Как да си по-уверен по време на преговори
Преговорите никак не са лесна задача. Нормално е да си нервен, но стресът и тревожността могат да ти изиграят лоша шега.
Проучване на Alison Wood Brooks сред 136 участници показва, че хората, изпитващи тревожност, правят по-ниски първи оферти, приемат по-бързо офертата на отсрещната страна и има по-голяма вероятност да излязат по-рано от преговорите. Тези хора са сключили с 12% по-малко атрактивни сделки от участниците в неутралната група.
Въпросът е как човек може да се справи със стреса по време на преговори. Авторът на Forbes Стефани Бърнс дава съвети за повече увереност по време на такива разговори.
Настрой се, че няма какво да губиш
Винаги сме по-стресирани по време на преговори, ако имаме големи очаквания за крайния резултат. Това може да замъгли съзнанието ни и да ни направи още по-нервни. Опитай да не се фокусираш върху идеален краен резултат. Това ще ти помогне да се отпуснеш. Освен това ще покаже на отсрещната страна, че си готов да си тръгнеш, ако не постигнеш това, което искаш, така опонентите ти може да са по-склонни на компромис. Опитай да се държиш по-свободно. Поеми си дълбоко дъх и помисли за други начини да постигнеш същия резултат, ако преговорите не протекат според очакванията ти. Така ще изглежда сякаш имаш предимство пред другата страна.
Научи повече за преговорите
Колкото повече знаеш за преговорите и как да побеждаваш, толкова по-добре. Това ще ти помогне да се чувстваш по-комфортно в този тип разговори. Има много книги, подкасти и дори курсове по тази тема и е особено важно да научиш повече, преди да започнеш нова работа, която ще предполага да влизаш постоянно в преговори.
Направи си проучване
Колкото повече факти имаш, толкова по-уверен ще се чувстваш. Направи проучване и намери „доказателства“ или данни, които да ти помогнат да покажеш гледната си точка. Ако целиш да получиш повишение на заплатата, потърси данни за възнагражденията в други компании за подобна на твоята позиции. Ако става въпрос за повишение, представи данни как си помогнал на други компании, за които си работил. Дори и да не ти се наложи да използваш данните, притежанието им ще те направи по-уверен по време на разговора. Пък и е трудно да спориш с числа.
Упражнявай се
Лесно е да си дори по-нервен на преговори, ако отидеш, без да знаеш какво ще кажеш или как да реагираш на аргументите на отсрещната страна. Затова се упражни предварително – сам пред огледалото и пред приятел или колега, който да изиграе реакциите на другите преговарящи, така че да си в ситуацията да отговаряш на въпроси, за които не си подготвен.