Успехът трябва да се извоюва (видео)
“Forbes възстанови българското си издание преди точно една година. Слоганът на нашия малък и независим екип е “Успехът е тук”. Ние даваме платформа на добрите бизнес лидери, на младите хора, в които виждаме потенциал, разказват на нашата платформа за уроците и за препятствията пред тях. Успехът не е даденост, трябва да се извоюва и да се кове всеки ден.” С тези думи редакционният директор на Forbes България Веселин Димитров откри Forbes Women Forum – Пътят напред – Лидери с дръзки идеи, който се проведе на 28 септември 2020 в Grand Hotel Millennium Sofia, с подкрепата на Visa и в партньорство с BNK Wines, Дентална клиника “Петър Дучев” и мултивитамини Alive!.

Споделяйки за причината за организирането на форума, той разказа за интервюто си с Диана Стефанова, един от вицепрезидентите на VMware, която е на корицата на февруарския брой на списанието тази година, която споделя, че тя самата не се е сблъсквала с предразсъдъци, но това далеч не е така за много момичета и жени в България.
Във форума се включиха успешни жени – предприемачи, основатели на компании и ментори, които разказаха вдъхновяващи истории и споделиха опита си в своята сфера на дейност.
„Не обичам да правя разлика между мъж и жена. Според мен успешният лидер е преди всичко личност. Личност с ясна визия, която е ориентирана към постигане на резултати, насочваща и вдъхновяваща екипа си към постигане на поставените цели. И наравно с това добрият лидер трябва да може да черпи знания и идеи“, каза Севдалина Василева, генерален мениджър на Visa за България, Гърция и Кипър.
Тя обясни, че за нея успехът е пътешествие – неведнъж в кариерата ѝ се е налагало да започва отначало. “Открила съм, че се крие в развитието, в това да си полезен за другите. Постига се не с чакане, а с действие и много мотивация. В живота и бизнеса винаги има много възможности, но те не идват сами, човек трябва да ги преследва”, допълни Василева и каза, че устойчив успех може да се постигне само с цялостна и пазарно ориентирана стратегия, защото и добрите идеи нямат стойност, ако не се осъществят.
Според Василева е особено важно за жените да се чувстват комфортно в собствената си кожа, да са хладнокръвни, да имат смелост и кураж. Тя подчерта, че за да си успешен, не е необходимо да си стигнал до мениджърска позиция, защото сферата на развитие е въпрос на избор – една жена може да избере да се посвети и на семейството си.
По повод кризата с коронавируса Василева каза, че тя е довела до промяна на нагласите на потребителите, до дигитиална трансформация, за която дълго се говори, а сега се случи в рамките на дни. “Тази технологична трансформация създава много предизвикателства, но и много възможности, дава път на новото, кара ни да бъдем изобретателни”, каза тя.
В събитието се включи и Ивет Лалова, която сподели, че за нея успехът е един безкраен, много интересен и многообразен път – “път, в който трудностите са баири, които винаги ни се струват толкова трудни за преодоляване, толкова безкрайни, толкова тежки, но след тях идват спускания, където се случват хубави неща, където сме окрилени, където сме все по-близо до целта си”.
“За мен успехът е резултат от много труд, от това да направя много неща перфектно, от това да ги видя в главата си, да започна да мечтая за тях, да ги програмирам, да начертая този път и този план до тяхното достигане и после да го изпълня по най-перфектния начин”, допълни спортистката.
Виждането си за успеха сподели и Лилия Месечкова, старши директор „Софтуерно инженерство“ и част от лидерския екип на Progress в България. „Когато говоря за успех, в съзнанието ми излизат първите уроци от детска възраст, свързани със спорта. Първото нещо, което ни научиха, е как да падаме. А второто – когато падаме да направим нов опит. Успехът не е еднократен момент. Дори не е стълба, по която се изкачваме. Успехът е това, което се случва с нас докато преодоляваме нови предизвикателства“, каза тя по време на Forbes Women Forum.
Месечкова посъветва младите жени да са дейни, вместо да чакат някой да ги забележи, постоянно да развиват уменията си, да се вслушват в обратната връзка, да се стараят да надминават очакванията, а след като постигнат успех, да предават нататък – да споделят опита си и да помагат на младите таланти, които идват след тях.
Управляващият съдружник в Novel Law Петя Колчева даде полезни съвети за воденето на преговори. „Споровете са основен градивен камък в нашата стена на успеха, защото в спора и преодоляването на противоречията човек намира себе си, оцелява и формулира по-коректно и пламенно своите следващи цели и задачи“, коментира Колчева.
Тя посъветва да се търсят творчески решения, които биха задоволили и двете страни в един спор. “Използвайте интуицията си, своята деликатност, умението си да слушате, усмихвайте се и не опитвайте да се налагате веднага, а изчаквате крайния резултат.”
Водещият на “120 минути” по bTV Светослав Иванов посочи, че не трябва да се делим на жени и мъже, а да говорим за личности.
“Не можеш да си лидер, ако нямаш дръзки идеи, а ако имаш дръзки идеи, можеш да се превърнеш в лидер, без това да е твоя цел”, подчерта той и допълни, че “добрите идеи, дръзките идеи са само тези, които носят лично щастие на своите създатели”.
“Вътрешната хармония във всеки човек има много лица и невинаги е свързана с професионалния път – може да донесе успех за компанията и нещастие за теб.” Иванов каза още, че смелият човек е готов да следва стремежите си, дори когато усеща, че трябва да направи промяна, защото е изгубил нещо – не по-малко дръзко е, когато една жена каже, че ще се посвети на своето семейство, когато реши да продължи да преследва своето щастие, да напусне своята работа и да си намери нова, да следва мечтите си.
Според собственика и управляващ партньор в Интерпартнерс Катя Димитрова “лидерът се изгражда като такъв, не се ражда такъв. Лидерът трябва да има извървян път. Да мине по трасето, като води хората след себе си към целта. Той трябва да излъчва позитивизъм и да има харизма“. В дискусионен панел с Жулиета Серафимова, генерален директор Grand Hotel Millennium Sofia, тя сподели, че емпатията е много важна за лидерите, важна е и интуицията, но тя се изгражда на базата на опита, защото “успехът е на страната на подготвените”.
„Доверие е ключовата дума на успешния лидер. Хората трябва да вярват на човека, който ги води. Лидерът трябва да може да се поставя на мястото на хората си. Трябва да знае какво чувстват хората около него“, подчерта Серафимова и допълни, че е важно още да имат кураж, силен характер, да са стабилни и уверени. Тя даде съвети на младите хора, които тепърва започват да се изкачват по стълбицата към успеха – важно е да им се работи, да са независими, да се научат на търпение, да водят битки по елегантен начин, да отстояват мнението си, стига то да има стойност, да се научат къде е границата на разумния компромис.
В панела “Лидерството 2.0” Боряна Узунова, създател на Kool and Konscious, Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация “За Нашите Деца”, Геновева Петрова, изпълнителен директор на Remix Second Hand & Outlet, и модераторът Анета Савова, собственик на медийно-консултантска компания “Успешни жени”, обсъдиха колко е важно днес да се мисли за бъдещето – независимо дали става въпрос за децата, лишени от родителска грижа, или за необходимите промени в посока на устойчивото развитие и ограничаване на замърсяването и прекомерното използване на невъзобновяеми ресурси.
“Моята дръзка мечта е да няма нито едно изоставено дете – човек не може да бъде успешен, ако е изоставен, ако не може да мечтае, България да бъде модерна държава, в която да има решение за счупеното детство”, сподели Иванка Шалапатова и призова всички, които се чудят в каква кауза да вложат усилията си, да помислят за бъдещето на децата.
Геновева Петрова коментира, че трябва да се промени начинът, по който консумираме, защото нямаме друг избор – ресурсите са крайно количество, а свръхпроизводството в модната индустрия е един от най-големите замърсители. Според Боряна Узунова е важно промени в посока на устойчивост да направят големите компании, но там това се случва по-бавно, защото са добре задвижени машини.
Трите участнички в панела посъветваха лидерите да имат много ясна визия, която може да се обясни в няколко изречения, да мотивират служителите си и да се вслушват в техните идеи.
Костадин Мицин, винен експерт и мениджър продажби в БНК ООД пък разказа за ролята на жените във винопроизводството. Историята на виното е диктувана изцяло от мъжете, защото е съществувало вярването, че ако при производството на напитката присъства жена, виното ще се развали. Това се променя едва по време на двете световни войни, когато им се налага да поемат тази роля.