България придобива 20% от терминала за втечнен газ край Александруполис
България направи голяма крачка към диверсификация на енергийните си източници, след като „Булгартрансгаз” стана равнопоставен акционер в проекта за терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Днес беше подписано споразумение за придобиване на 20% дял в „Газтрейд“ С.А. – проектното дружество, което ще реализира терминала.

На официалната церемония в Атина присъстваха на премиерите на Гърция и България Константинос Мицотакис и Бойко Борисов, изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов и Асимина-Елени Копелузу, която е основен акционер в „Газтрейд“ С.А,.
Подписването на днешното споразумение ще позволи България да се възползва в пълна степен от новите възможности, които доставките на втечнен природен газ предлагат. В началото на настоящата година „Булгартрансгаз“ сключи предварителен договор за закупуването на 20 процента от акционерния капитал на „Газтрейд“. След като документите бъдат финализирани, страната ни ще има реално участие в проекта и съществен принос за възможността втечнен природен газ да бъде доставян от различни източници, включително от САЩ, Катар, Израел и др.
„Днес даваме възможност да получаваме газ от всички краища на света. Гърция и България стават основен енергиен хъб и допринасяме за енергийната диверсификация в региона“, каза премиерът Бойко Борисов в Атина.
Участието на България в проекта е стратегически важно за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки не само в страната ни, но и в целия регион. За значението на проекта и за сериозния ангажимент на България към него е показателно това, че „Булгаргаз“ вече е резервирал количества природен газ за период от десет години.
Терминалът край Александруполис ще бъде второто съоръжение за втечнен природен газ в региона, след този в Ревитуса, Гърция, до което България има достъп. Ще бъде изграден модерен високотехнологичен плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ. Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция възлиза на 6,1 млрд. куб. м годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. куб. м втечнен природен газ. Планира се търговската експлоатация на съоръжението да стартира до края на 2022 г.
Проектът допринася за реализиране на цялостната концепция за Газов хъб „Балкан“, която предвижда чрез изграждане и развитие на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа. Проектът е определен от Европейската комисия за проект от “общ интерес” за страните-членки и се реализира съобразно политиката и приоритетите за изграждане на единен взаимосвързан общоевропейски енергиен пазар. Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона като например интерконектора Гърция-България и разширението на подземното газово хранилище „Чирен“.
„Газовите потоци течаха от Изток на Запад, от Север на Юг с компресори, които бутаха втечнения газ само в една посока. Ние направихме много инвестиции в България, обърнахме реверсите“, каза Борисов.