Новите бизнес възможности на телеком пазара
След като в продължение на години се свиваше, от 2017 г. пазарът на електронни съобщения в България расте. В момента той се оценява на 2.7 млрд. лв. без ДДС.
Малко по-внимателен поглед върху числата показва, че ръстът се движи основно от потреблението на интернет, където приходите се увеличават. Гласовите услуги все още заемат най-голям дял от пазара (над 40%), но приходите от тях намаляват.
Дори и предлагането на интернет не може да расте вечно. Затова телекомите търсят нови бизнес възможности. Смела крачка напред в това отношение напрaви Telenor. Компанията отдели своята мрежа и инфраструктура в отделно дружество CETIN, което ще предоставя услуги не само на Telenor, но и на други компании.
За Telenor това отваря възможност да монетизира по-добре собствената си мрежа, вместо да я пази само за себе си. За предприемачите това означава, че могат да купуват на едро мобилни услуги и да ги продават под собствен бранд. Виртуалните мобилни оператори са популярен бизнес модел, който спестява необходимостта от инвестиции в собствена инфраструктура. В България досега са правени опити за стартирането на виртуални оператори, но ходът на Telenor вероятно ще ускори навлизането на тези компании на пазара.
ОТНОВО НАГОРЕ
Телекомуникационният пазар расте основно заради по-голямото потребление на интернет. Приходите от гласови услуги продължават да се стопяват.
ПРОДАВАЙ В ПАКЕТ
Пакетните услуги движат пазара. Почти никой вече не се задоволява само с мобилен телефон или само с телевизия. През 2019 г. българите са изхарчили 1.2 млрд. лв. за пакетни услуги, с което сегментът отчита ръст от над 11%.
Най-популярната пакетна услуга е комбинация от мобилен глас и мобилен интернет. Това отразява и световната тенденция все по-малко да се задържат пред настолните си компютри и вместо това да разчитат за всичко на смартфоните си.
ИМА ЛИ БЪДЕЩЕ ФИКСИРАНАТА ТЕЛЕФОНИЯ
Приходите от фиксирана телефония в България са едва 115 млн. лв. с тенденция да намаляват. Доминиращият играч тук е Vivacom, която генерира 84% от всички приходи в сектора. Малко над 10% от приходите се държат от конкурентите A1 и Telenor, а всички останали телекоми в България (над 20 според данните на КРС!) държат едва 3.9% от пазара. С други думи, конкуренцията е ожесточена, а броят на абонатите намалява.
АЛО, В ДВИЖЕНИЕ СЪМ
Пазарът на мобилни гласови услуги се движи надолу и като приходи, и като брой абонати. До някаква степен това се дължи на продукти като Skype или Viber, през които потребителите могат да правят безплатни обаждания или да си изпращат съобщения.
Към края на 2019 г. в България има малко над 8.1 млн. активни SIM карти.
Броят им е паднал с около 400 хил. за последните две години.
Според данните, които самите телекоми предоставят, спадът се дължи основно на бизнес потребителите, които спират неизползваните карти, за да оптимизират разходите.