Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
22 юли 2020, 12:38

Класация на Forbes България: Най-популярните брандове във Facebook

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

съавтор

Цвета Стратиева

През 2019 г. глобалните приходи на Facebook от реклама достигат 69.7 млрд. долара. На фона на тези обороти 25-те млн. лв., които българските рекламодатели са инвестирали във Facebook реклама, изглеждат нищожни. Те обаче представляват една четвърт от нетните инвестиции в интернет реклама за 2018 г. според данните на IAB България.

Снимка: Pixabay

Facebook рекламата е атрактивна, защото позволява много детайлно сегментиране на аудиторията. Фирмите могат да показват рекламите си на фенове на определени отбори или изпълнители, на любители на планинарството или екзотичната кухня.

Но дори и да нямате бюджет за Facebook реклама, вие получавате достъп до много голяма аудитория само с поддръжката на бизнес страница в социалната мрежа. „Facebook има много голям обхват – казва Камен Янкулов, който управлява бизнеса на платформата за електронна търговия OLX в България. – Най- вероятно 90% от населението онлайн ползва Facebook.”

Класацията на Forbes за най-популярните брандове във Facebook показва българските марки с най-много фенове в социалната мрежа. Една добре поддържана Facebook страница с няколкостотин хиляди фенове може да се използва както за популяризиране на бранда, така и като директен канал за продажби. Това е особено важно за малките и средните бизнеси, които не могат да си позволят големи разходи за дигитален маркетинг.

Разбира се, голямата фенска база не гарантира повече продажби или ангажираност. Важно е как я използваш. Има компании със стотици хиляди фенове във Facebook, които не публикуват редовно и така се лишават от потенциала на този маркетингов канал. Вземете за пример страницата на царевичните пръчици „Зайо Байо” (2-ро място в класацията). Тя има почти 500 хил. фенове, но от началото на 2020 г. има много малка активност.

На другия полюс е страницата на сайта за продажба на автомобили mobile.bg (1-во място в класацията). През март 2020 г. тя има над 320 хил. интеракции от фенове (харесвания, коментари и споделяния). Това са над 10 хил. потенциални потребители дневно.

Методология:

В класацията са включени компании, които имат българска страница във Facebook, маркирана като бранд. Подреждането е направено на база броя на феновете на всяка страница към края на май 2020 г. Включени са само страници, на които е публикувана поне една нова публикация през последните 90 дни до създаването на класацията. Данните за броя на феновете са взети от Socialbakers.

ТОП 40 НА БРАНДОВЕТЕ ВЪВ FACEBOOK

  1. Mobile.bg

775 450

Търговия с автомобили

Платформата е специализирана в продажба на автомобили, камиони, джипове и бусове, като собственик на сайта е „Резон’’, чиито приходи възлизат на 9.6 млн. лв. за 2018 г. Компанията притежава и една от най-големите платформи за онлайн търговия на дребно в България Bazar.BG.

  1. Зайо Байо

492 352

Храни

Фирмата, която стои зад марката „Зайо Байо”, е „Сани-Конс Тодорови с-ие”. Създадена е преди 30 години и е ориентирана в сферата на хранително-вкусовата промишленост, като специализира в производството на царевични и пшенични пръчици. През 2000 г. пуска на пазара продуктите под марката „Зайо Байо”. Две десетилетия по-късно популярността им продължава да е голяма и им отрежда  6.8 млн. лв. приходи през 2018 г.

  1. Furniture Videnov

461 934

Мебели

„Виденов груп” ООД, по-известни за широката общественост чрез бранда ‘“Мебели Виденов“, специализират в производство и търговията с корпусна и мека мебел. Създадена в Ямбол, фирмата започва като малък семеен бизнес, а днес може да се похвали с мебелна фабрика, модерни производствени цехове и 43 търговски обекта в страната.

