“Алтерко” доказва, че може да има растеж в кризата
Българската компания „Алтерко” работи последователно и постепенно се превръща във фактор на европейския пазар в сектора на Интернет на нещата.
Леко съм напрегнат, преди да тръгна за първата си среща с представител на българска компания след повече от два месеца и половина, мисля дали съм взел всичко необходимо – маска, антибактериален гел, ръкавици. На входа ме посреща новата действителност – камера, която с глас ме подканя да се приближа за измерване на температурата. След отчитане на резултата съм допуснат в сградата на компанията. Срещата е в офис, в който има само няколко души, другите все още работят от вкъщи.
Напрежението изчезва, защото виждам моя събеседник усмихнат и погледът му показва, че мисли за положителни неща. „Автоматизацията винаги играе голяма роля по време на такива кризи, защото ограничава хората да пипат едни и същи продукти, неща, врати и други места, откъдето може да се заразят”, oбяснява Димитър Димитров, изпълнителен директор и един от основните акционери в „Алтерко” АД, ролята на бизнеса му в новата действителност. Това е особено важно на обществени места, където хората са много, допълва той.
„Алтерко” е компания, която посредством няколко дъщерни дружества се занимава с разработване, производство и продажба за IoT (Internet of Things) устройства. В България тези продукти са наречени умни устройства за автоматизация и управление на процеси в бита и дома, или Интернет на нещата. У нас компанията е позната предимно с умните си детски часовници MyKi, но в Европа и в света се продават и много други нейни продукти за управление на процесите в къщи и обществени сгради.
Акциите на дружеството се търгуват на Българската фондова борса, а пазарната капитализация в средата на юни тази година е 57 млн. лв. При основен капитал 15 млн. лв. цената на акциите се е повишила с близо 80% за едногодишен период.
Корона кризата налага и на „Алтерко” ограничения както на всички други компании, но благодарение на това, че мерките в България са по-меки, те не спират работата. Фирмата прави реорганизация, част от колегите започват да работят от вкъщи. При спазване на всички мерки останалите в офиса не усещат неудобства в работата. В началото има леки проблеми в логистиката, но се намират две нови компании за доставки. Има забавяне в производството и доставките, но то не е значително. Клиентите също са наясно, че трябва да изчакат за доставка на продукта по това време.
„Алтерко” минава успешно през кризата – според Димитър Димитров компанията отчита 300 процента ръст на продажбите на умни устройства през март и април. „Може би сме единствената компания от Европа, която се занимава с Интернет на нещата, която има ръст на продажбите и печалбата”, казва Димитров.
От началото на кризата китайските доставчици затварят и това е неудобство за конкурентите, но от „Алтерко” са заредили с доста складови наличности на компоненти. Така се получава, че европейските конкуренти затварят, физическите магазини – също, а в същото време потребителите са си вкъщи. „Какво по-хубаво време от това да модернизираш дома си”, допълва Димитър Димитров.
Голямото търсене на умни устройства е непосилно за техните конкуренти, затова и „Алтерко” заема нов пазарен дял и повишава клиентското си портфолио с нови потребители. Продажбите са основно на европейския и американския пазар – номер едно е Германия, следват Италия, Франция и Великобритания.
От началото на кризата „Алтерко” успява да предложи и три нови продукта, които са свързани с нея. Единият е пречиствател на въздух чрез ултравиолетова светлина Shelly AIR. Разработени са два модела, трети се завършва. Основният е персонален модел, който, поставен в стая, в рамките на час изчиства над 90 процента от бактериите и вирусите във въздуха. Може да се използва в присъствието на хора, не е опасен – ултравиолетовата светлина е затворена в алуминиев кожух, има специална серпентина, чрез която въздухът се върти и получава ултравиолетова радиация и се пречиства. Продуктът е дарен на седем български болници.
