Да откриеш щастлива случайност по време на коронавирус пандемията
Лятото приближава своя край, училищата се готвят да отварят отново (може би) и пандемията се усеща така, сякаш ще продължи завинаги. Бъдещето е доста несигурно и въпреки това дните се проточват предсказуемо. Как можем да създадем моменти на щастливи случайности, за да разчупим монотонността? За да разбере това авторът на Forbes Кло Демровски, разговаря с д-р Крисчън Буш, директор на Програмата за глобална икономика към Нюйоркския университет и автор на „The Serendipity Mindset“ за това как да преследваме моментите на щастлива случайност.
„Прилагането на начина на мислене за щастлива случайност ни позволява да се освободим от старата илюзия за контрол“, казва Буш, „и вместо това ни помага да превърнем неочакваното от заплахата в потенциален съюзник“. Отказването от очакванията е важно по време на труден период за толкова много хора и фирми. Положителната страна на освобождаването от пътя, на който сме мислили, че сме били, е, че тя оставя място за нещо ново, което да се оформи. Като поддържаме отворен ум и обръщаме внимание на сигналите около нас, ние „изграждаме инстинкт за неочакваното, което става ключово за оцеляването и устойчивостта във времена на голяма несигурност“, казва Буш, добавяйки, че най-успешните лидери и организации „активно насърчават и инициират процедури, които подобряват способността им да се ориентират в непознатото и да открият щастливите случайности. Все още можем да намерим успех – той просто може да изглежда различно от това, което сме си представяли преди пандемията.
Моментите на криза оформят кои сме. „Периодите на криза разкриват най-доброто или най-лошото сред хората и често отделят истинските лидери от останалите“, казва Буш. В днешните времена е още по-важно лидерите да покажат пътя напред с надежда и смелост. Изграждането на култура на устойчивост и откритост е чудесен начин да направите това, защото кризи като пандемията Covid-19 могат да бъдат чудесна възможност наистина да се отдадете на ценностите си и да усъвършенствате наистина значима корпоративна култура.
Подобно нещо видяхме през 2017 г., когато ураганът Мария удари Пуерто Рико. Тогава компанията Best Buy беше принудена да направи труден избор. В крайна сметка те избраха да подкрепят своите клиенти и общността пред краткосрочната рентабилност. Те продължиха да изплащат заплати, докато магазините бяха затворени, наемаха самолети за евакуация на служителите на континента и продължиха с доставките. В крайна сметка Best Buy излезе от бурята по-силна от всякога, с подновена лоялност от клиенти и служители. Нашата реакция на неочакваното в крайна сметка определя кои сме ние като хора и като организации.
Когато сме под принуда, как можем да се фокусираме и да останем отворени за неочакваните неща, и гъвкави за промяна? Преструктурирането е ценно умение, което може да ни помогне да стигнем до там. „Най-просто казано, става въпрос за виждане на възможност, при която другите виждат проблем“, казва Буш. „Когато погледнем на света по-малко от гледна точка на потребностите от ресурси и повече по отношение на креативни решения на проблемите, които имаме, възприеманите пасиви могат да се превърнат в активи и ситуацията се променя от пасивност и безсилие към дейност и възможности. ” Това оставя отворена възможността за случайност дори при ограничени ресурси, вдъхновяващи дестилаторите да направят дезинфектант за ръце и модни компании да шият лични предпазни средства и маски. Можем да се справим с предизвикателството и да подходим творчески. Лидерството е свързано с моделиране на това поведение.
Пандемията е уникален вид криза, тъй като ни принуждава да стоим разделени, което намалява шанса за креативност. Дистанционното работно място често е по-подходящо за изпълнение на задачи, отколкото да вдъхновява нови идеи. Ето защо е важно да подходите към тези виртуални взаимодействия с намерение. Буш препоръчва „настройване на кукички“, като „дава на хората потенциални точки, с които да се свържат“. Когато колега или клиент ви попита как се справяте, избягвайте просто да казвате, че сте добре и да преминете към съответния бизнес, а по-скоро им предоставете някои потенциални допирни точки за ангажиране, като включите някои подробности за даден проект или споделите идея.
Кой знае? Тези разговори могат да доведат до следващата променяща света идея. Едно нещо, което знаем със сигурност е, че Covid-19 ще промени начина ни на живот по безброй начини. С известна внимателност можем да открием случайността дори в този толкова труден момент, като преформулираме „заплахата от пандемията в бездънна кошница от възможности“, както казва Буш. Какво можете да направите, за да останете отворени и да използвате възможностите, които се появяват дори в най-мрачните моменти на криза?