Biomyc – българската компания, която впечатли Mercedes
Какъв е въглеродният отпечатък, който оставя след себе си всеки от нас? Какъв е въглеродният отпечатък на стоките, които използваме всеки ден?
Това са част от въпросите, които ежедневно вълнуват съоснователя на компанията за устойчив дизайн и производство на биоразградими опаковки Biomyc Атанас Енев (29), който е част от селекцията ни „30 под 30“ за 2019 г.
„Позицията ми за устойчивостта не е базирана на идеализъм или на желание да се възползвам от някаква тенденция. Това е логична стъпка напред и точно сега е моментът да се гледа в тази посока и да се правят иновации в сферата“, казва Енев. Компанията използва агрокултурен отпадък и гъби за производството на еквивалент на стиропора, който се разгражда за 70 дни.
Мицелната технология е сравнително нова, съществува от около 15 години, но придобива все по-голяма популярност, тъй като много компании започват да променят производството си, за да го направят по-устойчиво.
Biomyc се ражда случайно, от друга бизнес идея. Атанас Енев се свързва със свой приятел от детството – Деян Георгиев, който тъкмо се е върнал от чужбина, и му предлага да започнат бизнес с устойчиви продукти, който „може да докаже принципите на кръговата икономика“. Двамата сядат и се залавят да мислят какво могат да произвеждат устойчиво и им хрумва да започнат да продават пакетчета с ядливи гъби върху биологичен субстрат, които потребителите да си отглеждат в домашни условия, а след това да изхвърлят, без да замърсяват природата. Поръчват гъби и правят първите прототипи, които са със субстрат от кафе.
Докато правят опитите, забелязват, че се образуват твърди сегменти, и решават да проучат по-подробно въпроса. Tака попадат на информация за мицелната технология. За основа на продукта си използват агрокултурен отпадък, в който трябва да има лигнин и целулоза. Правили са опити с различни видове субстрати като слама, коноп, остатъци от розопроизводство. За момента компанията работи основно с индустриално отглеждан коноп, който има много бърз цикъл на развитие. Гъбите се отглеждат в биореактор в течна среда и се въвеждат в субстрата.
Първият етап продължава една седмица, след което материалът се раздробява и се поставя в калъпи от рециклиран или стандартен PET, които могат да се използват много дълго време и да влязат в стандартната система за рециклиране. След още една седмица материалът се изважда от калъпите и се суши. Получава се твърд продукт, който е подходящ за многократна и дългогодишна употреба. От него могат да се произвеждат продуктови и транспортни опаковки, осигурява термозащита и защита от удар и е пожароустойчив. За да се унищожи, трябва да се разчупи и да се изхвърли на място с влага и бактерии – например в градината, на поляната, в гората. От произведения по мицелна технология материал може да се изработи всичко, което може да се изработи от стиропор.
ИНТЕРЕСЪТ НА АТАНАС ЕНЕВ КЪМ ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВОТО се появява още в ранните му години и идва от майка му, която го отглежда сама, но наред с това успява да създаде от нулата успешен бизнес – една от най-големите фирми за счетоводни услуги в Плевен. В същото време от малък се увлича по историите на известни изобретатели. „Много ме впечатляваше как създават нещо, което тотално променя или подобрява живота на хората“, разказва той.
С тази романтична идея се насочва към архитектурата, защото в нея вижда как „започваш да правиш нещо от концептуално ниво до реално, виждаш как хората после го използват и как облагородява средата“.
Още като студент в трети курс в УАСГ започва работа в „Иво Петров – архитекти“. Бързо му гласуват доверие – поема самостоятелни проекти и намира място в екипите за по-големите поръчки. За петте си години във фирмата работи по създаването на офис сграда за един от най-големите производители на дограми, производствени бази, жилищни комплекси с пет–седем сгради, детска градина в Бургас, която печели награда за зелена сграда на годината, офис сградата на „Орбико“.
По това време започва усилено да се интересува и от устойчив бизнес и кръгова икономика, като прекарва часове в проучвания. Решен един ден да започне свой бизнес, се записва и на курсове по предприемачество в Junior Achievement България.
След като с Деян Георгиев решават да насочат усилията си именно към мицелната технология, двамата започват да търсят биотехнолог, който може да развие идеята.
„Аз разбирам от дизайн, Деян има мениджърски опит. Трябваше ни биотехнолог, който да вземе грубо скалъпената ни идея и да я направи в адекватна технология.“
Свързват се с различни експерти, докато не попадат на проф. Алберт Кръстанов, завеждащ катедра „Биотехнология“ в Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Това, което бяхме получили за три месеца от други хора като резултати, той го направи за една седмица между първата и втората ни среща“, обяснява Енев. Започват да работят по прототипи и представят идеята си на различни състезания, за да дадат гласност на мицелната технология.
Именно така са забелязани от CleanTech, която осигурява и първото финансиране в размер на 40 хил. лв. Печелят и различни състезания в Европа, като влагат паричните награди в начинанието. Представянето им на форуми и състезания им показва, че не липсва интерес към устойчивото производство от страна на малки и големи компании. Начинанието им постепенно започва да отнема все повече време и решават да му се отдадат напълно.
Така в началото на 2018 г. основават Biomyc. Развили на лабораторно ниво технологията, започват да търсят варианти за производство и намират партньор в лицето на компания в Холандия с опит в производството на мицелни продукти.
„Към днешна дата можем да произвеждаме до 10 хил. бройки продукти от гъбени материали, да ги сложим на пазара във всеки момент.“
Интерес към продуктите има основно от Западна Европа – идват запитвания от компании в Германия, Великобритания, Швейцария, Франция, но и от Румъния, Хърватия, Гърция. Търсят ги най-вече за дизайн и производство на опаковки за премиум продукти – парфюми, вина, балсамов оцет, часовници. Ръчният труд в процеса на производство на опаковките оскъпява продукта – опаковките от гъбен материал са два-три пъти по-скъпи от масовите, макар че, ако се сравнява с опаковките от стиропор по поръчка и от специална серия, технологията е много конкурентна. Очакванията са автоматизацията да направи продукта още по-достъпен.
В момента Biomyc произвежда и прототипен калъп за термоизолационна кутия за разнос на сладоледи за компания в Австралия. В България са работили с козметичната компания „еЛек“, за която са произвели опаковка от гъбен материал за лимитирана серия продукти.
ОТ НЯКОЛКО МЕСЕЦА BIOMYC РАБОТИ и с отдел „Производствено планиране“ на марката Mercedes-Benz за производството на части, които се използват при сглобяването на колите, и до момента за направата им е използвана пластмаса. Компанията започва тестове на шест материала, включително на базата на гъбената технология. Оказва се, че тя не е най-подходяща в случая, затова се спират на растителна пластмаса с високо съдържание на рециклиран материал, индустриално компостируема.
Идеята е да се произведе част, която да може да се използва при сглобяването на не една, а две коли, което спестява време, пари и води до намаляване на въглеродния отпечатък. Biomyc изработва прототипи, които се изпращат в Германия за тестване. След първоначалната успешна работа стартъпът получава предложение да разработи дизайн за същата част, която да може да се използва за сглобяването на шест автомобила.
Вече са факт първите прототипи и успешно е преминала първата фаза на тестване.
„При успех на тези тестове минаваме към пилотно производство и новата S класа ще бъде сглобена с такива устойчиви части“, казва Енев.
Надява се, че това партньорство ще отвори много врати в автоиндустрията, където „има сериозен глад за индустриално количество устойчиви материали, тъй като се мисли с пет години напред“.
За две години и половина от създаването си Biomyc вече се издържа сама, като до момента са вложени инвестиции в размер на около 210 хил. лева. Компанията е притежание на Атанас Енев и проф. Алберт Кръстанов. Деян Георгиев решава миналата година да поеме по свой път, макар че с Енев остават приятели и до днес. Така в момента екипът се състои от едва трима души, като третият е Ваня Миланова, която се занимава с маркетинга.
Biomyc се оглежда за нови инвеститори, но подхожда внимателно и не бърза, макар че не липсва интерес, защото за екипа е важно инвеститорът да споделя възгледите на компанията. Вниманието им в момента е насочено и към увеличаване на екипа, като планът е до края на годината към него да се добавят ключови експерти.
При работата с клиентите си компанията на Енев изготвя и план за устойчивост, който разглежда подбора на материала, технологията на производство, доставка до крайния потребител и как продуктът ще се използва до житейския му край.
„Когато правим продукт за фирма, минаваме през всички тези стъпки. Интересуваме се какви са практиките на компанията за отпадъците, при кого отива крайният отпадък, коя е държавата, където отиват продуктите. Едва след като направиш това, можеш да кажеш, че това е устойчиво и е по-добро от старото“, допълва той.
Именно така избират най-подходящия ѝ материал за съответния проект и мислят къде да бъде производството, за да се намали максимално въглеродният отпечатък. Атанас Енев е запален и по това опитът му в предприемачество и създаването на устойчиви продукти да достига до младите хора, затова често си партнира с Junior Achievement и CleanTech за обучения и участва в панели по тези теми.
„Не изпускаме възможност да информираме хората какво е устойчиво, така че да задават правилните въпроси, а не да стигат до това, че им е много сложно, и да се отказват“, обяснява той. Продължават и експериментите за различните приложения на гъбената технология. Новата посока е дизайнът на интериорни елементи. За момента вниманието е насочено към премиум сегмента с дизайн на маси, столове, звукоизолационни и декоративни пана, лампи. „Имаме няколко експеримента, при които комбинирахме дървен материал с гъбена технология, и се получи много готин резултат“, казва Енев.
Номинирайте млади лидери, които заслужават място в тазгодишната селекция “30 под 30”, ТУК.