$320 млрд. загуба за световния туризъм за първите пет месеца на 2020 г.
Пандемията с коронавирус удари тежко световния туризъм. Само за първите пет месеца на 2020 г. загубите за сектора възлизат на 320 млрд. долара, което е три пъти повече от загубите за международния туризъм по време на световната икономическа криза през 2009 г. Това показва доклад на Световната организация по туризъм към ООН.

От януари до май броят на международните туристи е намалял с 56% на годишна база, което се равнява на 300 млн. души по-малко. В Европейския съюз понижението надхвърля 90%.
„Тези тревожни данни показват колко е важно да бъде рестартиран туризма, веднага щом е безопасно. Драматичният спад излага на риск от загуба на средства милиони хора“, заяви генералният секретар Световната организация по туризъм Зураб Пололикашвили.
По думите му, туризмът в глобален мащаб все още е изправен пред сериозни рискове, като най-съществени са нова вълна на вируса и ограничения на свободното движение. Натиск върху сектора оказва и нарастващото напрежение между САЩ и Китай.
Очакванията на Световната организация по туризъм са броят на туристите през настоящата година да се свият с до 80%, а загубите до 1.2 трлн. долара.
Уикенд туризмът на мода
През последния месец у нас се наблюдава рязък скок на уикенд туризма. Това вероятно се дължи на финансово-икономическите параметри на българските граждани и промененият режим на работа, заяви пред bTV Поли Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.
По думите й този модел ще се запази и след коронавируса. „Българинът избира дългият почивен уикенд или от петък до неделя за своята почивка на морето и този модел ще остане популярен и през следващите години“, каза Карастоянова.
Тя е на мнение, че цените на туристическите услуги не трябва да се намаляват, а да се повишат изискванията за качеството и предлагането, което получаваме.
Според нея мярката за субсидиране на чартърните полети е директна, но е закъсняла комуникацията в международен план.
„Мярката като идея беше формулирана в средата на май месец, преди да изтече, не беше прецизно формулиране, беше променяна, прегласувана, получи нотификация от Брюксел тази заповед и възможността да се използва закъсня с 2 месеца, което не означава, че няма да покрие разходи на туроператори и на авиокомпания, закъсня международната комуникация, че България предлага тази мярка“, каза Карастоянова.