Кога и как да откажеш на клиент
Да кажеш на някого, че няма да можеш да работиш с него, не са първите думи, с които трябва да започнеш един такъв разговор.

Всичко трябва да започне с разговора, който трябва да проведеш със себе си, пише авторът на Forbes Стефани Бърнс и посочва, че трябва да си зададеш тези четири въпроса.
- Имам ли наистина време за това?
„Може да бъде трудно да се отхвърли възможност, особено във времена на финансови затруднения. Но поемането на повече проекти, отколкото ще можеш да завършиш, не е решение“, обяснява експертът Ясмин Чейен.
Отговори си честно на този въпрос и ако нямаш време, по-добре откажи. Имай предвид, че ако се съгласиш да поемеш още един проект, това ще ти попречи да се фокусираш върху тези, по които вече работиш.
Може да се притесняваш да казваш „Не“, защото ти се струва, че така пропускаш възможности, но ако действително не можеш да измислиш къде да вместиш този нов проект, все пак е най-добре да го откажеш. Обясни, че си зает до дата Х, и запомни, че ако не си достъпен през цялото време, това може да увеличи търсенето.
- „Не“ ли е или е „Все още не“?
„Ако искрено се интересуваш от даден проект, но имаш задръжки, направи стъпка назад и помисли от какво ще имаш нужда, за да е този проект добър и за теб, и за клиента ти. Времето и парите са два фактор, които често могат да превърнат „Все още не“ в „Да“, допълва Чейен.
Каква е причината да откажеш? Ако графикът ти е запълнен в момента, но искаш да се включиш в проекта, попитай дали има възможност за гъвкавост в сроковете за завършването му. Ако отказваш заради предложеното заплащане, опитай да предоговориш условията. При положение че не постигнете съгласие, откажи любезно и изрази надежда да работите заедно в бъдеще.
- Мога ли да ги прехвърля към някого?
Може предложението да ти се струва добро, но да осъзнаваш, че не е за теб. Това е чудесна възможност да прехвърлиш проекта към други хора, с които поддържаш контакт. Така не само поставяш нуждите си на първо място, като си честен със себе си и с клиента, но и му даваш опция. В същото време изграждаш отношенията си със своя колега – в замяна той може да ти изпрати свой клиент.
- Трябва ли да отговорям?
Ще има случаи, в които не искаш да отговориш категорично с „Да“ или „Не“, а директно да „изтриеш“ този клиент. Въпреки че е добре да опиташ да отговориш на всичките си имейли, всъщност не е задължително.
„Някои хора може да опитат да те примамят да отговориш на имейла им, като ти изпращат едно и също съобщение няколко пъти или настояват за бърз отговор. Можеш да отхвърлиш имейли, които усещаш като спам, които са агресивни или такива, на които вече си отговорил с „Не“. Не си длъжен да губиш часове от деня си с обяснения“, посочва Чейен.