Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
6 август 2020, 13:17

„Алтерко“ доказва, че може да има растеж в кризата

Румен Соколов редактор във Forbes

Отразявам банковият и небанков финансов сектор в България

Българската компания „Алтерко” работи последователно и постепенно се превръща във фактор на европейския пазар в сектора на Интернет на нещата.

Снимка: Елена Ненкова за Forbes

Леко съм напрегнат, преди да тръгна за първата си среща с представител на българска компания след повече от два месеца и половина, мисля дали съм взел всичко необходимо – маска, антибактериален гел, ръкавици. На входа ме посреща новата действителност – камера, която с глас ме подканя да се приближа за измерване на температурата. След отчитане на резултата съм допуснат в сградата на компанията. Срещата е в офис, в който има само няколко души, другите все още работят от вкъщи.

Напрежението изчезва, защото виждам моя събеседник усмихнат и погледът му показва, че мисли за положителни неща. „Автоматизацията винаги играе голяма роля по време на такива кризи, защото ограничава хората да пипат едни и същи продукти, неща, врати и други места, откъдето може да се заразят”, oбяснява Димитър Димитров, изпълнителен директор и един от основните акционери в „Алтерко” АД, ролята на бизнеса му в новата действителност. Това е особено важно на обществени места, където хората са много, допълва той.

„Алтерко” е компания, която посредством няколко дъщерни дружества се занимава с разработване, производство и продажба за IoT (Internet of Things) устройства. В България тези продукти са наречени умни устройства за автоматизация и управление на процеси в бита и дома, или Интернет на нещата. У нас компанията е позната предимно с умните си детски часовници MyKi, но в Европа и в света се продават и много други нейни продукти за управление на процесите в къщи и обществени сгради.

Акциите на дружеството се търгуват на Българската фондова борса, а пазарната капитализация в средата на юни тази година е 57 млн. лв. При основен капитал 15 млн. лв. цената на акциите се е повишила с близо 80% за едногодишен период.

Корона кризата налага и на „Алтерко” ограничения както на всички други компании, но благодарение на това, че мерките в България са по-меки, те не спират работата. Фирмата прави реорганизация, част от колегите започват да работят от вкъщи. При спазване на всички мерки останалите в офиса не усещат неудобства в работата. В началото има леки проблеми в логистиката, но се намират две нови компании за доставки. Има забавяне в производството и доставките, но то не е значително. Клиентите също са наясно, че трябва да изчакат за доставка на продукта по това време.

„Алтерко” минава успешно през кризата – според Димитър Димитров компанията отчита 300 процента ръст на продажбите на умни устройства през март и април. „Може би сме единствената компания от Европа, която се занимава с Интернет на нещата, която има ръст на продажбите и печалбата”, казва Димитров.

От началото на кризата китайските доставчици затварят и това е неудобство за конкурентите, но от „Алтерко” са заредили с доста складови наличности на компоненти. Така се получава, че европейските конкуренти затварят, физическите магазини – също, а в същото време потребителите са си вкъщи. „Какво по-хубаво време от това да модернизираш дома си”, допълва Димитър Димитров.

Голямото търсене на умни устройства е непосилно за техните конкуренти, затова и „Алтерко” заема нов пазарен дял и повишава клиентското си портфолио с нови потребители. Продажбите са основно на европейския и американския пазар – номер едно е Германия, следват Италия, Франция и Великобритания.

От началото на кризата „Алтерко” успява да предложи и три нови продукта, които са свързани с нея. Единият е пречиствател на въздух чрез ултравиолетова светлина Shelly AIR. Разработени са два модела, трети се завършва. Основният е персонален модел, който, поставен в стая, в рамките на час изчиства над 90 процента от бактериите и вирусите във въздуха. Може да се използва в присъствието на хора, не е опасен – ултравиолетовата светлина е затворена в алуминиев кожух, има специална серпентина, чрез която въздухът се върти и получава ултравиолетова радиация и се пречиства. Продуктът е дарен на седем български болници.

Вторият продукт, който компанията пуска, е насочен по-пряко в помощ на болниците и на болните с COVID-19. „Основният проблем не само в България, а и по света, е, че когато има задълбочаване на симптомите на оставен на домашно лечение пациент, това се разбира късно”, казва Димитър Димитров. Затова създават оксиметър, в който комбинират няколко техни разработки. Той позволява мониториране на данните отдалечено. Поставен на пръста, оксиметърът предава директно към болницата колко е оксиметрията на пациента – наситеност на кислород в кръвта и пулса. Още на втория ден след пускането на продукта един от пациентите с такъв оксиметър е приет в болница, защото се разбира, че показателите му се влошават. Извикват го на снимка и се оказва с двойна пневмония.

