Макс Гурвиц: На България ѝ предстои бурно развитие
В последните пет-шест години много специалисти по инвестиции се насочиха към работа в България с идеята да помогнат за създаването на компании за нови технологии, както и за реализирането на иновативни идеи. Освен българи, придобили опит и средства в големи западни компании, сред тях има и чужденци, които видяха потенциал за развитие на създадени у нас компании.

Започналата преди няколко месеца криза и въвеждането на извънредно положение в България първоначално стреснаха, но не охладиха ентусиазма на най-запалените от подобни идеи. Такъв ентусиаст е и Макс Гурвиц, управляващ съдружник във „Витоша венчър партнърс“, един от фондовете за рисков капитал, действащи в момента в България. Срещам се с него в центъра на София в слънчев ден, а той е усмихнат и погледът му показва оптимизъм, какъвто рядко се вижда в последните месеци.
Той идва от Кралство Нидерландия, но когато заговори, трябва да мине известно време, за да се разбере, че не е българин, защото владее езика почти перфектно. „Четири езика са ми като родни. Родителите ми държат да се говори на руски, със сестрите си говоря на холандски, със съпругата на български, а в бизнеса предимно на английски“, казва Макс Гурвиц. Признава, че дори е релаксиращо, когато в труден момент помисли за проблема на няколко езика, и решението идва по-лесно.
Новата глобална криза оказа сериозно влияние върху много сектори, особено в първите няколко седмици, когато почти във всички страни имаше ограничения. Бъдещето на икономиката – стартъпите също бяха засегнати, защото глобалните фондове ограничиха финансирането. Българската стартъп екосистема също бе разтревожена за бъдещето, но за щастие програмите, насочени към млади компании у нас, не спряха, а дори се засилиха.
Един от фондовете, на които може да разчитат компаниите у нас в следващите години, е „Витоша венчър партнърс“. Фондът е създаден и регистриран в началото на тази година, а съдружници в него са шест души. Освен Макс Гурвиц във фонда влизат Марин Илиев, Никола Стоянов, австриецът Йоханес Вайнбергер, американецът Ерик Андерсън и естонката Марис Прии.
„Хубавото на нашия фонд е, че може би ние сме екипът с най-голям общ международен опит – шест души имаме седем гражданства“, казва Гурвиц.
Идеята е фондът да има постоянно присъствие в Европа и САЩ, за да може да има постоянен достъп до инвеститори и пазари, което е от особена важност за компаниите, в които ще инвестира. От шестимата трима ще бъдат базирани в България – Гурвиц, Илиев и Стоянов. „Йоханес Вайнбергер е изключително опитен инвеститор от немски говорещия пазар, базиран във Виена, който прекарва дълго време в Берлин“, казва Макс Гурвиц. Марис Прии е от Естония, но постоянно е по работа в различни европейски страни и САЩ, а Ерик Андерсън покрива американския пазар от Лос Анджелис.
„Витоша венчър партнърс“ бе избран от Фонда на фондовете в България да управлява един от подфондовете за подпомагане на стартиращи и млади компании, наречен Фонд за ускорение и начално финансиране 2. Ще му бъдат предоставени публични средства в размер на 35.6 милиона лева, като се очаква те да бъдат допълнени с най-малко 10% частен капитал. „Общият капитал на фонда е почти 20 млн. евро, сбор между предоставения от държавата ресурс и набавения от съдружниците“, казва Макс Гурвиц.
Вече са подготвени първите няколко сделки, с някои от компаниите се преговаря от доста време. Съдружниците се надяват да започнат с поне пет сделки в началото. Заради забавяне, породено от кризата, първите сделки ще бъдат обявени в началото на есента. Инвестиционният период на „Витоша венчър партнърс – фонд I“ е до края на 2023 г., а според утвърдения бизнес план трябва да инвестират в между 110 и 120 компании. От тях половината ще бъдат в съвсем начален етап, а другата половина по-развити.
Още със създаването на фонда съдружниците вече са имали идеи за началните инвестиции. „Ние познаваме тази индустрия много добре, аз лично съм над 10 години в инвестиционната сфера“, казва Макс Гурвиц. Важното според него е не само колко инвестиции ще успеят да привлекат, а и колко ще бъдат полезни за компаниите след това. Като съвети за бизнес развитие и като менторство.
Той е на мнение, че предприемачеството е свикване с идеята, че всичко може да се провали рано или късно. За да успееш, трябва да свикнеш с неуспехите и да имаш сили да продължиш. Когато продължиш, се получават нещата.
За 36-годишния Макс Гурвиц целият му живот досега е едно голямо предизвикателство. Родителите му са от руски произход, той самият е роден в Съветския съюз. Баща му е астрофизик, майка му – пианист. Неговите родители не са искали да емигрират, те са активни в руското движение за демокрация. Млади са и искат да градят нова Русия.
След промените в началото на 90-те години на миналия век животът в Русия става много труден, започват да свършват храните по магазините. Бащата на Макс има възможност да пътува и да се среща с колеги от западни страни. В тези години получава предложение за работа от университета „Корнел“ в САЩ. Идеята на семейството е да са там една година, която неусетно става две, а след това и три. Тогава правят избор – не искат да се върнат в Русия, не искат и да бъдат американци. „Баща ми е един от основателите на нов институт по астрофизика, за седалище на който е избрана Нидерландия“, казва Макс Гурвиц. Така от 10-годишен той е холандски гражданин.
Той допълва, че в Нидерландия има много ограничения за лично развитие. „Ако искаш да си предприемач, допреди 10 години въобще не беше лесно“, казва той. Няма фондове, няма инвеститори, има ограничаващи търговски правила.
Завършва право, първата му работа е в Европейската комисия, там среща и бъдещата си съпруга, която е българка. Покрай нея започва да идва в страната ни за ваканциите. През 2008 г. напуска ЕК и работи две години за голяма холандска корпорация.
По това време с приятел от университета създава стартъп, който става доста успешен. Всичко започва на шега като експеримент. Двамата откриват начин да си намалят наема на апартамента с голям процент. В Нидерландия съществуват общински правила за субсидия, за които малко хора знаят. Те ги откриват и успяват да спечелят дело срещу своя хазяин.
След това започват да идват техни приятели и да ги молят да направят същото за тях. След приятелите идват и непознатите, разбрали от други хора за това, което за направили. Макс Гурвиц и неговият съквартирант започват да взимат малка такса за услугата – от порядъка на 30 до 50 евро. С тази дейност обаче се заражда идеята да направят онлайн агенция за достъпни и по-лесни правни услуги.
Тогава идва кризата от 2008–2009 г. и много адвокати и други юристи остават без работа. Макс и съдружникът му дават възможност на юристи със свободно време да работят за тях. Правят портал за правни услуги, където двамата съдружници с тяхната компания предлагат услуги за физически лица и малки бизнеси. Въвеждат абонаментна система, чрез която клиентите им си заплащат определени часове за правни услуги.
„Минахме през всички кръгове на ада за стартъпи в търсене на инвестиции, когато те свършваха, започваше търсене на нови инвестиции“, казва Макс Гурвиц.
От посещенията си в България той е научил, че в страната може да се наемат по-добри и по-евтини дизайнери и разработчици, отколкото в Нидерландия. Дори има идея тяхната компания да отвори офис в България, като технологичният екип да е тук, а бизнес екипът – в Нидерландия.
През 2011 г. обаче неочаквано друга компания изкупува тяхната. Oстава без работа и без дом, защото неговият съдружник и съквартирант напуска. И Макс Гурвиц все пак предприема стъпката да дойде в страната ни с идеята да направи стартъп. Точно тогава започва действието си програмата „Джеръми“, основан е фондът „Илевън“ и той влиза в екипа му. „По това време се търсеха хора с опит в сферата на стартъпите, а в България те бяха малко“, допълва Макс.
Когато ангажиментът му към „Илевън“ приключва, той се заема да направи мрежа от предприемачи. Хора, които са минали през някакъв цикъл като създатели на стартъп, инвеститори, продали дела си в компания, които в даден момент са незаети. Идеята е тези хора като общност да помагат на млади предприемачи като ментори и да ги подкрепят в начинанията. Покрай тази дейност участва и в създаването на сдружение от ангел инвеститори – „Терес“. Според него въпреки събраните около 10 млн. евро не успяват да осъществят идеите си. След това идват новините за инициативите на Фонда на фондовете и той се включва в създаването на „Витоша венчър партнърс“.
Макс Гурвиц е уверен, че на България ѝ предстои бурно развитие във всички аспекти. „В момента сме там, където Гърция и Португалия са били преди 25 години. Тук предстои безумен растеж“, смята той. Компаниите, които в момента са в началото си или се оформят, ще станат суперуспешни. Освен в сферата на бизнеса развитие ще има на градовете, изкуството и културата.
Това, което все още го впечатлява, е, че хората в България са малко разглезени. Много критикуват и хейтят. И това, че тук липсва разнообразие, всичко е доста хомогенно. Ако българите искат да имат европейско развитие, трябва да търсят повече разнообразие, дори и в предприемаческите среди. И повече самоувереност.