Милиардерът, който дари всичките си пари
Отне му десетилетия, но съоснователят на веригата Duty Free Shoppers Чък Фини най-накрая успя да дари всичките си пари за благотворителност.

89-годишният Чарлз Фини, съосновал веригата летищни магазини Duty Free Shoppers с Робърт Милър през 1960 г., натрупва милиарди, докато живее като монах. Той е привърженик на философията Giving While Living – докато си жив да дариш цялото си състояние за големи благотворителни проекти, с които си свързан, а не да финансираш някоя фондация след смъртта си. Идеята е, че след като така и така не можеш да вземеш парите със себе си, да ги раздадеш, докато имаше контрол над това къде ще отиде богатството ти и да видиш резултатите със собствените си очи.
„Научихме много. Сега бихме направили някои неща по различен начин, но съм много доволен. Чувствам се много добре, че успях да довърша това“, казва Фини през Forbes. „Благодаря на всички, които се присъединиха към нас в този път. А за тези, които се чудят за Giving While Living – опитайте, ще ви хареса.“
През последните четири десетилетия Фини дарява над 8 млрд. долара на баготворителни организации, университети и фондации по света чрез фондацията си The Atlantic Philanthropies. Още преди години Фини обяснява, че е заделил около 2 млн. долара за себе си и жена си, а останалото ще даде за благотворителност. С други думи, той дарява 375 000% повече от парите, които е оставил за себе си. И го прави анонимно. Много богати филантропи ангажират армия от публицисти, които да разпространяват информация за техните дарения, а Фини усилено се опитва да запази даренията си в тайна. Благодарение на всичко това Forbes го обяви за Джеймс Бонд на филантропията.
Мъжът, който успява да направи милиарди с продажбата на луксозни продукти на туристи, а по-късно създава и компанията General Atlantic, живее в апартамент в Сан Франциско, който изглежда скромно като студентско жилище – със снимки на близки и приятели по стените и табелка с надпис „Поздравления на Чък Фини за даряването на 8 млрд. долара“.
Неговата щедрост и смели инвестиции вдъхновяват Бил Гейтс и Уорън Бъфет, които създават The Giving Pledge през 2010 г. – агресивна кампания, която цели да убеди най-богатите хора в света да дарят поне половината от богатството си преди своята смърт. „Чък беше голямо вдъхновение за нас за The Giving Pledge”, казва Уорън Бъфет. „Той е модел за подражание за всички нас. Ще трябват 12 години след смъртта ми, за да направя това, което той е успял да направи по време на живота си.“
Фини дарява парите си за решаване на големи проблеми – за мир в Северна Ирландия, модернизиране на здравната система във Виетнам, даряване на 350 млн. долара за превръщането на неглижирания с години Рузвелт Айлънд в Ню Йорк в технологичен хъб. Вместо да завещае пари за благотворителност или да направи фонд, от който да се даряват по малко пари всяка година за дребни проблеми, той търси каузи, с които може да доведе до драматична промяна, и се включва с пълна сила.
„Не виждам смисъл да бавиш дарение, когато можеш да направиш добро чрез подкрепата на различни смислени каузи. Освен това е много по-забавно да даряваш, докато си жив, отколкото след смъртта си“, казва Фини.
На 14 септември Фини завърши 40-годишната си мисия и подписа документи за закриването на Atlantic Philanthropies. Церемонията, която премина онлайн в Zoom с борда на директорите на Atlantic Philanthropies, включваше видео послание от Бил Гейтс и бившия губернатор на Калифорния Джери Браун. Фини получи и благодарствено писмо от Камарата на представителите на САЩ, подписано от говорителя Нанси Пелоси.
В най-силните си години Atlantic Philanthropies има над 300 служители и 10 офиса по света. Датата за закриването на фондацията е избрана преди години с идеята да се правят големи дарения преди изтичането на крайния срок. В същото време фондацията има достатъчно време да документира историята си и да създаде стратегия, която да бъде следвана от други институции.
Въпреки че фондацията вече официално не съществува, направеното от Фини остава. Той е дарил 3.7 млрд. долара за образование, включително близо 1 млрд. долара на университета, който е завършил – Cornell. Над 870 млн. долара са отишли за защита на човешките права и за социална промяна, около 62 млн. долара за проекти за премахване на смъртното наказание в САЩ и 76 млн. долара за кампании, подкрепящи приемането на Obamacare. Дарил е над 700 млн. долара за здравеопазване, в това число 270 млн. долара за подобряване на общественото здравеопазване на Виетнам и 176 млн. долара за Global Brain Health Institute на University of California.
Едно от последните дарения на Фини е 350 млн. долара за Cornell за изграждане на технологичен кампус в Рузвелт Айлънд.