Третият продукт е камерата MyKi TCAM, която, ако засече автоматично човек, го вика за измерване на температурата и за много кратко време дава резултат. При повишена температура над 37.3 градуса самата камера алармира или предава информацията и снимка на човека на охрана или пропускателен режим. Подходяща е за хотели, театри, киносалони, ресторанти, където се изисква контролиране на голям поток.

„По света има и роботи, които дезинфекцират, но това е доста скъпо за нашия пазар и затова не го правим още”, казва още Димитър Димитров. Имат такива проекти, но засега не са стартирани, защото са с дълго време на проектиране, а след това дълго трябва да се чака възвращаемост.

Растежът и печалбата за последните месеци не се дължат на новите продукти, свързани с COVID-19, а на досегашните им утвърдени продукти. „За новите е нужно време да се наложат на пазара, но това е надграждане за бъдещето”, казва още Димитър Димитров.

Очакванията на Димитър Димитров са търсенето на продуктите на фирмата му да продължи и след края на кризата. Тя има развита мрежа за онлайн продажби, по време на кризата растежът е основно през онлайн продажбите. „След като магазините отворят, очаквам още повече растеж”, казва Димитров. Според него дистрибуторите и магазините имат интерес да продават повече, за да компенсират пропуските, докато са били затворени. „Алтерко” има готови продукти за продажба, нейните конкуренти не са работели и им трябва време да възобновят работния цикъл.

Кризата е донесла и още една полза за компанията според Димитров. По това време световните технологични медии остават без новини за нови продукти от големи производители. Тогава те започват да пишат за „Алтерко” и да отразяват компанията в своите новини. Така тя е забелязана от нови потребители.

В началото на тази година бе потвърден проспект за увеличаването на капитала на дружеството с нова емисия от 3 милиона акции с емисионна стойност 3 лв. всяка. Ако емисията бъде изпълнена, „Алтерко” ще набере нови 9 млн. лв. Компанията вече прави активно презентиране на емисията на основните си пазари в чужбина. „Ще използваме средствата, за да преминем на следващото ниво – изграждане на локални центрове за дистрибуция и нов персонал”, казва Димитър Димитров.

Досегашният им опит показва, че продуктите се продават най-добре в сътрудничество с местни продавачи, които най-добре познават поведението и манталитета на купувачите. „В Индия ни казаха „продуктите няма да се продават в сегашния им вид, защото не са шарени и не мигат”, казва със смях Димитър Димитров. В същото време в Германия изискват нищо да не свети и продуктът, ако може, да е незабележим. За да се наемат подходящите хора за всеки пазар, ще трябват сериозни инвестиции.

Предвиждат и друга голяма инвестиция – складове за готова продукция както в България, така и в чужбина. Има и идеи за увеличаване на мощностите за производство в България. „Кризата показа, че е хубаво да имаш собствени производствени ресурси”, казва Димитров и допълва, че производството на крайни продукти вече е частично преместено във Враца. Основната част все още е в Китай. Плановете са в рамките на следващите две години да бъде изграден 100% роботизиран завод за производство. Тава не изключва необходимостта от повече заети в компанията, като идеята е персоналът да бъде увеличен от сегашните 60 докъм 100 души.

47-годишният Димитър Димитров има техническо образование и още от ученическите години се интересува от технологии. На 18 години започва да прави кабелна телевизия в Бургас, а след това продължава със същата дейност в София. Пише и издава и вестниците GSM Review и PC Review, но навлизането на онлайн медиите го отказва от тази дейност. Покрай изданията обаче започва да се интересува от мобилните технологии и заедно със съдружник създават няколко дружества, опериращи под търговското наименование Теракомм, които постепенно стават лидер в областта на SMS и MMS услугите в България.

През 2010 г. всички компании в групата са обединени в холдинговото дружество „Алтерко” АД. То от своя страна чрез дъщерното си дружество „Алтерко роботикс” навлиза в нова за българския пазар сфера – Интернет на нещата, и така оформя сегашната основна дейност на компанията. През 2016 г. е потвърден проспект за публично предлагане на акции и след успешното IPO дружеството става публично. За Димитър Димитров и партньорите му това е поредният етап от развитието на компанията, който е свързан не само с набиране на свеж капитал за развитие, но и с нова отговорност към повече акционери.

