Близо 20% от българските компании се отърсват от кризата
Кризата, породена от пандемията COVID-19, продължава да оказва сериозно негативно влияние, но не малка част от бизнеса започва да се възстановява. През юли 18.4% от българските компании са отчели повишение на приходите. Това показва изследване на Националният статистически институт, проведено на случаен принцип сред 3770 предприятия с приблизително 230 хил. наети лица. Целта на изследването е да предостави информация за ефекта на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка, свързана с COVID-19, върху засегнатите сектори на икономиката в страната.

Най-голям ръст на приходите през юли в сравнение с предходния месец е отчетен в секторите търговия, транспорт и ресторантьорство – 25.1%, следвани от индустрията, без строителството – 20.2%. На противоположния полюс са далекосъобщенията (9.6%) и строителството (10.2%).
От участвалите в анкетата предприятия 34.7% посочват, че през юли са имали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги в сравнение с юни, 46.5% са посочили, че не е имало промяна в приходите от продажби.
Разпределението по икономически дейности показва, че 44.6% от фирмите в икономически дейности „Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности“ са регистрирали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги. За индустрията този относителен дял е 37.6%, а за дейностите „Търговия, транспорт и ресторантьорство“ и „Строителството“ – съответно по 32.8%.
По отношение на наетия персонал 23.4% от нефинансовите предприятия са направили стъпки за ползване на „платен отпуск“, следват „неплатен отпуск“ – 12.7%, и „дистанционна форма на работа“ – 10.7%. Освобождаване/съкращаване на наети лица са извършили 7.9% от участвалите в анкетата предприятия.
За следващия месец 93.4% от анкетираните нефинансови предприятия прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност, 3.4% – че ще преустановят временно дейността си, а 1.4% – че ще прекратят дейността си.
Туризъм
През юли 34% от управителите на местата за настаняване отчитат увеличение в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато 33.4% посочват, че няма промяна в тях. Това показва паралелна анкета на НСИ, проведена сред управители на 3195 категоризирани хотела, къмпинги и други места за краткосрочно настаняване (вилни и туристически селища, хостели, къщи за гости, бунгала, почивни домове, хижи, частни квартири и апартаменти и други места за краткосрочно настаняване) с над 10 легла, които са функционирали през юли 2020 г.
През юли 55.2% от анкетираните управителите запазват мнението си да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 64.3% имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 50.2% – на нощувката.
По отношение на наетия персонал през последния месец анкетата регистрира намаление на ръководителите, предприели основните мерки: „освобождаване/съкращаване“, „неплатен отпуск“, „платен отпуск“, „преминаване на непълно работно време“ и „намаляване на възнагражденията на персонала“. Увеличава се броя на местата за настаняване, които са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите – 16.7%. В краткосрочен план (1 месец) 69% от анкетираните предвиждат да запазят персонала си, а 25.8% от тях очакват да увеличат заетите в местата си за настаняване.
Във връзка с бъдещата си активност в краткосрочен план през юли се увеличава процентът на ръководителите на местата за настаняване, които смятат да продължат с настоящата си дейност (41.7%). Същевременно 42.2% от тях смятат да продължат да работят, макар и с намален обем, 10.8% предвиждат временно да преустановят дейността си, а 4.2% прогнозират да я прекратят.