Най-добрите университети в света
Оксфорд е най-добрият университет в света за пета поредна година, но Китай е истинският победител в глобалната класация на THE World University Rankings. Въпреки, че в топ 10 на подреждането има единствено британски и американски университети, при висшите училища от среден ранг се наблюдава сериозен прогрес на тези от Азия. В списъка попада и Софийският университет „Климент Охридски“, който обаче е извън топ 1000. Най-доброто представяне на българското висше училище е било през 2017 г., когато е бил сред 800-те най-добри.

Снимка: unsplash.com
През тази година след Оксфорд в класацията се нареждат Станфордският университет, който се изкачва с две места спрямо предходната година и Харвардският университет (+ 4 места). Топ пет се оформя от Калифорнийския технологичен институт (-2 места) и Масачузетския технологичен институт, който запазва мястото си в подреждането. По надолу следват:
- Кеймбридж (-3)
- Калифорнийският университет – Бъркли (+6)
- Йейлският университет (–)
- Принстънският университет (-3)
- Чикагският университет (-1).
ВЪЗХОДЪТ НА АЗИЯ
Силното представяне на елитните британски и американски университети в топ 10 крие една дългосрочна тенденция – възходът на Азия и по-конкретно Китай, за сметка на традиционните гиганти във висшето образование.
Китайският университет Цинхуа става първата азиатска институция, която успява да влезе в топ 20 на THE World University Rankings. Голямото разместване става по-надолу в класацията, където Китай удвоява участието си в топ 100, от три университета през миналата година на шест през настоящата. В момента най-голямата китайска икономика има в топ 200 седем висши училища, като през 2016 г. бяха едва две.
За същия период САЩ са загубили четири позиции в топ 200 и за първи път рейтингът на цитираност – една от петте метрики, използвани за съставяне на класацията – за китайски и американски университети със средно класиране се сближават.
Обединеното кралство е в подобна позиция, като само пет от топ 20 университета са подобрили позицията си през миналата година и се забелязват признаци на спад извън първите 200.
Това изглежда е част от промяна в баланса на силите в целия регион, като Азия претендира за 16 места в топ 100, което е най-високият резултат от както се съставя класацията, като 13 от тях или подобряват, или запазват позицията си от миналата година.
Има сериозни основания да смятаме, че тази тенденция може да се засили от въздействието на Covid-19. Докато пълният ефект върху висшето образование може да отнеме години, за да стане очевиден, то намаляване на броя на чуждестранните студенти вече е факт. Китай отдавна е най-големият източник на международни студенти както в американските, така и в британските институции, но ако повечето от тях останат у дома, това ще се отрази не само върху финансите, но и върху движението на талантите.
Просто казано, ако повече китайски студенти останат у дома, това вероятно ще бъде от полза за местните университети и в ущърб на техните колеги в САЩ и Великобритания.
„От няколко години наблюдаваме бавна промяна в глобалното висше образование, тъй като азиатските университети се изкачиха за сметка на западните си колеги“, каза Фил Бати, главен директор по знанията в THE.
„Тази тенденция вероятно ще се ускори още повече, тъй като пандемията на коронавируса предвещава перфектна буря от огромни предизвикателства предимно западните университети, особено тези в Обединеното кралство, които заедно със САЩ са изправени пред реалния риск от загуба на значителни международни студентски таланти и огромния размер на доход, който те носят“, допълни Бати.
„Тези фактори, съчетани с ефектите от възможна дълбока и дълготрайна глобална рецесия и нейното вероятно въздействие върху нивата на финансиране на университетите, биха могли да бъдат началото на драматично разместване на глобалната икономика на знанието“, каза още Фил Бати.
Цялата класация на THE World University Rankings може да разгледате ТУК.