Защо сега повече от всякога предприемачите трябва да са гъвкави?
В тези трудни времена вече откриваме, че бизнесите, които най-вероятно ще излязат по-успешни, са тези, които имат способността да се адаптират. Видяхме няколко ранни примера за това: известни модни брандове, се преврънаха в цехове за шиене на защитни средства, дестилерии за уиски, преминаха към производство на дезинфектант за ръце, пише авторът на Forbes Марк Фликингър.
Дори по време на криза като тази, в която се намираме в момента, добрите предприемачи разпознават възможността. Когато една врата се затвори, те внимателно разглеждат ситуацията, за да видят какво може да отворят други. Вместо да тъпчат на едно място, тези предприемачи се питат: „Какви нови нужди е създала тази криза и какво можем да направим като компания, за да ги разрешим?“
Понякога отговорът може да бъде изцяло нов продукт или адаптиране на съществуващ за ново предназначение. В сегашния климат това може да означава също и промяна в ценовата структура, за да се съобрази с намалените бюджети на клиентите, или преработена маркетингова стратегия, фокусирана върху добрата воля, а не само върху печалбата. Но ключовата дума остава адаптация.
Променете се, за да отговорите на пазарните нужди
Като рисков инвеститор имах възможността да стана свидетел на еволюцията на редица компании в ранен етап и с висок растеж. Напоследък това включва и възможно най-добър близък поглед върху това как някои организации адаптираха бизнесите си към това да помогнат на клиентите си да разрешат проблеми, свързани с пандемията.
Като идентифицираха непосредствените нужди на пазара и се адаптираха към тях, тези организации успяха да повишат релевантността и стойността на своите предложения, да подкрепят съществуващите клиенти и да достигнат до потенциални нови потребители.
Адаптирайте се към нуждите на бизнеса ви
Важно е да се отбележи, че адаптирането понякога надхвърля това, което самият бизнес предлага по отношение на продукт или услуга. Тъй като някои компании са принудени да намаляват и освобождават работни места, за да запазят бизнеса си, може да се наложи ръководството да върши оперативни неща, за да запълни липсващия в момента ресурс. Например, ако представителите на продажбите са били драстично намалени, може да се наложи вицепрезидент по продажби да се обади на клиент, нещо, което той или тя не е правил от години.
Настоящата ситуация може да изисква лидерство, за да изчисти някои умения и да се съобрази с нуждите на бизнеса в момента, било то продажби или маркетинг или някаква друга роля. Може също така да се наложи временно отпускане на някои специфични привилегии за работа, за да помогне на компанията да намали разходите и да поддържа оперативен капитал.
Винаги има „ход“
Да срещнете клиентите си там, където са днес, е истинското определение за гъвкавост на бизнеса и е от ключово значение за оцеляването на компанията, особено в тези по-трудни времена.
В книгата си „Твърдото нещо за трудните неща“ предприемачът от Силициевата долина Бен Хоровиц пише: „Технологичният бизнес обикновено е изключително сложен. Основната технология се движи, конкуренцията се движи, пазарът се движи, хората се движат. В резултат на това, както да играете триизмерен шах на „Стар Трек“, винаги има ход.“
Като предприемач вашата мисия е да определите какъв е следващият ход. От вас се изисква да разпознаете текущите възможности, за да се възползвате, и след това, като лидер, да движите бизнеса в тази посока и много важно – движете се бързо. Добрата новина е, че вашата организация ще бъде по-силна и по-добре подготвена да отговори на следващите предизвикателства, които неизбежно ще възникнат.
Настоящата ситуация е трудна както за бизнеса, така и за хората, но тези, които показват устойчивост чрез адаптивност, имат най-голям шанс да процъфтяват.