Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
28 август 2020, 11:35

Верните партньори на българските стартъпи

Румен Соколов редактор във Forbes

Отразявам банковият и небанков финансов сектор в България

Фондовете за дялов и рисков капитал са жизненоважни за съществуването на стартъп екосистемата и компаниите с потенциал за развитие в България.

Верните партньори на българските стартъпи

Новите технологии и иновациите в добре познати дейности винаги са били много важни за растежа на икономиката. В страните, в които има по-лесен достъп до финансиране, има и сериозно развитие на компании, които внедряват нови технологии. Един от най-познатите начини за финансиране на идеи, на нови компании и компании в начално развитие са фондовете за дялов и рисков капитал. В края на 90-те години и в България се появиха подобни фондове, като финансирането бе изцяло осигурено от източници извън страната. Тогава те финансираха предимно съществуващи вече компании, с развити концепции, производство или услуги.

През 2006 г. бе създаден и първият подобен изцяло български фонд – „Адванс Екуити” АД, който бе регистриран и като публично дружество, а акциите му се търгуват на Българска фондова борса. Фондът отново бе насочен към финансиране на вече съществуващи компании. По това време в България все още нямаше истинска стартъп екосистема, достъпът до финансиране на идеи бе труден, основно чрез малкото български и чуждестранни бизнес ангели.

По-активният период за новите – основно технологични – компании, започна едва след 2010 г. След това българската стартъп екосистема започна да се оформя бавно и постепенно, отначало финансирана от ентусиазирани бизнес ангели. През 2012 г. стартира програмата JEREMIE на Европейския инвестиционен фонд. Бяха създадени фондовете Eleven и LAUNCHub, които получиха общо 21 млн. eвро за инвестиции в стартиращи компании. Обхватът на двата фонда бе фокусиран върху български компании, но те финансираха и компании от Централна и Източна Европа, както и смесени компании. По същата програма в следващите години фондовете в България станаха общо шест, последният от които е BrightCap Ventures.

В следващите години дойдоха и нови инвеститори, създадоха нови фондове, които също вляха свеж ресурс в развиващата се стартъп екосистема, както и в някои от укрепналите след първоначалното финансиране компании. Създадена бе и Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране, чиято основна цел е да работи за подобряване на бизнес средата, поощряване на иновациите и разрастване на предприемачеството в България. Членове на асоциацията са BlackPeak Capital, BrightCap Ventures, Eleven Ventures, Empower Capital, Innovation Accelerator Bulgaria, LAUNCHub Ventures, Morningside Hill, NEVEQ Capital Partners, PostScriptum Ventures, Rosslyn Capital Partners и организацията с нестопанска цел Endeavor Bulgaria. Според данни на асоциацията други активни в момента фондове са Innovation Starter Box, както и Neo Ventures и Impetus Capital. Бизнес ангелите също са активни, посредством CEO Angels Club и мрежата на Endeavor Bulgaria и Endeavor Catalyst.

Държавата също се включи в процеса на подпомагане на стартиращи и нови компании чрез средствата по европейски програми. Така бе създаден Фонд мениджър на финансови инструменти в България, наречен Фонд на фондовете. Този фонд управлява средствата от 1.2 млрд. лева по четири оперативни програми –   „Развитие на човешките ресурси“, „Иновации и конкурентоспособност“, „Околна среда“ и  „Региони в растеж“. Средствата по една от тези програми – „Иновации и конкурентоспособност“, са насочени за подпомагане на стартиращи компании и такива с потенциал за развитие. До момента от предвидените шест фонда четири имат избрани мениджъри, подписани са споразуменията и вече се проучват компании за инвестиции. Общият публичен ресурс за тези четири фонда е 147.5 млн. лв., а заедно с частното финансиране общият ресурс достига почти 180 млн. лв.

Освен действащите вече четири фонда трябва да бъде подписан договор с фонд мениджър на Фонд Мецанин/Растеж (с публичен ресурс 75.3 млн. лв.), както да стартира и Програмата за портфейлни гаранции за 137 млн. лв.

В опит да намали икономическите щети от кризата, породена от COVID-19, Фондът на фондовете взе и решението да пренасочи още 56.3 млн. лв. към създадените вече четири фонда. Това бе ресурс, предвиден за създаване на Фонд технологичен растеж, но сега решението е те да бъдат преразпределени. Средствата са за допълнително подпомагане на малки и средни предприятия и ще се управляват от вече избраните фонд мениджъри. В допълнение към тази помощ Европейската комисия одобри и предложените от Фонда на фондовете облекчения на условията за инвестиране. Едно от най-важните след тях е отпадането на забраната да се инвестира в предприятия в затруднено положение с действие до 31 декември.

На следващите страници Forbes представя фондовете, на които стартиращи и млади компании в България могат да търсят за финансиране. Информацията е от Фонда на Фондовете, Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране и от фонд мениджърите.

ФОНДОВЕ, СЪЗДАДЕНИ ОТ ФОНДА НА ФОНДОВЕТЕ, С ПУБЛИЧЕН И ЧАСТЕН ФИНАНСОВ РЕСУРС

Фонд рисков капитал

MORNINGSIDE HILL

 

 

 

Общ ресурс – 56 млн. лв.

Публични средства от Фонда на фондовете – 47.1 млн. лв.

Частно финансиране – 8.9 млн. лв.

Фонд мениджър: Morningside Hill Capital Management

Управляващи партньори – Павел Велков, Делян Ганев, Тодор Мутафчийски и Екатерина Велкова

Планове за инвестиции: 15 до 20 компании

Размер на инвестициите: от 1.5 до 7 млн. лв.

Инвестиции във: високотехнологични фирми с изразен рисков профил, които имат нужда от съществено финансиране, за да утвърдят и разраснат дейността си.

Основни сектори: производството на стоки, използващи нови технологии, които позволяват намаляването на разходи за единица продукт; високи технологии, софтуер и хардуер; електронна търговия; продукти или услуги, въведени в други държави, но все още неприсъстващи в региона и др.     

Освен финансиране мениджмънт на фонда ще оказва и стратегическа подкрепа за достъп до нови пазари и експертиза чрез подобрение на корпоративното управление и цялостния капацитет.

Фонд за ускорение и начално финансиране 3

NEW VISION 3 FUND

 

 

 

 

Общ ресурс – 53.4 млн. лв.

Публични средства от Фонд на фондовете – 37.4 млн. лв.

Частно финансиране – 16 млн. лв.

Фонд мениджър: Neveq Management

Управляващи партньори – Константин Петров и Златолина Мукова

Планове за инвестиции: 45 компании

Инвестиции в компании в начален етап на развитие и подпомагане на иновативни бизнес идеи.

Основни сектори: Финтех, блокчейн, споделена икономика

Освен финансиране ще предоставя стратегическа и бизнес подкрепа на компаниите, както и менторство.

Важни инвестиции: Paynetics – 1 млн. евро, PHOS – 1 млн. евро, Phyre – 500 хил. евро, Cloudcard – 500 хил. евро (+ 1 млн. eвро в следващата година)

Фонд за ускорение и начално финансиране 2

VITOSHA VENTURE PARTNERS

 

 

 

Общ ресурс – 38 млн. лв.

Публични средства от Фонд на фондовете – 35.6 млн. лв.

Частно финансиране – 2.4 млн. лв.

Фонд мениджър: Vitosha Venture Partners

Управляващи партньори: Марин Илиев, Марис Прии, Ерик Андерсън, Йоханес Вайнбергер, Макс Гурвиц, Никола Стоянов

Планове за инвестиции: между 110 и 120 компании.

Инвестиции в: компании в начален етап на развитие и подпомагане на иновативни бизнес идеи.

Основни сектори: Освен финансиране ще предоставя менторство, стратегическа подкрепа и свързване в бизнес мрежи.

Предстои обявяване на първите инвестиции до края на лятото или началото на есента

Фонд за ускорение и начално финансиране 1

INNOVATION ACCELERATOR BULGARIA FUND

 

 

 

 

Общ ресурс – 30.5 млн. лв.

Публични средства от Фонд на фондовете – 27.4 млн. лв.

Частно финансиране – 3.1 млн. лв.

Фонд мениджър: Innovation Capital

Управляващи партньори – Васил Христов, Димитър Костов, Борислав Стефанов, Ангел Ангелов

Планове за инвестиции: над 200 компании.

Размер на инвестициите: в зависимост от различните фази на развитие и приходите – от 25 000 евро до 1 млн. евро

Инвестиции в: компании в начален етап на развитие и подпомагане на иновативни бизнес идеи.

Основни сектори: здравеопазване, образование, грижа за възрастни хора, транспорт и логистика, лека промишленост, дигитализация

Освен финансиране ще предоставя менторство, стратегическа подкрепа и свързване в бизнес мрежи.

Важни инвестиции: TokWise и Sensit – по 50 хил. евро, още осем компании по 25 хил. евро.

Други фондове

BRIGHTCAP VENTURES

 

 

 

Общ ресурс – 25 млн. eвро

Европейският инвестиционен фонд – Jeremie – 20 млн. eвро

Частно финансиране – 5 млн. eвро

Фонд мениджър: BrightCap Investment Advisor

Управляващи партньори – Елина Халачева, Георги Митов, Даниел Лорер, Диана Стефанова

Размер на инвестициите: в зависимост от различните фази на развитие – между 50 000 и 3 млн. евро

Инвестиции в иновативни малки и средни компании в България и чужбина.

Основни сектори: изкуственият интелект, обработка на големи масиви от данни, медицински технологии, блокчейн, финансови технологии

Освен финансиране фондът ще допринася за бизнес развитието на компаниите.

Важни инвестиции: Software Group, LucidLink, Cloudpipes, Scaleflex, Enview, Woom

EMPOWER CAPITAL

 

 

 

Общ ресурс – 21 млн. евро (Европейският инвестиционен фонд – Jeremie)

Фонд мениджър:  Empower Capital Advisers

Партньори – Елвин Гури, Станислав Николаев, Славчо Парушев, Иван Христанов, Томас Хигинс

Размер на инвестициите:

между 250 000 и 3 млн. евро

Инвестиции в: бързо развиващи се български компании с потенциал за завоюване на водеща пазарна позиция.

Основни сектори: различни сектори, включително търговия на дребно, лека промишленост, транспорт и логистика, хранителнопреработвателна промишленост, информационни технологии, здравеопазване и туризъм.

Фондът работи съвместно с компаниите, в които инвестира, на оперативно и стратегическо ниво

Важни инвестиции: The Bakers Company, CYCLE GETS, Fidelis Research, Мундус Сървисиз

Продадени дялове: City Clinic, Cremio, Mammoth DB

BLACKPEAK CAPITAL

 

 

Коинвестиционен фонд, фокусиран в бързо растящи малки и средни компании от Югоизточна Европа.

Общ ресурс – 30 млн. eвро (Европейски инвестиционен фонд – Jeremie, и частни инвестиции)

Управляващи партньори: Ивайло Господинов, Росен Иванов

Размер на инвестициите: между 1 и 8 милиона евро

Инвестиции в: експортно ориентирани компании с нишова позиция на регионалните или глобалните пазари или компании с лидерска позиция на вътрешния пазар.

Фондът помага в корпоративното управление и финансовия мениджмънт на компаниите.

Важни инвестиции: Walltopia, Bulpros, Software Group, Resalta, IPS

В момента мениджмънтът подготвя втори фонд и води преговори с компании, в които да инвестира.

ELEVEN VENTURES

 

 

 

Eleven 2.0

Общо ресурс – 6 млн. евро (частно финансиране)

Фонд мениджър:

Партньори: Даниел Томов, Ивайло Симов, Васил Терзиев и други.

Планове за инвестиции – около 20 компании

Сектори: IT, софтуерни приложения и софтуер като услуга (SaaS), електронна търговия, умни продукти

Важни инвестиции: LogSentinel, Payhawk, Kool and Konscious

„Илевън кепитъл“ АД – публично дружество

Собствен капитал: 11.5 млн. лв.

Допълнителни инвестиции в компании, които вече са в портфолиото на дружеството

Важни инвестиции: Kanbanize, Sensica, Dronamics, EnhanCV

LAUNCHUB VENTURES

 

 

 

Общ ресурс: 28 млн. евро (Първи фонд 9 млн. евро, втори фонд – 19 млн. евро)

Фонд мениджър: LAUNCHub Fund Cooperatief

Партньори: Любен Белов, Тодор Брешков, Румен Илиев, Станислав Сираков, Стефан Ганчев

Инвестиции в: технологични start-up компании в тъй наречените етапи на инвестиране Seed и Series A.

Размер на инвестициите: между 500 000 и 2 млн. евро в компании от България и Югоизточна Европа

Сектори: SaaS, Финтех, Проптех, Големи данни, Блокчейн, Изкуствен интелект, Медицина, Интернет на нещата

Важни инвестиции: GTMHub, OfficeRnD, Taylor & Hart, Cleanshelf, FintechOS, Charlie Finance, FindMeCure

Продадени дялове: BG Menu (sold to Takeaway.com) и Cleanshelf(sold to Quickbase), Connecto (acquired by Leanplum)

NEVEQ

 

 

Общ ресурс: 50 млн. евро (първи фонд 30 млн. евро, втори фонд – 20 млн. евро)

Фонд мениджър: Neveq Capital Partners

Партньори: Павел Езекиев, Златолина Мукова, Константин Петров

Инвестиции: минимална 500 000 евро

Сектори: IT, технологии, здраве, образование, енергийна ефективност

Важни инвестиции: Excitel, Spark, Bulpros, Biodit, Methodia

IMVENTURE

Общ ресурс: 7 млн. лв. (два фонда, предстои регистрация на нов)

Фонд мениджър: Impetus Capital – дружество, управляващо алтернативни инвестиционни фондове

Партньори: Николай Мартинов, Виктор Манев

Инвестиции в: български компании с потенциал за растеж

Важни инвестиции: “Алтерко”, A4E, “Дискордия”, BioSeek, Biodit, Excitel, Promoto.bg и BrowsWave. 

INNOVATION STARTER ACCELERATOR

 

 

 

 

 

Общ ресурс: 1 млн. евро (частен капитал)

Фонд мениджър: Innovation Starter – очаква вписване в Комисията за финансов надзор

Партньори: Леона Асланова, Венеция Нецова-Ангова и Олег Гурбалов

Инвестиции: в стартиращи иновативни компании

Размер на инвестициите: между 10 и 60 хил. евро

Сектори: лека промишленост, хранително-вкусова индустрия, здравеопазване, грижа за възрастните, транспорт&логистика, дигитални проекти.

Важни инвестиции: Cardinal Bites, Cintelly и „Носия“

POSTSCRIPTUM VENTURES

 

 

 

Партньори: Марк Крандъл, Димитър Енчев, Евгени Ангелов, Алек Хюит, Фабрицио Канясо

Инвестиции в: иновативни технологии с фокус в енергийния сектор

Важни инвестиции: CWP, Freedom Energy, Resalta, IPS International, Software Group, Countryside Renewables, QualSights

NEO VENTURES

 

 

 

 

Общ ресурс: 6 млн. евро

Партньори: Павел Езекиев, Джоел Гереро

Инвестиции: между 500 000 и 3 млн. евро (до 10 компании)

Водещи отрасли: технологии, здраве, комуникации и медии, транспорт

Важни инвестиции: NEXD, GoodVision, testcard, Endurosat, GemmaCert

ROSSLYN CAPITAL PARTNERS

 

 

 

Партньори: Иво Евгениев, Спас Шопов, Захари Бочев, Даниел Александров, Любомир Минчев, Борислав Пантев

Водещи отрасли: производство, хранителна и питейна промишленост, телекомуникации, информационни технологии, възобновяема енергия, земеделие и недвижими имоти

5 навика за страхотен работен ден „Форд“ срещу „Ферари“ и къде е дяволът на иновациите

Свързани статии

Биткойнът срещу цифрова валута на централната банка и какво означава това за инвеститорите

Водещи новини, Пари

Биткойнът срещу цифрова валута на централната банка и какво означава това за инвеститорите

vitosha2

Стартъпи

Фондът Витоша Венчър Партнърс инвестира 5.1 млн. лв. в четири компании

А4Е атакува Европа с прогнози за развитието на своите клиенти

Водещи новини, Иновации

А4Е атакува Европа с прогнози за развитието на своите клиенти

Българско участие в проект за 36 млрд. долара в Австралия

Бизнес

Българско участие в проект за 36 млрд. долара в Австралия

3 стъпки, с които да изградиш самочувствие като предприемач

Стартъпи

3 стъпки, с които да изградиш самочувствие като предприемач

Пет фактора за инвестиционен бум

Колумнисти

Пет фактора за инвестиционен бум

Реклама

Избрано

отпреди 11 часа

Тексас разби модерните митове за енергията

отпреди 14 часа

Solent Film – компанията, заснела новия клип на Рита Ора и реклами за световни брандове

отпреди 18 часа

Ритуалите в организацията

отпреди един ден

Orpheus – българската козметика, която впечатли световната козметична общност

отпреди 2 дни

Ancestral Superfoods: Подсказано от предците

отпреди 5 дни

Airate – невидимата промяна

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени