Sofia Summer Fest – културната инжекция на столицата
Кризата с коронавируса притисна артистите до стената. За да ги подкрепят, братята Виктор и Борислав Чучкови организират мащабния Sofia Summer Fest. Той беше открит вчера и за няколко часа се превърна в любимо място на столичани.
Когато преди четири месеца светът буквално спря заради коронавируса, братята Виктор и Борислав Чучкови започват да мислят как да помогнат на културната гилдия в България. „Проектите замряха, колеги, приятели останаха без работа. Най-страшна беше неизвестността. Решихме, че трябва да направим нещо, което да е полезно за всички“, казва 45-годишният Борислав Чучков, музикант, актьор, продуцент. И заедно с Виктор, който е режисьор, започват да работят по проекта Sofia Summer Fest – голямо културно събитие, което ще се проведе през август и септември в София.
Двамата са основатели на продуцентската къща Chouchkov Brothers. В компанията освен братята работят 11 души. Заснели са над 400 реклами на едни от най-големите български и международни брандове. Сред клиентите им са Qatar National Bank, Mondelez International, IKEA, Heineken и много други.
Освен това Chouchkov Brothers участва в редица филмови копродукции, документални филми, сериали и клипове. Имат два собствени пълнометражни филма – „Тилт“ и „18% сиво“, на които Виктор Чучков е режисьор. Последният излезе на голям екран в началото на 2020 г., а в края на юли получи награда от 66-ото издание на международния кинофестивал в Таормина (Сицилия) за главна мъжка роля.
Срещам се с братята виртуално, тъй като ден преди уговорената ни среща Борислав Чучков разбира, че е контактен със заразен с коронавирус, и се е изолирал в очакване на резултатите от теста. Разговорът ни тръгва именно от пандемията. „Това е четвъртият PCR тест, който си правя от март насам“, казва той и допълва, че не това е големият проблем. „В момента напрежението, което е надвиснало над нас и над почти всички собственици на бизнес и предприемачи, е огромно. Всеки ден мислим дали следващия месец ще можем да покрием заплатите на служителите си.“
Двамата братя говорят за актьорите, музикантите, режисьорите като за много близки до сърцето им хора. Те по рождение са от тази гилдия. Баща им е големият филмов композитор проф. Виктор Чучков, лауреат на международни и на национални конкурси.
Още от ранна детска възраст братята участват в театрални постановки и филми. Виктор Чучков-син е главен герой в „Йо-хо-хо“, а Борислав изпълнява популярната и до днес детска песен „Моля, кажете не на шега кой нарисува тази дъга“. Участва и в постановката „Оливър Туист“ в Младежкия театър, играе нахаканото момченце Доджър.
През 1994 г. заедно с майка си Елена Чучкова, която е музикален оформител, създават „СИФ 309“. Компанията съществува и днес и се занимава с организация на звукозаписи за филмова музика. „Работим главно с чужденци. Големи студиа записват при нас музиката към филмите си“, казва Виктор Чучков.
„СИФ 309“ е наложило се име на европейската сцена. „Един от първите записи на нашата компания беше с легендарния Енио Мориконе. Това беше голяма реклама за нас и нашата страна и ни отвори широко вратите“, спомня си Борислав Чучков. Той допълва, че след това са започнали да правят по 30 записа на година, в силните времена са стигали и до 70.
През 2003 г. братята Чучкови решават да разширят бизнеса и да направят отделен бранд, който да се занимава с кино. Така се ражда Chouchkov Brothers. „Името дойде спонтанно. Брандът Чучков беше разработен покрай нашия баща. Щеше да е грехота да не се възползваме от успеха на родителите ни. Присвоихме си натрупаните точки“, казват с усмивка братя Чучкови.
В началото новата компания се занимава основно с продуциране на клипове и миноритарно участие във филмови копродукции. Първият им проект е с Деян Славчев-Део и албумa „Това съм аз“. „Страхотно е да изграждаш нещо от нулата. От идеята, през намирането на средства, реализацията и най-вече представянето на продукта пред публика“, казва Виктор.
