7 съвета за повече щастие, подкрепени от науката
Корона кризата от последните месеци беше в състояние да потиснат всекиго – вирус, карантина, съкратени хора, пише авторът на Forbes Тони Юинг и предлага седем съвета за седем навика, подкрепени от науката, които ще ни донесат повече щастие.
Грижете се за съществуващите си отношения вместо да преследвате щастието като самоцел. Дори и постигането на щастие да е крайната ви цел, не бива да прекарвате всеки момент от живота си, казвайки си: “Искам да бъда по-щастлив”. Според учените самоцелните действия в стремеж към благополучие могат да бъдат контрапродуктивни, защото ще ставаме по-недоволни, ако не успеем да постигнем щастие. Вместо това учените съветват да се погрижим за съществуващите си отношения. Ако имате добри отношения с някого, подобрете ги, а ако са лоши – направете стъпки, за да ги поправите.
Научете се да прощавате. Много от нас чакат от някого първи да се извини, ако ни е наранил. Но дори и да се случи, ние често продължаваме да се сърдим, за да накажем по някакъв начин виновника. Данни от проучвания обаче показват, че по този начин само си нанасяме вреда. Според учените прошката е най-мощното средство за постигане на щастие. Хората, които прощават, по-добре контролират гнева си и по-лесно стоят далече от разочарованията. Освен това те успяват по-лесно да отблъснат депресията и като цяло са по-стабилни психически и емоционално. Прошката е чудесен начин и да подобрим отношенията си с околните.
Искрено пожелайте доброто на другите. Изследователите смятат, че проявяването на интерес към живота на другите може да повиши настроението ни. Проучвания показват, че процесът отнема 12 минути – носи ни радост да се интересуваме от предизвикателствата на другите – били те хора, които познаваме и обичаме, или непознати на улицата. Разбира се, едно е да сме готови да помогнем на някого, и съвсем друго да предлагаме съвети на човек, който не се нуждае от нашата намеса.
Бъдете щедри. Учените са категорични, че щедростта ни помага да сме по-щастливи. Когато направим някого щастлив, това подобрява дългосрочно настроението ни. Със сигурност всеки от нас е установил вече този факт, след като е направил някого щастлив с мил жест или подарък. Чувстваме щастие, дори само ако си помислим как ще зарадваме някого. Но тайната е в това да мислим за другия човек, а не да сме щедри с идеята даден жест в крайна сметка да донесе щастие на нас.
Бъдете благодарни. Проучвания показват, че когато изказваме благодарност, това се оказва благотворно и на нас самите. Освен това според учените благодарността се различава при жените и мъжете – жените могат до по-голяма степен да се възползват от положителните страни от изразяването на благодарност. Може би причината е в това, че по правило мъжете по-често крият емоциите си.
Бъдете отворени, любопитни и гъвкави. Тези три компонента имат способността да увеличат щастието ни за дълъг период от време. Когато сме отворени към нови идеи и хора, означава да не се поддаваме на насадените пристрастия и предразсъдъци. Любопитството пък често ни помага да сме по-отворени и гъвкави. Любопитните хора са склонни да разследват новите за тях неща. В същото време, ако сме гъвкави, ще сме много по-склонни да променим мнението си по даден въпрос.
Фокусирай се върху настоящето. Много от нас са склонни да живеят в миналото заради положителните емоции, които им носи. Тази носталгия може да изглежда безобидна, но според учените тя може да ни носи нещастие и дори да доведе до депресия. Затова е много по-добре да се фокусираме върху настоящето. В противен случай ще ни е трудно да се справим в предизвикателствата, с които се срещаме тук и сега. Фокусирането върху настоящето ни позволява и да изпитваме благодарност за това, които имаме.
Автор: Симона Иванова