва Марвин Блажевски. Ние я предоставяме на големите бизнеси, предприемачи и банки за малка част от тези суми като SaaS (Софтуер като услуга). Ако искате да станете конкурент на този пазар, можете да използвате нашата платформа, ние ще ви направим брандинг и бизнес анализ.“
Друга категория услуги отново от CoreX, които СЕПА Кибер Технологии предлага на своите партньори, осигурява пълно съответствие с европейските директиви срещу прането на пари и финансирането на тероризма. Това са чувствителни теми, които се крият зад термините KYC (Know your customer; опознай своя клиент), KYB (опознай своя бизнес партньор) или UBO (Ultimate Beneficial Owner; действителен собственик). Чрез услугите на СЕПА Кибер Технологии компаниите могат да се сдобият с информация за клиентите си и да предотвратят незаконни дейности, а и да избегнат солидни глоби.
Това звучи сложно и страшно, но всъщност има и приложение за ситуации, с които всеки от нас се е сблъсквал. Марвин Блажевски например разказва, че в разгара на корона кризата в началото на 2020 г. един германски университет се е свързал със СЕПА Кибер Технологии за решение на проблема с виртуалните изпити.
Логично учебният процес в дигитална среда стига и до този момент. Как обаче изпитваш някого зад компютъра при положение, че всеки може да застане на неговото място. KYC системата на фирмата решава казуса. С нея обикновено се сблъскваме, когато отваряме сметка в дигитална банка и трябва да направим селфи със смартфона, за да стане ясно дали сме същият човек като на личната ни карта.
В случая на тестовете всеки изпитван трябва да е с включена камера. Ако се мръдне от компютъра, тестът се паузира, а ако на негово място се появи друг човек – се блокира. „Този проект показва, че при нас идват различни видове компании и институции от различни сфери в целия свят, казва Марвин Блажевски. Те имат нужда от решение – а ние бързо им го даваме!“
Той допълва, че проектите, които фирмата му предлага, рядко си приличат. Да, те спестяват време, процеси, пари и ресурси и добавят стойност за бизнеса, но винаги имат своята специфика.
ПОСЛЕДНИЯТ СИГНАЛ
Когато Forbes пита главния изпълнителен директор на СЕПА Кибер Технологии за ефекта от COVID-19 върху бизнеса, той първо държи да отбележи, че не иска да звучи, че иска да се възползва от това глобално нещастие и личната трагедия на милиони.
Уточнявам, че питаме дали се усеща форсирането на процесите на дигитализация. „Разбира се, казва той. COVID-19 беше последният намек към компаниите, които не искаха да иновират, не искаха да се променят и да се развиват. Това беше сигнал да се събудят и да признаят, че вече сме XXI век и са принудени да се дигитализират, за да спестят пари и да не останат затиснати в миналото.“ По време на извънредното положение офисите на компанията във Варна не затварят, а мениджмънтът прави всичко възможно да гарантира сигурността на служителите. В момента, в който маските в България се изчерпват, се организира специална доставка от Турция, която включва и дезинфектант за всички семейства на служителите. „Не сме забавяли плащания на заплати, защото знаем, че носим отговорност за тях“, казва Блажевски.
Както стана ясно още в началото на текста, уважението явно е взаимно. И генерално той звучи ентусиазиран за локацията Варна и таланта, който компанията открива там. Нещо повече – компанията скоро ще лансира своя академия, SEPA Labs, в която ще предоставя допълнителна квалификация на служителите си. Лектори ще са водещи специалисти от Германия и Турция.
„Удовлетвореността на нашите колеги е ключова за качеството, което предоставяме на нашите клиенти, затова искаме постоянно да провокираме мозъците на екипа. Постоянно търсим нов талант, дори опитваме да убедим хора да се релокират в България“, добавя Марвин Блажевски. Той се радва, че клиенти на СЕПА Кибер Технологии следват примера ѝ. Разказва, че по негов съвет три компании вече са отворили свои бекофиси в България, наели са над 1200 служители и са много щастливи. Питаме кои са компаниите, разбира се, но той учтиво се усмихва и казва, че не може да посочва имена.
„Ние сме горди, че централата ни е в България, но се разрастваме глобално и така успяваме да подпомагаме икономиката на една страна със страхотни хора и страхотна природа, за които за съжаление се знае малко. СЕПА Кибер Технологии инвестира в местен талант и добавя стойност за света на иновациите с печат „Направено в България“ – казва Марвин Блажевски. – Мисля, че това заслужава адмирации – поне аз бих се радвал някой да иска да направи нещо подобно в Германия.“ После се замисля малко и се засмива – „ок, не че Германия има нужда от това“.
Какво следва за СЕПА Кибер Технологии? Целта на компанията е да увеличи бизнеса си почти трикратно през 2020 г. Тя отчита консолидирана EBITDA (печалба преди лихви, данъци, амортизации и обезценки) за 2019 г. на стойност 10 млн. евро, заложените прогнози за настоящата година са 27 до 35 млн. евро. Но дали кризата няма да попречи на тези планове? „Не мисля, отговаря Марвин Блажевски, познаваме пазара достатъчно добре, за да знаем какво можем да очакваме от настоящите и потенциалните клиенти.“
„COVID-19 беше последният намек към компаниите, които не искаха да се променят и дигитализират.“
В по-средносрочен план смелите цели на акционерите и мениджмънта стигат до първично публично предлагане (IPO) на международна борса в рамките на три до пет години. „През това време трябва да станем по-глобални и да натрупаме повече оборот и печалба“, казва главният изпълнителен директор на СЕПА Кибер Технологии. На въпроса дали вижда пречки пред този план той отговаря лаконично: „Време.“
При това положение може би той все пак трябва да размисли, преди отново да спре порива на колегите си да работят в събота вечер.