Storytel – библиотека в ухото
Начинът, по който се наслаждаваме на интересни книги, сякаш следва развитието на технологиите. Първо те се превърнаха в звук oт аудиокасети през 70-те години на миналия век, а след това от компактдискове. После Amazon дигитализира печатните издания, а днес аудиокнигите се пренасят в приложения в телефоните ни.
„Това е услуга, която е достъпна и може да е обогатяваща за всеки. Аудиокниги слушат активни хора, докато спортуват или пътуват до работа и обратно. Наши клиенти ни пишат, че разходките на планина с децата, докато слушат книга, са станали изключително приятни“, казва управителят на Storytel за България Лиза Василева.
Storytel е мобилно приложение, в което като в библиотека са събрани аудио- и електронни книги. Компанията е публична, основана в Швеция през 2005 г., и инвестира в нови пазари всяка година, като до момента се разпростира в 20 държави – от малки пазари като Исландия до огромни като Индия, Русия, Латинска Америка, а сред последните са Сингапур и Южна Корея. За разлика от конкурентите си не произвежда съдържание само на най-масовите езици, а, напротив, всяка държава произвежда съдържание на местния език.
Storytel стъпва на българския пазар официално в самия край на 2018 г., като подготовката за това започва няколко месеца по-рано. Малко преди това купува българската компания „Ди енд Ди фактори“ и стъпва на нейния каталог, но веднага започва да го разширява. Около половин година преди пускането на приложението в България започва и събирането на екип. Това е и моментът, в който начело на Storytel България застава Лиза Василева.
Тя има близо 20-годишен опит в различни роли в технологични компании, основно международни, но това, което я привлича към Storytel, е възможността да се върне към хуманитарните си корени. Василева е завършила Руска филология в Софийския университет.
„Винаги съм имала много силен интерес към историите, към литературата. Освен това за мен беше професионално добър момент да обърна този опит, получен в международни компании, към нещо, което може да бъде полезно на българския пазар“, разказва тя.
В същото време приема новия си пост като предизвикателство, защото я изважда донякъде от зоната ѝ на комфорт. Първата ѝ задача е да подготви маркетинг стратегия и „да обърне внимание как услугата ще се възприеме и позиционира на пазара“, паралелно със създаването на съдържание.
КЪМ ОНЗИ МОМЕНТ АУДИОКНИГИТЕ СА НЕПОЗНАТ ПАЗАР в България, но в същото време са налични и всички условия, които подсказват, че това начинание може да е успешно – бърза интернет връзка, достъпност на добри мобилни устройства. Освен това според Василева българинът има достатъчно силен, традиционен интерес към литературата, има търсене на български автори – не само на класика, но и на автори от последните 20–30 години, има динамична издателска среда, растат консумацията и търсенето на стрийминг услуги от типа на Spotify, HBO, Voyo, което поставя българския пазар близо до европейските тенденции. „Аз лично нямах съмнение, че ще има успех, въпросът беше колко време ще отнеме за пазар като България“, казва Василева.
При стартирането на услугата приложението дава достъп до около 300 заглавия на български език и до международния каталог, в който има над 50 хил. заглавия на английски език. Съдържанието е достъпно на абонаментен принцип. След 14-дневно безплатно изпробване на услугата потребителят плаща такса 9.99 лева на месец и получава неограничен достъп до цялото съдържание за себе си и едно дете на допълнително устройство, като приложението позволява да се слуша както онлайн, така и офлайн.
Storytel България е 100% собственост на шведската компания. Българският екип се състои от 10 души, като се работи с подизпълнители за записването на аудиокнигите.
Екипът взема решения за подбора на заглавията, които ще влязат в каталога, като следи отблизо интересите на потребителите и се грижи съдържанието да достигне до правилната аудитория. Един от начините това да се случва е чрез групирането на книгите в листи, чрез които всеки може да намери ново съдържание в зависимост от интересите си.
Една от основните задачи на Storytel България е да разширява каталога на български език и така към момента той вече се състои от около 1300 заглавия. Компанията работи основно със свои студиа, в които професионални актьори записват книгите. Партнира си с едни от най-известните актьори в телевизията, театъра, киното като Силвия Петкова, Койна Русева, Параскева Джукелова, Ицко Финци, Стоян Алексиев и много други. Процесът по създаването на една аудиокнига започва с осигуряването на авторските права, продължава със записа в студиото и завършва с постпродукция – обработване на материала, преди да бъде предоставен за слушане. Има и български автори, които решават сами да изчетат своя книга. Сред тях са Георги Господинов, Виргиния Захариева и Татяна Лолова, която изчита автобиографичната си книга „1/2 живот“. При подбора на наратори се търсят различни гласове. „Търсим разнообразие, тъй като едни потребители предпочитат женски глас, други – мъжки. Някои потребители предпочитат да следят всичко ново на конкретен наратор, приложението позволява да се търси не само по заглавие и автор, но и по четец“, обяснява Василева.
Storytel създава и оригинално съдържание. Под шапката на Storytel Original има аудиосериали, медитации и релаксиращи звуци. Аудиосериалите се ползват с голяма популярност. Потребителите имат достъп до 10 сериала на български език и 10 на английски език. Един от най-успешните български аудиосериали е „До дъно“ на Анна Пеева, записан от Калин Врачански. В последните месеци популярност придоби и „Вирус“ на Даниел Оуберг, записан от Яна Кузова. С идеята да потърси истории отвъд наложените автори Storytel България обяви и конкурс за сценарий на аудиосериал. За около месец и половина са подадени около 260 сценария, от които жури подбира два проекта, по които ще се работи – „Мамник“ на Васил Попов и „Случаите на Виктор, вампирът-детектив“ на Мария Николова. Много бързо се увеличава и каталогът с детска литература, защото и търсенето е голямо. Предстои в него да се включи и поредицата за Хари Потър на български език, записана от Силвия Петкова.
Интересът към Storytel също постоянно се увеличава.
Потребителите на приложението глобално са вече над 1.25 млн. души, а компанията отчита 43% годишен ръст на приходите.
По данни на Storytel потребителите извън скандинавските държави са се увеличили с 94% за година, а приходите от тези пазари са със 113% ръст на годишна база.
Наред с увеличаващия се интерес към аудиокнигите причина за ръста на потребителите в последните месеци е и COVID- 19 пандемията, в рамките на която много хора се обърнаха към стрийминг услугите. От началото на годината до края на май в България са изслушани повече от 572 хил. часа аудиокниги, което е повече от половината от времето, прекарано в платформата от български потребители за цялата 2019 г. Според Василева се забелязва ръст в интереса към повечето жанрове, но най-висок е той при детските книги, тъй като много родители по време на пандемията бяха принудени да работят от дома си и в същото време да намерят развлечение за децата си. Извън контекста с пандемията се забелязва ръст на търсене на заглавия за управление на финанси и лично време. Самата Лиза Василева споделя, че слуша аудиокниги всеки ден, като предпочита тези на български език. В библиотеката ѝ в приложението са книги като „Задругата“ на Добри Божилов, „Sapiens. Кратка история на човечеството“ на Ювал Ноа Харари, „Златната клетка“ на Камила Лекберг, „Дългът към удоволствието“ на Джон Ланчестър, „По моя начин“ на Димитър Бербатов. Любими са ѝ и Медитации с Нитя.
Въпреки бързото развитие на пазара на аудиокниги според Василева това не е в ущърб на издателствата. Тя гледа на приложението по-скоро като на конкурент на стрийминг услугите.
„Виждаме тенденция на покачване на продажби на книжни тела, когато ние рекламираме активно дадено заглавие. Аудиокнигата прави достъпа до съдържанието по-бърз, по-лесен, но понякога човек изслушва нещо и си казва, че иска да го има в библиотеката си, отива и го купува. Вярваме, че историите трябва да са свободни, не само затворени в книжно тяло“, казва тя.
Компанията обмисля да позволи повече гъвкавост по отношение на възможностите за абонамент, например с вариант за семеен продукт за двама основни потребители и две деца, както и за лимитирани продукти – достъп само до определено съдържание – например бизнес литература или детска литература. Мисли се и за създаване на подкаст. Storytel България придоби опит в тази посока в последните месеци с онлайн събитията си, предавани на живо във Facebook, в които срещна аудиторията си с популярни български автори като Иво Иванов, Виргиния Захариева и Богдан Русев.