От филм на филм, от клип на клип братя Чучкови решават да започнат да снимат реклами. „През 2007 г. отворихме нова страница в нашия живот – казва Борислав Чучков. – Снимането на реклами ни държи в добра форма. Трупаш опит, създаваш контакти.“
С коронавируса бизнесът замира – повечето от компаниите спират рекламните си бюджети. След отпадането на извънредното положение има леко раздвижване на рекламния пазар, но на по-ниски обороти. „Приходите ни се свиха с над 70%. Ако през март – май 2019 г. сме заснели 15 реклами, сега са 5“, казва Борислав Чучков.
„В звукозаписната дейност, въпреки че предлагаме онлайн записване, което донякъде ни спаси, сривът е около 90%. Чак сега започваме да се възстановяваме. До края на юли се надяваме да имаме три музикални продукции, което е горе-долу нормалните нива на компанията“, допълни той.
Но не коронавирусът е най-големият проблем на продуцентските компании в България, а драстичното намаляване на чуждия пазар.
„През последните години чуждестранните клиенти започнаха да избягват нашата страна. Основната причина за това е липсата на закон за финансови стимули в сферата на филмовата индустрия“, казва Борислав Чучков. По думите му такъв закон има в почти всяка европейска страна.
„Ако отидеш например да снимаш филм или сериал в Сърбия, държавата ще рефинансира 25% от разходите ти. Ето защо западната ни съседка започва да привлича все повече чуждестранни филмови продукции. Ние спешно се нуждаем от такъв закон. За разлика от други индустрии, където много често парите са за собствениците, в киното те максимално директно отиват за труда на хората, в домакинствата им и в икономиката на страната“, обяснява Борислав Чучков.
„Ако не се приеме спешно този закон, нашата страна ще стане неконкурентоспособна. Трябва всички да разберат, че благодарение на един такъв механизъм ще спечелят много сектори. Разбира се, това не са пари, които да си сложиш в джоба. Това са пари, които се рефинансират в проекта. Но когато ти си правиш бюджетния план, тези пари ги имаш като перо и можеш да разчиташ на тях. Като подсигурено финансиране“, допълни Виктор Чучков.
Според него трябва да се развие и регионалното финансиране. „Бургаска или Варненска община например ти дава пари, но те задължава да ги изхарчиш на територията плюс определен процент отгоре. Така се извършват едновременно културна и социална политика. Осигурява се заетост. Освен това, снимайки филма, правиш реклама на региона.“
Но братя Чучкови не са само продуценти, те са и режисьори, актьори, музиканти. А хората с подобни професии днес страдат изключително много заради коронавируса, но най-рядко ги чуваме да се оплакват. Точно поради тази причина Виктор и Борислав Чучкови искат да ги подкрепят. И ще го направят със Sofia Summer Fest.
Идеята за феста идва спонтанно. Затворени в офиса, в началото на пандемията Виктор Чучков казал на брат си „дай да направим автокино“. Запалват се и започват да проучват възможностите и да търсят подкрепа. След много разговори решават, че могат да направят нещо повече за културната гилдия. „Събрахме се 5-6 партньори и започнахме да мислим доста по-наедро, оставихме автокиното в чекмеджето и решихме да организираме мащабно културно събитие. Да отворим мултифункционална сцена, на която да се прожектират филми, да се играят театрални и детски постановки, да има концерти“, разказва идеята Борислав Чучков. (вижте програмата под текста) Така се ражда Sofia Summer Fest. В организацията се включват Bulgarian Live Music, BSG Media, Sofia Film Fest, 8pm.
Целта е фестивалът да се превърне в ежегодно събитие и любимо място в София през лятото. „Цената на билетите ще е различна за отделните мероприятия. Дали сме свобода на всеки артист или организация, с които си партнираме, сами да си определят цената на билетите. Ние просто организираме мястото и предоставяме сцена за изява“, казва Борислав Чучков.
А сцената на Sofia Summer Fest ще е разположена в новата част на „Южния парк“, зад музея „Земята и хората“. Капацитетът е ограничен до 500 седящи места заради коронавируса. Ще се спазват и всички противоепидемични мерки.
На въпрос какви са най-големите трудности за организиране на такова мащабно събитие братя Чучкови отговарят в един глас – вирусът. „Най-тежко ще е да спрем фестивала заради нови мерки, но ако се налага, ние сме отговорни, ще го направим. Другият голям проблем е финансовата подкрепа. На всяко голямо събитие по цял свят има много спонсори, медийни партньори. Искаме да благодарим на всички, които ни подадоха ръка, и да призовем и други да го направят.“