Hobo 2.0 – новият бродяга в центъра на София
От няколко дни по улиците на София се набиват на очи нови тротинетки за споделено ползване. Те са с 12-цолови гуми, хидравлично окачване, подсилен корпус, ергономична стойка при управление. Жълтият им цвят се забелязва отдалеч, а логото с пчела, вече наложила се марка в столицата, подсказва, че скутерите са на Hobo, но Hobo 2.0. Първият български микромобилити стартъп навърши преди дни една година и вместо с торта зарадва феновете си с нови 200 тротинетки.
За изминалите 12 месеца компанията, основана от Теодор Рачев и Тодор Тодоров, се превърна във водеща в тази специфична услуга. Има над 12 хил. регистрирани потребители и близо 130 хил. километра изминати от тях. „Партньорството ни с общината доведе до 150 места за паркиране в синя и зелена зона. Сътрудничим си с над 30 водещи компании в частния и публичния сектор. Натрупаната клиентска база (при това на практика за по-малко от 6 месеца предвид зимния сезон и карантината през пролетта – б.а.), показва, че българският потребител е готов за този тип услуга“, казва изпълнителният директор на Hobo Теодор Рачев за Forbes.
Големият интерес към тротинетките на българската компания е и причината да бъде разширен паркът. Инвестицията е подкрепена финансово от успешни български предприемачи и инвеститори, които по думите на Теодор Рачев „споделят стратегическата ни цел непрестанно да подобряваме потребителското изживяване при удобното и екологичното придвижване в градска среда“.
При новия модел, Hobo 2.0, 12-цоловата гума е комбинирана с хидравлично окачване за по устойчиво движение при преминаване през неравности. Има и подсилен корпус, който спомага за оптимална ергономична стойка при управление. Hobo е първата компания на местния пазар, която вече предлага тротинетка със сменяема батерия. От октомври с помощта на специално разработен за Hobo електрически товарен велосипед с три колела ще се релокират тротинетки и ще се сменят батериите им. Компанията вече няма да има нужда от транспорт за зареждане и чувствително намалява свързаните с услугата вредни емисии.
Hobo 2.0 има специална Wireless поставка за зареждане на смартфони и за проследяване маршрута на движение, което допълнително подобрява потребителско изживяване.
Освен новите тротинетки, българската компания пусна и обновено мобилно приложение. То има по-голяма функционалност, чрез него се предлагат гъвкави потребителски пакети. А също и решения за повишаване на безопасността на управление, като автоматично ограничаване на скоростта в разрешени за движение пешеходни улици, паркове и участъци с натоварен трафик. „Новият софтуер разширява значително възможностите за сключване на ключови B2B партньорства“, коментира Теодор Рачев.
Съпричастност по време на криза
Глобалната криза, причинена от COVID-19, се отрази на всички, Hobo не бе изключение. „Взехме важното решение да останем на пазара по време на извънредното положение и заедно с това да създадем кампанията #hobosupport. Тя бе насочена към хората от първа линия, които нямаха избор и трябваше да са навън и да се придвижват – лекари, фармацевти, медицински сестри, служители в супермаркети, доброволци. Ние им предоставихме безвъзмездно нашите тротинетки. С радост установихме колко много хора се възползваха от нея, което ни даде стимул да мислим за подобни кампании и в бъдеще“, разказва Теодор Рачев.
По думите му една от малкото положителни последици от COVID-19, е общественият фокус върху зеления и алтернативен транспорт. „Много европейски градове направиха важни стъпки – пешеходни зони, зони с ограничена скорост (до 30 км в час) и неколкократно разширяване на вело инфраструктурата. Силно се надяваме, че София няма да изостане и ще последва този пример. Изключително радостни сме да видим как все повече хора се придвижват с колела, лични и/или споделени електрически тротинетки“, казва Теодор Рачев.
Бъдещият план за развитие на Hobo
Плановете на Hobo са да утвърждава и развива модела на бизнес да влезе и в другите големи градове на България. „Сключените споразумения за партньорство в столицата са модел за развитие на бизнеса в провинцията. В София работим с Центъра за градска мобилност в посока оптимизация на транспортната инфраструктура и намаляване на въглеродните емисии“, посочва Теодор Рачев. Натрупаният опит ще е много полезен при развитието на бизнеса в големите български градове.
Посланията в името
Теодор Рачев и Тодор Тодоров основават Hobo през 2019 г. с първоначална инвестиция от 100 хил. лв. Компанията официално стартира дейността си в края на септември миналата година, пускайки по улиците на София 100 тротинетки. Избират име, което според основателите отговаря на визията им. „Някои му се чудят, защото в буквален превод означава клошар. Всъщност думата идва от XIX – XX век от Щатите и означава бродяга – наистина бездомен, който пътува от град на град, търси малка работа, за да събере за храна и джобни, за да може да пътува отново. Стори ни се удачно, защото и нашата цел е пътуването“, разказва Теодор Рачев. Подобна е символиката и в логото на компанията – пчелата. „От точка на точка и здравословно, като пчелата – от цвят на цвят.“
Повече подробности за основаването на Hobo можете да прочетете ТУК.