3 стъпки, с които да изградиш самочувствие като предприемач
На теория създаването на успешен стартъп е лесно. Само трябва да измислиш продукт, от който хората се нуждаят. На практика тази проста формула за успех на стартъпа може да повдигне стотици въпроси, като се започне от това как да разбереш от какво се нуждаят хората.
Истината е, че не всеки предприемач е готов да отговори на този въпрос веднага. Всички преминават през фаза на наблюдение преди началото на активната работа, в която мечтаят и усещат предприемаческия дух, който естествено ги подтиква към действие.
Ако искаш да започнеш стартъп, но чувстваш, че не си готов, има няколко стъпки, които можеш да предприемеш, пише авторът на Forbes Абдо Риани и посочва три стъпки, които ще ти помогнат, дори и все още да нямаш ясно формулирана идея за стартъп.
Говори с всеки, от когото можеш да научиш нещо
Една от първите фази на всеки нов стартъп е проучването. В нея опознаваш пазара и интересните играчи, за да идентифицираш неоползотворени възможности и да започнеш да формираш хипотези за това как да разрешиш тези проблеми.
Разговори с основателите на водещите компании в сферата е не само възможност да се вдъхновиш от успешните им истории, но и да разпиташ потенциалните си бъдещи конкуренти за пазара, клиентите и да установиш техните нужди.
Ако познаваш добре сферата, състави си списък на доставчици, инфлуенсъри, експерти, основатели на компании и на практика всеки, от когото можеш да научиш нещо полезно, в това число и клиенти. Дори и да нямаш предвид конкретна сфера, разговорите с предприемачи ще ти помогнат да разбереш как те са открили своите възможности и как можеш и ти да го направиш – това е най-добрата инвестиция, която да направиш на този етап.
Всеки разговор е възможност да изградиш и да задълбочиш взаимоотношенията си с тях. Тези връзки ще се отплатят по-късно, независимо дали имаш нужда от напътствия, партньори, съоснователи, клиенти, служители, инвеститори или това някой да те препоръча на потребител.
Сподели пътя си
Създай блог, в който можеш да споделяш интервютата си с предприемачи или уроците, които си научил. Блогът ще ти помогне да изградиш аудитория. Ако постоянно споделяш ценна информация, докато стане време да пуснеш продукта си на пазара, ще имаш група клиенти и почитатели, които ще са готови да пробват решението ти и ще ти помогнат да разпространиш по-бързо новината.
Да споделяш пътя си в блог ще ти помогне и да достигнеш до нови предприемачи, от които да получиш ценна информация. Ще ти помогне да изградиш доверие. В същото време ще създаде усещането, че се отчиташ, което пък ще те накара да се почувстваш отговорен пред аудиторията и контактите си. Всеки публикуван разговор е стъпка напред. Тези стъпки бързо ще се натрупат и ще се превърнат в голям скок.
Попитай контактите си
С аудитория и много възможности за интервюта по-лесно ще ти хрумнат идеи за стартъп и дори ще можеш да проведеш тестове за валидация, още преди да си пуснал продукта си на пазара. Независимо дали таргет са ти бизнеси или потребители, един начин, по който можеш да тестваш дали купувачите се интересуват от продукта ти, е с предварителни продажби.
Ако покажеш прототип пред непознати и поискаш да се обвържат с продукта ти, вероятността да получиш отказ е много по-голяма. Ако го покажеш на хора, с които си свързан, дори и да не се интересуват от конктретното решение, ще отделят време да споделят обратна връзка и да обяснят защо не са потенциални клиенти.