  1. OLX Bulgaria

418 560

Онлайн търговия

OLX е платформа за онлайн търговия, в която индивидуални потребители и бизнеси могат да предлагат свои стоки и услуги. Към момента регистрирани потребители са близо 3 млн. души. Брандът е собственост на южноафриканската Naspers, която е собственик и на други подобни платформи в България като еMag.bg

  1. eMAG Bulgaria

411 989

Онлайн търговия

eMAG e oнлайн магазин за търговия на дребно, собственост на международната група от компании Naspers, с над 1.4 млн. предлагани продукта. От началото на извънредното положение от компанията отчитат покачване на стойността на поръчките им със 78%, както и ръст на новите клиенти от 20% през първите няколко седмици. Онлайн магазинът участва активно в даренията за болниците, като досега е осигурил общо 92 хил. защитни маски за ВМА.

  1. Lidl Bulgaria

406 524

Търговия на дребно

„Лидл България” управлява веригата магазини със същото име. Компанията е собственост на немската Schwarz-Gruppe. В края на 2019 г. „Лидл България” започна строежа на стотния си магазин в страната. Компанията отчита близо 1 млрд. лв. приходи през 2018 г. Брандът е доста активен в социалните мрежи, което им отрежда и над 400 хил. лайка на официалната им Facebook страница.

  1. Kaufland Bulgaria

376 942

Търговия на дребно

„Кауфланд България“ управлява най-голямата верига хипермаркети в областта на хранителните стоки в страната. Компанията завършва 2018 г. с приходи от продажби на стойност 1.57 млрд. лв., като през 2020 г. вече разполага с над 60 обекта. Kaufland влиза на българския пазар през 2006, като от 11 години е категоричен лидер в сектора.

  1. Grabo.bg

361 304

Колективно пазаруване

Сайтът за колективно пазаруване Grabo.bg се самоопределя като „онлайн платформа за осигуряване на голям клиентопоток без реална инвестиция“. От компанията отбелязват, че над 500 хил. потребители следят офертите от сайта чрез имейл известяване. Търговците, които пускат оферти в Grabo.bg, са отчели над 177 млн. лева приходи благодарение на платформата.

  1. A1 България

342 379

Телекомуникации

Един от трите големи телекома в България, A1, е чacт oт A1 Telekom Austria Group. С над 4 хил. служители в страната, през 2019 г. A1 България отчита приходи 486,2 млн. евро, както и най-голям пазарен дял на база брой абонати.

  1. VsichkiOferti.bg

313 772

Колективно пазаруване

Сайтът VsichkiOferti.bg е една от най-големите платформи за колективно пазаруване в страната с над 400 хил. уникални посетители към момента и над 1.8 млн. посещения от началото на 2020.

  1. AVON Bulgaria

310 501

Козметика

„Ейвън козметикс България“ е собственост на козметичния гигант AVON. Компанията – майка на българското дружество, е основана преди 134 години. Бизнес моделът на фирмата разчита на представители, които продават продуктите от врата на врата. Приходите на фирмата възлизат на почти 50 млн. лева за 2018 г.

  1. MyMall.Bg

305 764

Онлайн търговия

„Маркетнет”, което управлява бранда MyMall, подаде през 2019 г. документи за обявяване в несъстоятелност. Въпреки това Facebook страницата на онлайн магазина продължава да е активна и бълва оферти за дрехи и обувки. MyMall беше един от големите онлайн търговци в България с присъствие и на други пазари в региона.

  1. Aladin Foods

298 814

Храни

Aladin Foods е най-голямата верига за дюнери в страната, като компанията е на пазара от почти 20 години и разполага с над 30 заведения за бързо хранене. Приходите на Aladin Foods бележат 10% ръст през 2019, като възлизат на 35 млн. лв.

  1. Telenor Bulgaria

296 227

Телекомуникации

Телекомът е собственост на чешката PPF Group и има регистрирани около 3 млн. активни потребители в България. Популярността на Telenor е силно осезаема и в социалните мрежи, като активното им присъствие им отрежда близо 300 хил. харесвания.

  1. Vivacom

287 317

Телекомуникации

VIVACOM е най-младият мобилен оператор в България. Благодарение на голяма база от абонати на стационарна гласова услуга и интернет, компанията е най-големият телеком по общи приходи на българския пазар. Наскоро Vivacom бе придобита от базираната в Нидерландия телекомуникационна и медийна компания United Group.

  1. КЪРТЯ.КОМ

276 540

Услуги

Да таргетираш потребители на строителни услуги с произволни смешни постове във Facebook може да не звучи много ефективно. Но именно тази стратегия е избрала „МГ Ангелов”. Фирмата предлага къртене, чистене и извозване, и явно залага на максимата, че всеки усмихнат потребител е потенциален клиент. Ако не друго, поне е набрала внушително количество фенове във Facebook.

  1. Верига Магазини ЗОРА

272 350

Търговия

„ЗОРА” е българска компания за търговия на черна и бяла техника, която разполага с почти 40 магазина в страната. През 2019 г. от ЗОРА получиха 4 сертификата клас А за инвестиции, издадени по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. През 2018 г. приходите на дружеството възлизат на близо 200 млн лв.

  1. Efrea.com

264 238

Онлайн търговия

Efrea.com е онлайн магазин за дамски дрехи и аксесоари, като популярността на бранда се дължи основно на засиленото им присъствие в социалните мрежи. Facebook страницата им отбелязва поне по няколко публикации на ден, а приходите на компанията за 2018 г. са 26 хил. лв.

  1. Izkupi.me

250 427

Онлайн търговия

izkupi.me е онлайн магазин, специализиран в продажбата на маркови обувки, маратонки, кецове и дрехи. Във фейсбук компанията има близо 250 хил. харесвания, като отчетените приходи за 2018 възлизат на над 1.4 млн. лева.

  1. Bazar.BG

245 142

Онлайн търговия

Bazar.BG е онлайн платформа за търговия на дребно, която предлага на потребителите си възможността да публикуват свои собствени обяви с продукти за продажба. Платформата е собственост на дружеството ’’Резон“.

  1. FAMILYSTA

237 947

Мода

  1. Sport Depot

237 196

Спортни стоки

  1. Popolo

235 891

Мода

  1. NESCAFE 3in1 Bulgaria

231 673

Храни и напитки

  1. Silabg.com

227 895

Хранителни добавки

  1. J&B Bulgaria

217 947

Храни и напитки

  1. Pochivka.bg

216 260

Туризъм

  1. Subway Bulgaria

215 076

Ресторанти и заведения

  1. Mania

214 155

Дрехи втора ръка

  1. Queens Juice

207 580

Храни и напитки

  1. Enikom M

203 142

Мебели

  1. Frontfabric Type Foundry

202 557

Дизайн

  1. JYSK Bulgaria

201 970

Мебели

  1. Bebeshki dreshki

200 723

Онлайн търговия

  1. Мебели Мондо

200 593

Мебели

  1. Elzabg

196 254

Мода

  1. VODO.BG

193 311

Мода

  1. Nestle Ice-Cream Bulgaria

192 938

Храни и напитки

  1. BMW Bulgaria

192 304

Автомобили

   40. Aviobilet.com

191 907

Самолетни билети

Топ 25 на работодателите, реагирали първи на пандемията Михаел Тойнер: AirPod аристократът

Свързани статии

Как Пресиян Каракостов промени играта

Бизнес, Водещи новини

Как Пресиян Каракостов промени играта

„Компаниите трябва да говорят за комплексните теми честно и почтено“

BrandVoice, Бизнес

„Компаниите трябва да говорят за комплексните теми честно и почтено“

От Русия със злато

Бизнес

От Русия със злато

StorPool: Микромеханика на успеха

Бизнес, Водещи новини

StorPool: Микромеханика на успеха

Защитен: Ултимативно усещане за дом

BrandVoice, Бизнес

Защитен: Ултимативно усещане за дом

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Бизнес, Водещи новини

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Реклама

Избрано

отпреди 3 дни

Как Пресиян Каракостов промени играта

отпреди 4 дни

StorPool: Микромеханика на успеха

отпреди 4 дни

За ИТ експертите заплатата е на второ място

отпреди 5 дни

Какво не ви казват за успешните трансформации в бизнеса?

20 юни 2022, 15:22

Пътеводител на руските олигарси

17 юни 2022, 16:00

Въпрос на визия

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени