Знания за свободното общество
Икономическото мислене популярно се приема за нещо, което лесно може да бъде преподавано. Това по принцип е вярно, ако се започне в относително ранна детска възраст, много преди гимназията. За по-зряла възраст ми се струва, че се изискват повече усилия. Радостното е, че все повече родители смятат, че икономическата грамотност е задължително условие за успешно бъдеще на техните деца, като в същото време не приемат за необходимо децата им да специализират дълбоко в икономическата наука. Те казват, че е важно в гимназиалния етап на обучение техните деца да получат база, възприемана като набор от умения като водене на счетоводство и общи знания по частно право. Това, разбира се, пропуска много важни аспекти на икономическото образование, съчетано с твърде късна възраст за въведение в концепции като бюджет, пари и цени, но трябва да признаем, че все пак е стъпка в правилна посока на развитие на родителите, образованието и обществото.
В средата на юли имах удоволствието да открия първата специализирана икономическа библиотека в Габрово. Тя вече съдържа над 350 съвременни и класически заглавия, повечето в оригинал на английски език. От нея може да се възползват студенти и ученици, както и всички, които искат да подобрят знанията си в икономическата теория и икономическата политика. Инициатива е на Фондация „Бауерзакс“ съвместно с община Габрово и Областен информационен център. Фондация „Бауерзакс“ е популярна с образователната си програма за ученици Предприемачът като откривател, която през годините имаше и няколко издания в Габрово. Книгите са селектирани лично от мен, придобити чрез частни дарения и със съдействието на Института за пазарна икономика. Домакин на икономическата библиотека в Габрово е Областният информационен център, който затвърждава позициите си като интелектуален и образователен хъб след успешните негови проекти за насърчаване на предприемачеството, сред които Gabrovo Innovation Camp.
Това се случи в момент, в който цялото общество – къде на улицата, къде само на маса –искаше промяна на политическия и икономическия модел на България. С какво да бъде заменен този модел? Какви да бъдат новите правила на икономически отношения? Какво пречи на просперитета на всички хора? Възможно ли е някой да увеличава богатството си, без това да води до бедност за други?
Не съм убеден, че много хора имат отговор на тези въпроси. В същото време не вярвам, че това са сложни въпроси. Поне не толкова, колкото обединяването на квантовата физика с теорията на относителността. Да, за някои ще е нужно повече време и усилие, за да достигнат до отговорите. Но е важно да знаем, че стопанската теория и история ни дават достатъчно солидна основа, на която може да дадем отговор на въпроса “Какво значи свободно общество”. Вече има и достатъчно популярни измерители на икономическата свобода, които дават обективна, количествена и сравнителна оценка на една национална икономика и нейните институции и политика.
Затова съм уверен, че икономическата библиотека в Габрово ще помогне на много широк кръг хора, ще помогне и на цялото общество в града и в България да намери правилния път за своето развитие. Познавам Габрово и неговите жители – знам, че библиотеката ще се превърне в място за срещи на хора с еднакъв мироглед и ценности или поне такива, които си задават едни и същи въпроси.