Среброто блести с нова сила
В периоди на криза всеки търси най-сигурното убежище за своите средства. Най-често парите се насочват към злато и недвижими имоти, но все повече инвеститори се ориентират и към друг вид актив, познат от древни времена – среброто. Този ценен метал дълго време е в сянката на златото, но започва да блести дори с по-голяма сила.
Една от причините е, че все още среброто е силно подценено спрямо златото и други активи. Основен измерител е съотношението на цената на двата метала. В миналото то често е било фиксирано от правителствата, като през повечето време е варирало между 15/1 и 12/1. През последните години това съотношение е значително по-високо. Също така този индикатор е един от показателите, които отбелязват периодите на икономически кризи. Историята показва, че в началото на кризата съотношението е най-високо, като впоследствие значително спада, тъй като цената на среброто започва да нараства с по-високи темпове от тази на златото.
За разлика от златото среброто има широко индустриално приложение поради своите физични свойства. То е най-добрият електро- и топлопроводник и поради тази причина е незаменима суровина в ред индустрии като възобновяема енергия, фотоволтаици, батерии и роботика. С преминаването към зелена енергия, както и развитието на електромобилите, търсенето на сребро за индустрията тепърва ще се увеличава.
ИНВЕСТИЦИЯ В СРЕБРО МОЖЕ ДА БЪДЕ НАПРАВЕНА ЧРЕЗ КУПУВАНЕ НА СРЕБЪРНИ КЮЛЧЕТА, СРЕБЪРНИ МЕДАЛИ И МОНЕТИ.
Както казва Дж. П. Морган, „златото е пари и нищо друго“. Поради тази причина през 1933 г. президентът Рузвелт конфискува златото от населението, за да обезпечи щатския долар, тъй като САЩ имат нужда от стабилна валута в периода след Голямата депресия. Този златен стандарт продължава до 1971 г., когато президентът Никсън го прекратява. Оттогава започва ерата на фиатните пари.
Доклад на Световния институт по среброто от април 2020 г. посочва, че сребърните резерви ведно с идентифицираните ресурси в световен мащаб са по-малко от 350 000 тона. Според оценки в доклада потреблението на сребро през 2019 г. е било около 30 000 тона, от които 15% са от рециклиране. Това означава, че в рамките на 15 години среброто ще бъде силно дефицитно, което ще доведе и до значително покачване на неговата цена.
Инвестицията в сребро е подходяща както за физически, така и за юридически лица. Компаниите обаче имат едно предимство, от което могат да се възползват. В повечето страни по света, в това число и в България, инвестиционното сребро се облага с данък добавена стойност. И докато за физическите лица това представлява оскъпяване на подобна инвестиция, всяка една компания, която инвестира в сребро, може да контролира плащането на този данък.
Инвестиция в сребро може да бъде направена чрез купуване на сребърни кюлчета, сребърни медали и монети. Сертифицираният от Министерството на икономиката търговец на благородни метали Silverbarsbg.com предлага всички тези инвестиционни възможности, както и индивидуални консултации. Всички продукти, предлагани от Silverbarsbg.com, са с премиум качество и на конкурентни цени.