Вторият продукт, който компанията пуска, е насочен по-пряко в помощ на болниците и на болните с COVID-19. „Основният проблем не само в България, а и по света, е, че когато има задълбочаване на симптомите на оставен на домашно лечение пациент, това се разбира късно”, казва Димитър Димитров. Затова създават оксиметър, в който комбинират няколко техни разработки. Той позволява мониториране на данните отдалечено. Поставен на пръста, оксиметърът предава директно към болницата колко е оксиметрията на пациента – наситеност на кислород в кръвта и пулса. Още на втория ден след пускането на продукта един от пациентите с такъв оксиметър е приет в болница, защото се разбира, че показателите му се влошават. Извикват го на снимка и се оказва с двойна пневмония.
Третият продукт е камерата MyKi TCAM, която, ако засече автоматично човек, го вика за измерване на температурата и за много кратко време дава резултат. При повишена температура над 37.3 градуса самата камера алармира или предава информацията и снимка на човека на охрана или пропускателен режим. Подходяща е за хотели, театри, киносалони, ресторанти, където се изисква контролиране на голям поток.
„По света има и роботи, които дезинфекцират, но това е доста скъпо за нашия пазар и затова не го правим още”, казва още Димитър Димитров. Имат такива проекти, но засега не са стартирани, защото са с дълго време на проектиране, а след това дълго трябва да се чака възвращаемост.
Растежът и печалбата за последните месеци не се дължат на новите продукти, свързани с COVID-19, а на досегашните им утвърдени продукти. „За новите е нужно време да се наложат на пазара, но това е надграждане за бъдещето”, казва още Димитър Димитров.
Очакванията на Димитър Димитров са търсенето на продуктите на фирмата му да продължи и след края на кризата. Тя има развита мрежа за онлайн продажби, по време на кризата растежът е основно през онлайн продажбите. „След като магазините отворят, очаквам още повече растеж”, казва Димитров. Според него дистрибуторите и магазините имат интерес да продават повече, за да компенсират пропуските, докато са били затворени. „Алтерко” има готови продукти за продажба, нейните конкуренти не са работели и им трябва време да възобновят работния цикъл.
Кризата е донесла и още една полза за компанията според Димитров. По това време световните технологични медии остават без новини за нови продукти от големи производители. Тогава те започват да пишат за „Алтерко” и да отразяват компанията в своите новини. Така тя е забелязана от нови потребители.
В началото на тази година бе потвърден проспект за увеличаването на капитала на дружеството с нова емисия от 3 милиона акции с емисионна стойност 3 лв. всяка. Ако емисията бъде изпълнена, „Алтерко” ще набере нови 9 млн. лв. Компанията вече прави активно презентиране на емисията на основните си пазари в чужбина. „Ще използваме средствата, за да преминем на следващото ниво – изграждане на локални центрове за дистрибуция и нов персонал”, казва Димитър Димитров.
Досегашният им опит показва, че продуктите се продават най-добре в сътрудничество с местни продавачи, които най-добре познават поведението и манталитета на купувачите. „В Индия ни казаха „продуктите няма да се продават в сегашния им вид, защото не са шарени и не мигат”, казва със смях Димитър Димитров. В същото време в Германия изискват нищо да не свети и продуктът, ако може, да е незабележим. За да се наемат подходящите хора за всеки пазар, ще трябват сериозни инвестиции.
Предвиждат и друга голяма инвестиция – складове за готова продукция както в България, така и в чужбина. Има и идеи за увеличаване на мощностите за производство в България. „Кризата показа, че е хубаво да имаш собствени производствени ресурси”, казва Димитров и допълва, че производството на крайни продукти вече е частично преместено във Враца. Основната част все още е в Китай. Плановете са в рамките на следващите две години да бъде изграден 100% роботизиран завод за производство. Тава не изключва необходимостта от повече заети в компанията, като идеята е персоналът да бъде увеличен от сегашните 60 докъм 100 души.
47-годишният Димитър Димитров има техническо образование и още от ученическите години се интересува от технологии. На 18 години започва да прави кабелна телевизия в Бургас, а след това продължава със същата дейност в София. Пише и издава и вестниците GSM Review и PC Review, но навлизането на онлайн медиите го отказва от тази дейност. Покрай изданията обаче започва да се интересува от мобилните технологии и заедно със съдружник създават няколко дружества, опериращи под търговското наименование Теракомм, които постепенно стават лидер в областта на SMS и MMS услугите в България.
През 2010 г. всички компании в групата са обединени в холдинговото дружество „Алтерко” АД. То от своя страна чрез дъщерното си дружество „Алтерко роботикс” навлиза в нова за българския пазар сфера – Интернет на нещата, и така оформя сегашната основна дейност на компанията. През 2016 г. е потвърден проспект за публично предлагане на акции и след успешното IPO дружеството става публично. За Димитър Димитров и партньорите му това е поредният етап от развитието на компанията, който е свързан не само с набиране на свеж капитал за развитие, но и с нова отговорност към повече акционери.
Тогава идва и един от най-трудните моменти в бизнеса на Димитър Димитров. През юни 2017 г. проектът She – първият контролер за автоматизация на дома, все повече изглежда труден за реализация. В същото време към първите създадени устройства Shelly няма никакъв интерес от крайните потребители. Повечето от първите произведени 5000 броя в края на 2016 г. все още са в склада и сякаш завинаги ще си останат там. Разходите за инженери и програмисти, които са част от проекта, застрашават развитието на холдинга.
Димитров събира целия екип, показва резултатите и съобщава, че за 3 месеца намалява заплатите на всички с 30%, а мениджърите, включително и той, няма да получават заплата. Решено е, ако нещата потръгнат след този период, всички служители да получат незаплатената разлика, както и акции на компанията за същата сума.
Тримата души, отговарящи за маркетинга, са освободени и той поема задачите им. Спира всички реклами и свежда бюджета до нула, защото след анализ осъзнава, че от стандартните начини за реклама няма никакъв резултат. Изпраща над 40 мейла на най-популярните блогъри, които пишат за домашна автоматизация и правят ревюта. В писмата си той посочва предимствата, които имат техните продукти, и особено това, че не сме китайска компания, а европейска, но в същото време цените им са конкурентни.
В края на юли същата година един-единствен блогър от САЩ му отговаря и иска продукти за тестване. Същият блогър публикува представяне на Shelly1 в неговия YouTube канал. След това се получава вълна, все повече блогъри и клиенти купуват и публикуват ревюта, а компанията в дадени моменти не може да смогне да произвежда и доставя търсените количества. Така продължават и до днес – не изразходват средства за реклама, а се възползват от над 2000 видеа за продуктите им.
В последните години направлението за развитие и продажба на умни устройства заема все по-голяма част от дейността на компанията и така през 2019 г. европейският бизнес с мобилните комуникации е продаден на Link Mobility Group (100% собственост на норвежката Victory Partners VIII Norway Holding AS,) за над 15 млн. лв. Основната дейност на „Алтерко” остава в областта на Интернет на нещата.
За Димитър Димитров бъдещето е в тази област независимо дали се отнася за грижа за здравето, автоматизация или проследяване. „В момента хората се страхуват от чипирането, а след 10 години всеки ще иска да има чип в тялото си”, казва той. Ако този чип съобщава за промяна в здравословното състояние, за инцидент или помага на човек да живее по-сигурно и по-добре, какво по-хубаво от това, е неговото мнение. Тенденциите в здравеопазването са да се обръща все по-голямо внимание на превенция на заболяванията, а не да се чака последващото лечение.
В България тези процеси все още не са настъпили, дори автоматизацията изостава и според Димитров е свързано пряко със стандарта на хората. Има интерес към умни устройства, но той доста бавно се повишава. Доказателство за това е, че много под 1 процент от продажбите на компанията са в България, въпреки че са ниско ценово ориентирани към пазара.