Учебната година започва на 15 септември присъствено. Кои деца е препоръчително да си останат вкъщи?
Присъствено, електронно и дистанционно – това са трите варианта на обучение през новата година, които предлага Министерството на образованието и науката. „В общия случай новата учебната година ще стартира присъствено за всички училища“, каза на брифинг образователният министър Красимир Вълчев.

По думите му решението за това е взето при преценка на баланса между правото на здраве и правото на образование. „Всички държави и образователни системи са изправени пред това предизвикателство. Ако оставим училищата затворени, рискуваме да причиним повече негативни ефекти върху децата, отколкото пандемията. Опитваме се да намерим баланса между правото на здраве и правото на образование“, каза Вълчев.
Въвежда се принципът на невзаимодействие между паралелките в училищата и групите в детските градини. Ако има болно дете, стремежът ще бъде да се ограничат физическите контакти на децата извън паралелката или групата. Носенето на предпазни маски ще е задължително, но не в класните стаи, а само в общите помещения. При болно дете от COVID-19 незабавно ще се уведомява РЗИ. По време на грипните епидемии вече няма да има ваканции. При един заболял класът ще преминава към обучение в електронна среда до преодоляване на опасността от зараза. „Това е стратегията, която приложихме в детските градини и засега работи добре“, каза Вълчев.
„Ако едно дете е болно и е застрашено здравето на голяма група деца, преди излизахме в грипна ваканция. Това беше чиста загуба на време. Вече ще има възможност за обучение в електронна среда до 30 дни – каза Вълчев. – Нека се прави разлика между дистанционно обучение и такова в електронна среда – в такава среда детето присъства в класната стая чрез електронно устройство”.
Министерство на образованието е разработило насоки за работа на училищата през новата учебна година (ВИЖТЕ ТУК). Мерките са препоръчителни и търпят промени. Всяко училище ще направи своя списък от мерки, като сред тях ще има както задължителни, така и пожелателни мерки за безопасност.
Веднъж седмично родителите ще бъдат уведомявани за епидемичната ситуация в училището, а извънредно – при заболял учител или ученик.
КОИ ДЕЦА Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО ДА СИ ОСТАНАТ ВКЪЩИ
В насоките на МОН има изброени хронично заболявания, въз основа на които се препоръчва учениците да преминат от дневна в друга форма на обучение поради по-високия риск от зараза с коронавирус. Списъкът е ориентировъчен и ще бъде периодично актуализиран на базата на публикувани от водещи световни и европейски институции и организации достоверни медицински данни, посочват от образователното министерство.
Като потенциално застрашени от тежко протичане на COVID-19 трябва да се имат предвид децата с компрометиран имунитет (с вроден или придобит имунен дефицит; с онкологични заболявания, особено след химио- и лъчетерапия; тези на лечение със системни кортикостероиди и цитостатици и т.н.).
Вниманието трябва да е насочено и към децата със системни заболявания на съединителната тъкан, които са извън ремисия. Според публикувани проучвания основните симптоми на COVID-19 при децата са висока температура, кашлица, диария и повръщане, поради което при хронично болни деца с увреждане на дихателната и на гастроинтестиналната система рискът от възникване на усложнения след COVID-19 е реален.
Важна е и групата на всички деца с хронични заболявания в тежка форма и декомпенсирано състояние, като те могат да обхващат различни органи и системи.
При преценка на лекуващ или проследяващ лекар дистанционно обучение може да се препоръча и за деца с други заболявания, които не са посочени в списъка.
От медицинска гледна точка препоръка/решение за провеждане на форма на обучение, различна от дневната, при деца с хронични заболявания трябва да се взема индивидуално за всяко дете от лекар специалист, провеждащ наблюдението на съответното дете, според тежестта и хода на протичане на конкретното заболяване, а при необходимост и след консултация с психолог.
За целта е необходимо да се предостави в учебното заведение етапна епикриза от проследяващия лекар специалист за доказване на заболяването и текущия му статус с определяне риска от присъствено обучение и препоръка за провеждане на дистанционно обучение за конкретен период от време.
СПИСЪК СЪС ЗАБОЛЯВАНИЯТА
Имунология
Първични имунни дефицити при деца – над 200 вида. Техният брой се променя всяка година.
Детска кардиология
- Хемодинамично значимию
Вродени сърдечни малформации (оперирани или неоперирани), които протичат със сърдечна недостатъчност (СН) или белодробна хипертония (БХ) и налагат прием на медикаменти:
- ВСМ с ляво-десен шънт
- цианотични ВСМ
- обструктивни ВСМ
- комплексни ВСМ
- Болести на миокарда и перикарда (кардиомиопатии, миокардити), протичащи със СН
- Ритъмно-проводни нарушения, налагащи медикаментозно лечение
- Артериална хипертония – ІІ степен
Болестите са много и изявата и значимостта е различна. Обединяващите пунктове са:
- сърдечна недостатъчност
- белодробна хипертония
- артериална хипоксемия (сатурация под 85%)
- риск от внезапна смърт
- коморбидност с органна увреда
Детска неврология
Хроничните болести в детската неврология са свързани с парези, дискоординационен синдром, умствена изостаналост и епилепсия – ДЦП, дегенеративни/заболявания на нервната система. При тези заболявания няма имунен дефицит и при COVID-19 би следвало поведението към тях да бъде както досега – индивидуално обучение или дистанционна форма (при
възможност).
Детска ревматология
- Деца на кортикостероидна терапия в доза повече от 20 мг дневно или повече от 0,5 мг/кг/24 ч в период от повече от 4 седмици
2. Провеждане на пулс терапия с ендоксан в последните 6 месеца - Едновременно приемане на 2 или повече имуносупресивни медикамента
Хронични ендокринологични заболявания
- Високостепенното затлъстяване с метаболитен синдром
- Вродена надбъбречна хиперплазия сол-губеща форма и вирилизираща форма
- Полиендокринопатии – автоимунни полиендокринни синдроми
- Болест на Адисон
- Новооткрити тиреотоксикози
Метаболитни и генетични заболявания
- Метаболитни заболявания от интоксикационен или енергиен тип – органични ацидурии, дефекти на урейния цикъл, нарушения в обмяната на мастните киселини, митохондриални болести, левциноза
- Малформативни синдроми, асоциирани с имунен дефицит – синдром на Di George, Nijmegen breakage синдром
- Пациенти със синдром на Prader-Willi, които са с екстремно затлъстяване, тежка мускулна хипотония, нарушен глюкозен толеранс или сънна апнея
- Мукополизахаридози
Детска нефрология и хемодиализа
- Деца след бъбречна трансплантация
- Деца с хронични гломерулопатии (нефротичен синдром, хроничен нефритен синдром, васкулити с бъбречно засягане и хемолитично-уремичен синдром на имуносупресивна терапия)
Детска гастроентерология
- Болест на Крон
- Улцерозен колит
- Автоимунен хепатит
- Деца на домашно парентерално хранене
- Деца с трансплантиран черен дроб
Детска фтизиатрия
- Всички деца с активна форма на туберкулоза, без бацилооделяне – първите 2 месеца
- Всички деца с активна форма на туберкулоза, с бацилооделяне – до трайно обезбациляване
- Деца с тежки форми на туберкулоза (туберкулозен менингит) до редуциране на неврологичната симптоматика и обезбациляване
- Всички хематогенно-десиминирани форми – до нормализиране на рентгеноморфологичните промени и обезбациляване
Детска онкохематология
- Всички злокачествени заболявания по време на активна химио- и/или лъчетерапия
- Всички пациенти след трансплантация на хемопоетични стволови клетки (костен мозък)
- Всички хематологични заболявания, на лечение с кортикостероиди и/или имуносупресивни медикаменти
- Всички деца с хронични хемолитични анемии
Детска пулмология
- Муковисцидоза
- Тежка и неконтролирана бронхиална астма
- Деца, предложени за белодробна трансплантация и деца с трансплантиран бял дроб
- Вродени аномалии на дихателната система, протичащи с чести и тежки екзацербации
- Деца с бронхиектазии с тежък клиничен ход на заболяването
- Доказан тежък дефицит на алфа-1 антитрипсин
- Тежки форми на фарингеална обструкция с клиника на сънна апнея
- Всички хронични белодробни заболявания със значими промени във ФИД, хипоксемия, кислородозависимост
Детска гръдна хирургия
- Деца след оперативни торакални интервенции
Детска офталмология
Неинфекциозен увеит, най-често асоцииран с ювенилен хроничен артрит
РОДИТЕЛ С ХРОНИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ
Ако родители/настойници или възрастни хора (баба, дядо, които живеят на същия адрес) са с риск от тежко протичане на COVID-19, също ще е препоръчително детето да остане и да учи у дома. При възрастните болни трябва да се имат предвид следните придружаващи заболявания:
- захарен диабет;
- артериална хипертония;
- хронично белодробно заболяване;
- онкологични заболявания;
- всяко заболяване, водещо до компрометиране на имунитета или хронични заболявания в
- тежка форма и декомпенсирано състояние, като те могат да обхващат различни органи и системи.
В тези случаи препоръка за провеждане на дистанционна форма на обучение при дете на родител/настойник с хронично заболяване поради риск от тежко протичане при родителя/настойника трябва да се издаде от проследяващия лекар специалист за конкретен период от време, предупреждават от МОН.