България емитира успешно дълг за 2.5 млрд. евро
Две нови емисии 10-годишни и 30-годишни облигации за по 1.25 млрд. евро всяка успешно са емитирани на международните пазари, съобщиха от Министерство на финансите. Лихвеният купон по 10-годишните облигации е 0.375%, а при 30-годишните е 1.375%.

“Голямо предизвикателство на нас бе, че за първи път излизаме на пазара с 30-годишни книжа. Двете емисии предизвикаха безпрецедентен интерес сред инвеститорите, което доведе до заявки, които надвишиха над четири пъти търсения обем от 2 млрд. евро,” каза на брифинг финансовия министър Кирил Ананиев.
Заявките за книжата със срок от 10 години са били 254 с общ обем от 3.7 млрд. евро, а при при тези със срок от 30 години са били подадени 236 заявки за 3.6 млрд. евро. Интерес към книжата са проявили инвеститори от цяла Европа, като са доминирали фонд-мениджъри и банки.
Набраните средства ще се използват за рефинансиране на съществуващ дълг, за увеличаване размера на фискалния резерв, за финансово осигуряване на социално-икономическите мерки на правителството във връзка с COVID-19 и за икономическото възстановяване на страната, както и финансиране на бюджетния дефицит.
За първи път от март 2016 г. страната ни пласира книжа на външния пазар. Според министерството на финансите моментът е избран, за да може страната ни да се възползва от благоприятните текущи пазарни условия и оскъдните възможности за инвестиране в рамките на рисковия сегмент, към който принадлежи България.
Постигната средна цена за 10-годишните облигации е 99.863 и доходност от 0.389%, а за 30-годишните облигации средната цена е 99.566 и доходност от 1,476%. Водещи мениджъри при пласирането са BNP Paribas, Citi, JP Morgan and UniCredit.