Тогава идва и един от най-трудните моменти в бизнеса на Димитър Димитров. През юни 2017 г. проектът She – първият контролер за автоматизация на дома, все повече изглежда труден за реализация. В същото време към първите създадени устройства Shelly няма никакъв интерес от крайните потребители. Повечето от първите произведени 5000 броя в края на 2016 г. все още са в склада и сякаш завинаги ще си останат там. Разходите за инженери и програмисти, които са част от проекта, застрашават развитието на холдинга.

Димитров събира целия екип, показва резултатите и съобщава, че за 3 месеца намалява заплатите на всички с 30%, а мениджърите, включително и той, няма да получават заплата. Решено е, ако нещата потръгнат след този период, всички служители да получат незаплатената разлика, както и акции на компанията за същата сума.

Тримата души, отговарящи за маркетинга, са освободени и той поема задачите им. Спира всички реклами и свежда бюджета до нула, защото след анализ осъзнава, че от стандартните начини за реклама няма никакъв резултат. Изпраща над 40 мейла на най-популярните блогъри, които пишат за домашна автоматизация и правят ревюта. В писмата си той посочва предимствата, които имат техните продукти, и особено това, че не сме китайска компания, а европейска, но в същото време цените им са конкурентни.

В края на юли същата година един-единствен блогър от САЩ му отговаря и иска продукти за тестване. Същият блогър публикува представяне на Shelly1 в неговия YouTube канал. След това се получава вълна, все повече блогъри и клиенти купуват и публикуват ревюта, а компанията в дадени моменти не може да смогне да произвежда и доставя търсените количества. Така продължават и до днес – не изразходват средства за реклама, а се възползват от над 2000 видеа за продуктите им.

В последните години направлението за развитие и продажба на умни устройства заема все по-голяма част от дейността на компанията и така през 2019 г. европейският бизнес с мобилните комуникации е продаден на Link Mobility Group (100% собственост на норвежката Victory Partners VIII Norway Holding AS,) за над 15 млн. лв. Основната дейност на „Алтерко”  остава в областта на Интернет на нещата.

За Димитър Димитров бъдещето е в тази област независимо дали се отнася за грижа за здравето, автоматизация или проследяване. „В момента хората се страхуват от чипирането, а след 10 години всеки ще иска да има чип в тялото си”, казва той. Ако този чип съобщава за промяна в здравословното състояние, за инцидент или помага на човек да живее по-сигурно и по-добре, какво по-хубаво от това, е неговото мнение. Тенденциите в здравеопазването са да се обръща все по-голямо внимание на превенция на заболяванията, а не да се чака последващото лечение.

В България тези процеси все още не са настъпили, дори автоматизацията изостава и според Димитров е свързано пряко със стандарта на хората. Има интерес към умни устройства, но той доста бавно се повишава. Доказателство за това е, че много под 1 процент от продажбите на компанията са в България, въпреки че са ниско ценово ориентирани към пазара.

Гърция удължи срока за отрицателен PCR тест за идващите от България Служителите на Facebook ще работят от вкъщи до юли 2021 г.

Свързани статии

Как да избереш име за бизнеса си

Лидерство

Как да избереш име за бизнеса си

Абсолютизмът на работата от вкъщи

Бизнес

Абсолютизмът на работата от вкъщи

Здраве срещу богатство

Бизнес

Здраве срещу богатство

6 съвета за ръст на бизнеса ти през 2021 г.

Лидерство

6 съвета за ръст на бизнеса ти през 2021 г.

10 книги, които ще ти помогнат да бъдеш по-успешен през 2021 г.

Лидерство

10 книги, които ще ти помогнат да бъдеш по-успешен през 2021 г.

Reach for Change ще помага на социални предприемачи в ранен етап на растеж

Бизнес

Reach for Change ще помага на социални предприемачи в ранен етап на растеж

Реклама

Избрано

отпреди 9 часа

Новият главен изпълнителен директор на Банка ДСК Тамаш Хак-Ковач – реализъм в действие

отпреди 4 дни

Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа

14 януари 2021, 19:19

Като за начало – мореплаватели

13 януари 2021, 15:20

Отлагане на неизбежното или мост над пропастта?

11 януари 2021, 18:59

От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн

11 януари 2021, 12:52

Богдана Вътева: Тандем в ново поколение

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени