Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
15 октомври 2020, 18:41

Трите „Д“ на Красен Кюркчиев и мерките на „Фикосота“ срещу Covid-19

Мирослав Майер Редактор във Forbes

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

„Ако в един момент медицинският персонал, който се грижи за болните от коронавирус, критично започне да не достига, армията е добър вариант да се притече на помощ. Сега е моментът войниците да бъдат обучени за работа на първа линия“, казва Красен Кюркчиев, собственик на „Фикосота“. Той също е разтревожен от новините от последните дни за рязко увеличение на заразените у нас и по света. „Дори да имаш най-добрата болница, с най-доброто оборудване, ако нямаш персонал си загубен. Ако държавата не си е дала сметка за това е време да го направи. Да намери хора, да ги подготви, да ги мотивира, да ги заплати добре, за да може да покрие едно голямо разрастване, което вероятно ще се случи“.

Варианти в кризата от Красен Кюркчиев
Снимка: Минко Минев

Красен и брат му Жечко Кюркчиев са сред предприемачите, които най-активно мислят, прилагат различни стратегии и предлагат мерки на национално ниво. Още в началото на пандемията през март светкавично реагираха за сигурността в производството и здравето на служителите си. Излязоха с  национален план „България на две скорости“ за преминаване през пандемията.

Днес, седем месеца по-късно, двамата са все така загрижени и отговорни към бизнеса си, активно помагат на обществото. Какви стъпки предприемат те сега? „Те до голяма степен са аналогични, на тези, които въведохме в края на март. Сега обаче фокусът ни е насочен най-вече към производството“, казва Красен Кюркчиев.

За да намалят риска от зараза във фабриките на „Фикосота“, които са в Шумен, те въвеждат регулярни седмични PCR тестове на служителите. Правят пулове, според дейностите, във всеки по четири-пет човека, и така обхващат около 30% от персонала.

Ако се установи заразен, контактните с него се тестват веднага с PCR. Ако резултатът е отрицателен се връщат на работните си места, но обличат специални защитни средства, които са с по-голяма сигурност и с различен цвят. По този начин се знае, че тези служители са с по-висока степен на риск от евентуално заразяване. След пет до седем дни контактният се тества отново и ако резултатът пак е негативен се връща към нормален режим на работа. „Много вероятно е първият PCR да не улови заразата и затова се прави отново след седем дни. Съветвам всеки, който има съмнение, че може да е болен, да постъпва по този начин“, обяснява Красен Кюркчиев.

Той създава организация, която с времето стана популярна по целия свят като пашкулен модел на работа. При нея се избягва голямо струпване на хора, чрез индивидуален план за движение на служителите в офиса в София, чрез разделяне на хората в производството на по-малки групи и контролиран превоз. Всеки работи в определен сектор, с относително малко колеги в контакт и групата е изолирана от останалите. Така ако някой се зарази, се знае с кого е бил по-близо и лицата бързо се поставят под карантина. Секторът, в който е работил заразеният се затваря за 16 часа за цялостна супердезинфекция, а останалото производство продължава работа.

„В компанията ни много стриктно се спазва и правилото за трите „Д“ – дисциплина, дистанция и дезинфекция, както и носене на маски“, казва Красен Кюркчиев.  Без маски може да се работи на местата, които са достатъчно обезопасени. „Извън тях, навсякъде служителите трябва да са с маска“. 

Въпреки много сериозните мерки и във „Фикосота“ има заразени служители от последните дни. „Двама в офиса в София, един в Букурещ и седем в производството“, казва Красен Кюркчиев и допълва, че всичките са добре и никой не е в болница. Той подчертава, че благодарение на работещите мерки не се е стигнало до ескалация на епидемията.

„България на две скорости“

Красен Кюркчиев вижда сериозен проблем в неглижирането на мерките в обществото и действията на държавата. „Разочарован съм. В началото на кризата, мисля, че управляващите постъпваха адекватно, общо взето адмирирах повечето мерки. Сега се случват доста странни неща. Не мога да разбера защо работят нощните заведения, клубове и дискотеки, където е ясно, че е много трудно да се овладее заразяването или да се спазват мерки. Разбирам, че това е една голяма индустрия, но здравето на хората е най-важно“, казва Красен Кюркчиев и дава за пример приетите в сряда рестрикции във Франция за нощна карантина. „Има много добри примери в Европа, които държавата може да вземе“.

Като добър пример предприемачът посочва и инициативата, разработена от неговия екип още през март „България на две скорости“. Основата на тази стратегия е да се идентифицират две групи – едната силно рискова, а другата активна. В рисковата влизат възрастни, над 65 години, и хора със здравословни проблеми, при които има данни за висока смъртност при COVID-19. В другата са хората в активна възраст, без хронични заболявания, деца и младежи. За всяка от тях могат да бъдат приложени различни политики, които да защитят максимално високорисковата група и да позволят на нискорисковата да поддържа икономическата активност на държавата.

„Посоката, която зададе „България на две скорости“ не трябва да се подценява и отново е на дневен ред. Все повече държави говорят за въвеждане на подобен модел като начин за справяне с коронавируса. Ясно е, че трябва да има някакъв подход към възрастните,  или хората с хронични заболявания, ако не да ги задължим, поне да създадем условия за тях, да живеят по различен начин, който да е по-безопасен, казва Красен Кюркчиев. – Сега е моментът за подобен план. Да се създадат условия за работа и живот на две скорости. Друг е въпросът кой ще влезе в тези групи и дали мерките ще са задължителни или препоръчителни. Идеята е популяризирана, ясно е за какво става въпрос, държавните мъже могат да решат дали да я ползват. Не ми е работа да взимам такова решение и не представлявам институция, която може да го изисква“.

Волята на държавата

Но дали държавата ще избере този подход, по думите на Красен Кюркчиев, е по-малкият проблем. Той вижда реална заплаха здравната ни система да рухне през зимата. „Медицински явно ще бъде седмица за седмица от един момент нататък. Много ме притеснява липсата на медицински персонал. Държавата трябва спешно да помисли сега в посока ресурси, които има под една или друга форма, да бъдат обучени за специалните нужди в болниците. В един момент може да стане така, че да нямаме достатъчно хора на първа линия, най-вече санитари и медицински сестри, които да се грижат за болните от коронавирус, което може да доведе до катастрофа“.

Ситуацията според него може бързо да ескалира и за пример посочва какво се случва в последните дни в Чехия, която е един път и половина по-голяма от България и има по 8 хил. заразени на ден. „Това означава, че при нас заразените може да стигат 6 хил. на ден. От тях някакъв процент влизат в болница. Трябва да си я представим тази картина. Какво правим при 5-6 хил. заразени на ден и ако това се задържи няколко седмици. Надявам се хората във властта мислят по този въпрос много сериозно.“

Друг голям проблем, който държавата може лесно да реши според Красен Кюркчиев е подсигуряването на болниците със специализирани лаборатории за PCR тестове. „Преди дни ни се обади шефът на шуменската болница с молба да ги подкрепим финансово за създаването на такава лаборатория. С брат ми Жечко днес ще допълним с 50 хил. лв. фонда „Помогни сега“ срещу пандемията от COVID-19, който беше създаден от нас, съвместно с Община Шумен и Българската стопанска камара. Правим го като жест, това е нашият град. Не искаме специално внимание към нас и служителите ни. Но това, което искам да кажа, е че 70-80 хил. лв. за лаборатория са смешни пари за една държава. А осигуряването им ще спасява животи. Още нещо върху, което трябва спешно да се помисли – специализирана лаборатория във всяка болница, във всеки град“.

Право на избор

Красен Кюркчиев е убеден, че в тази кризисна ситуация всеки човек трябва да има право на избор. „Има хора, които не искат да си променят живота, не вярват, че коронавирусът е толкова опасен. Има други, които много се притесняват, страхуват се и те са си в правото. Трябва да имат възможност да избират поведението си – дали детето им да ходи на училище, или да учи онлайн, дали да посещава магазини, които са по-обезопасени или да е в масовите. Може да изглежда трудно да се направи, но не е така. Ето вземете за пример онлайн обучението. Преди кризата всички казваха – невъзможно. След като ножът опря до кокала и учителите и учениците се справиха – училищата за две седмици преминаха в дистанционна форма. Така че няма да е трудно да се организират такива неща. По-безопасен начин на живот, по-стриктни мерки и сигурни пространства, за да може всеки да има право на избор.“

Стабилност във „Фикосота“

Бизнесът на „Фикосата“ се развива добре, въпреки несигурните времена. „Ние традиционно в криза се справяме, тъй като нашите продукти покриват базови нужди, а цените ни са адекватни. Не губим оборот, печалбите са ни добри. Нивата ни дори са малко по-високи от миналата година, но очаквам по-трудни следващи няколко месеца. Имаме достатъчно резерви, за да оцелеем. Не предвиждаме съкращения на служители и заплати“, казва Кюркчиев.

Предизвикателствата пред бизнеса

Собственикът на „Фикосота“ предупреждава, че следващите месеци ще са предизвикателни за бизнеса в България. „Бизнесът вероятно ще пострада допълнително. Тези, които изпитаха сериозни затруднения през пролетта вероятно отново ще бъдат сред най-потърпевшите. Ще има проблеми с доставки на определени суровини, което допълнително ще затрудни бизнеса. Това, което българските предприемачи могат да направят е да се фокусират върху защита на хората си, за да не се налага да спират работата заради голям брой заразени, огнища и т.н. Другото е да се опитат да повлияят на държавата да въведе по-адекватни мерки.“

И защото го е грижа за бизнеса в България и цялото общество, Красен Кюркчиев предоставя на широката публика мерките, въведени във „Фикосота“:

  • Компанията издава регулярен бюлетин до служителите, наречен „Фикосота дейли“, с който ги информира за текущата ситуация, мерки и други важни въпроси във връзка с епидемията.
  • Има гореща линия за споделяне на всякаква информация във връзка с COVID-19 заразата.
  • Гъвкава схема за работа от вкъщи.
  • Тестване с PCR на 30% от служителите ежеседмично.
  • Всички служители периодично получават предпазни маски и дезинфектанти, и за работното си място, и за лично ползване.
  • Осигуряват се условия за работа със спазена препоръчителната дистанция за отстояние на работните места.  
  • Има дезинфектанти, които са на една ръка разстояние във всяка точка на офисите.
  • Предпазни костюми, маски, очила и ръкавици за служители в зависимост от степента и честотата на излагане на контакти.
  • Строги правила за придвижване в офисите и между етажите на офисите, в асансьорите и общите помещения.  
  • Засилена ежедневна дезинфекция в производства, офиси, общите пространства, кухни, съблекални, зони за отдих, бани и тоалетни.
  • Ежедневен филтър на температурата и общото състояние на служителите в офисите и в производствата.
  • Вътрешните срещи са ограничени до 4 човека, с предпазни маски.
  • Осигурена е препоръчителна дистанция в офисите, кухните, общите помещения.
  • Създадени са индивидуални планове за движение на всички служители в производствата, като е направено пълно зониране. Потоците на движение на хората и смените са разделени.
  • Неколкократно е увеличен броят на служебния транспорт за работещите в производствата, за да се разредят потоците/екипите и да се осигури препоръчителна дистанция на пътуващите.
  • Дезинфекцират се всички автобуси непосредствено преди всеки курс.
  • Дезинфекцират всички получените суровини и материали.
  • Дезинфекцират се всички служебни автомобили.

Визитка

Снимка: Минко Минев

Красен Кюркчиев е сред най-известните и активни български предприемачи, собственик на „Фикосота“, изцяло българска компания, която е сред най-големите в страната. Той и брат му Жечко, който ръководи другата голяма компания от общия им бизнес – „Теси“, са от самоизградилите се успешни българи, от хората, които постигат успехи с размах и визия, с внимание към детайла и комуникацията. Двамата започват с нищожен капитал през 1990 г., за да стигнат днес до две компании, с успешен бизнес в над 70 държави. „Фикосота“ развива 17 собствени бранда, разпределени в различни категории – перилни и почистващи препрати, сапуни, шампоани, омекотители, тоалетна хартия, пелени, козметика, сладки и солени снаксове и други. Водещите брандове са: Savex, Semana, Teo, Milde, Emeka, Pufies, Maretti, Kubeti. В маркетинга „Фикосота“ е българската „Кока-Кола“ – активно рекламира своите продукти и непрекъснато отчита ръстове на продажбите на всички пазари. В компанията работят 1300 души. Дружеството има офиси в Букурещ, Киев и Ню Йорк. Оборотът на „Фикосота“ за 2019 г. е 160 млн. евро.

България не е това, което беше Как българската администрация бори бедността: поредният провал

Свързани статии

Икономическата 2020 г.: най-важните събития и числа

Бизнес

Икономическата 2020 г.: най-важните събития и числа

Икономическият епилог на един вирус?

Бизнес

Икономическият епилог на един вирус?

Отговорът на всяка криза

Бизнес и Коронавирус

Отговорът на всяка криза

Kак пандемията се отрази на спестяванията ни

Пари

Kак пандемията се отрази на спестяванията ни

Кога България ще се възстанови от кризата

Бизнес, Водещи новини

Кога България ще се възстанови от кризата

Втората вълна на COVID-19 ще нанесе значително по-малко поражения върху икономиката ни

Бизнес и Коронавирус

Втората вълна на COVID-19 ще нанесе значително по-малко поражения върху икономиката ни

Реклама

Избрано

отпреди 2 часа

Новият главен изпълнителен директор на Банка ДСК Тамаш Хак-Ковач – реализъм в действие

отпреди 4 дни

Cycle Gets: българският претендент на пазара за велосипедни рамки в Европа

отпреди 5 дни

Като за начало – мореплаватели

13 януари 2021, 15:20

Отлагане на неизбежното или мост над пропастта?

11 януари 2021, 18:59

От речено в сторено: по-полезни и по-ефективни със Сървис дизайн

11 януари 2021, 12:52

Богдана Вътева: Тандем в ново поколение

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени