Три стъпки да инвестирате в целенасочен растеж
Инвестицията, върху която всички ние трябва да сме най-фокусирани в момента, е целенасоченият ни растеж. 2020 г. представлява преломна точка в четири паралелни кризи (здравна, расова, икономическа и екологична), които застрашават живота такъв, какъвто го познаваме. За да оцелеем, да трансформираме себе си и системи си, за да дадем възможност за развитие, трябва да се променим. И естеството на промяната, от която се нуждаем, е целенасочен растеж, пише авторът на Forbes Нел Дебевойс.
„Лудос е да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати.“
– Алберт Айнщайн
Какво е целенасочен растеж?
Целта може да се определи просто като причина за съществуването ни. В контекста на личното лидерство, целта, която е по-голяма от него, съответства на уменията и интересите на човек с нуждите на света.
Но тук говорим не само за цел – изявление, изписано на огледалото или в коридорите на офиса ни за това, което ние или нашата компания иска да направи. Растежът, който трябва да постигнем, трябва да е целенасочен. Трябва преследваме тази цел в ежедневните действия на нашата работа и живот. Много хора и марки са правили впечатляващи изказвания за цели, които са дискредитирани през последните шест месеца. Не е достатъчно да определим какво ни интересува и да се целим да го допринесем, особено в предизвикателния и бързо променящ се контекст на 2020 г. Целта трябва да бъде отразена в нашия житейски опит – всички избори, които правим, взаимодействията, които имаме, и работата, която вършим.
И накрая, растежът е напредък, движение напред. Трябва да се научим да подобряваме поведението и системите си в здравеопазването; да работим за истинска справедливост за всички хора; да изграждаме икономика, която не добива природни или човешки ресурси, а добавя към колективния просперитет и благосъстоянието; и уважавайте нашата Земя като регенеративен ресурс, който тя може да бъде.
Но целенасоченият растеж не е растеж заради самия растеж или растеж, измерен чисто по отношение на финансовата възвръщаемост. Това е целенасочен растеж, предназначен да оптимизира за краткосрочни и дългосрочни въздействия върху финансови, човешки и екологични фактори.
Три стъпки да инвестирате в целенасочен растеж
- Правете това, което обичате. Един размер не пасва на всички. Всеки един от нас е на различна стъпка в целенасочения път на растеж. Освен това се учим и израстваме по различен начин. Помислете за минали успехи – кога сте научили нещо успешно, независимо дали спорт, език или софтуер. Какво беше ефективно при него и как можете да го пренесете в настоящата ситуация? Растежът може да бъде неудобен, но не трябва да боли толкова много, че да избягвате всичко.
- Намерете съмишленик, на който да имате доверие. По-голямата част от хората, живеещи на Земята, страдат в момента по една или друга причина и търсят по-добър начин. Така че има много кандидати, които да започнат с вас целенасочения път на растежа. Намерете такъв в работата, в квартала, в Zoom или Facebook и го попитайте дали би могъл да изпробва с вас този метод. Когато намерите партньор, говорете за това, какво ще правите заедно, чрез какъв метод, колко често, по кое време, за колко време и защо правите това. Колкото по-конкретни сте, толкова по-успешно ще бъде партньорството, дори ако се налага да коригирате някои подробности по пътя.
- Започнете от някъде. Нещо е по-добре от нищо. Вие растете всеки ден в една или друга посока – това е неизбежен естествен процес. Но ако не насочите растежа, ще станете жертва на силата на ентропията, ставайки все по-малко организирани с времето. Ако това не е начинът, по който искате да вървите започнете с пет минути всяка сутрин, като инвестирате времето, вниманието и/или парите си по начина, по който искате устойчиво да растете. Правенето на 1% повече всеки ден води до 37 ПЪТИ повече до края на една календарна година.
Не сме преминали през най-лошото на кризите, за които говорихме, и това е добре. Имаме огромна възможност за нас като личности, организации и общества да се поучим от тези предизвикателства и целенасочено да се превърнем в по-здравословно, по-справедливо, приобщаващо и устойчиво общество, каквото бихме могли да бъдем.