Следващо поколение корпоративни събития
Животът достатъчно често ни поднася професионални страхове. Един от тях с най-голям магнитуд за ПР специалистите е да планират голямо събитие, а в разгара на подготовката да се окаже, че в същия ден и час има друго конкурентно такова. Тогава мечтаем хората да се клонират, за да могат да дойдат и на двете.
Е, мечтата ни се сбъдна. И доказа още веднъж онази крилата мисъл да внимаваме какво искаме, че ще вземе да се случи.
За няколко седмици всички – или почти всички – корпоративни събития мигрираха в онлайн среда. Това даде много възможности, сред които и хората да не се налага да пътуват, за да присъстват, да посещават по две събития едновременно, слушайки по-внимателно ту едната дискусионна сесия, ту другата и какво ли още не. Появиха се онлайн форуми и конференции, срещи с медии под формата на уебинар, видеотурове. Появиха се и онлайн тиймбилдинги, което на пръв поглед е малко извратено, но това е друга тема.
Всичко това налага промени в създаването на концепции и организацията на корпоративни събития, така че те да носят ползи за компанията в тази нова среда. Или по-скоро отглеждането на следващото поколение събития. Но преди да го направим, има два важни въпроса, на които да обърнем внимание.
По-висока ли е посещаемостта на онлайн събитията? Най-вероятно да, но не е абсолютно сигурно. Факт е, че сред предимствата на този тип срещи са възможността за достигане до голяма аудитория, премахване на географските ограничения и улеснения при включване. И все пак онлайн аудиторията е мобилна – доста по-лесно влиза и излиза в зависимост например от качеството на дискусията.
По-висока ли е ангажираността на хората при онлайн събитията? Категорично не. Онлайн гостите като правило слушат по-невнимателно и са по-малко склонни да влизат в дискусии. Нетуъркингът на практика е невъзможен, духът, който се създава по време на кафе паузите, е заменен с наваксване с работата и връщане на обаждания. Както се казва, в живота и в бизнеса има неща, които просто не могат да се случат виртуално.
Заради всичко това следващото поколение корпоративни събития ще успяват да комбинират предимствата на срещите на живо и онлайн. Най-вероятно ще станем свидетели на развитие на форматите, но същността няма как да не се съхрани. Няколко техни белега вече се очертават достатъчно ясно.
Хибридност. Възможността малка част от лектори и гости да са в залата, а други „да присъстват“ на събитието онлайн става все по-приемлива. И, да, в случая не става въпрос за стрийминг на събитие. Става въпрос за създаване на събитието още от концепцията така, че да е еднакво пълноценно и полезно за всички.
Технологии. Всичко, свързано с регистрации, плащания и презентации, има потенциал да бъде още по-технологизирано – нещо, което отдавна трябваше да се случи. Това важи за целия бизнес след кризата с коронавируса, но при най-пострадалите сектори, включително и при събитията, това е видимо.
Бюджети. Прекалено разточителните събития стават с все по-малка възвращаемост. На всичкото отгоре онлайн форматите, изцяло или частично, са свързани и с по-ниски разходи. Това ще позволи средствата да бъдат пренасочени от украса и цветя към неща, които осигуряват истинска добавена стойност.
Честота. Разнообразието от формати и възможности ще допринесе за това корпоративните събития да се случват по-често. Разбира се, това означава, че ще бъдат и по-малки като мащаб. Което всъщност е чудесно, защото също е свързано с оптимизация на ресурси.
Нещо важно за накрая. Протестираме, че въпреки ръста на заразените отвориха стадионите и дискотеките и хората ги напълниха. Нека сме против това, но нека също така се опитаме да вземем от тях полезни идеи за създаване на ангажираност на аудиторията. Корпоративните събития имат нужда от свежи идеи, особено сега.