Годината на иновациите
2020, дори не е свършила, а вече имаме толкова много определения за нея. Според нашия календар това е годината на иновациите. Годината, в която почти всички компании успешно преминаха към изцяло дистанционен или хибриден модел на работа, много превключиха в режим на самоуправляващи се екипи, други изцяло промениха бизнес модела си, а не малко пуснаха на пазара нови продукти и услуги.
Усилията на компаниите за търсене на иновативни начини за справяне с кризата и трайно установяване на новаторски дух в България са очевидни и изискват специално внимание. Затова създадохме нова категория в Бизнес наградите на Forbes България – Награда за иновативна компания на годината. Тази награда е специална и цели да отличи добрите практики, свързани с въвеждането на иновативен начин на работа в компаниите в България и се дава за цялостен подход за промяна на организацията.
Наградата е разработена съвместно с Лончлабс София и обединява общата ни мисия да подпомагаме бизнеса в България по пътя на иновациите и да популяризираме успешните истории. Тя е признание и мотивация за иновативните компании да продължат напред и вдъхновение за останалите да последват техния пример.
Като във всяко престижно състезание, така и в Бизнес наградите на Forbes България, за нас е важно да открием тези компании, които могат да бъдат ролеви модел за останалите. Затова при разработването на критериите сме подходили холистично.
Определяме една компания като иновативна, не само когато тя е разработила пазарна иновация. Лансирането на умни технологии, материали от ново поколение или дигитални услуги са безспорно важен критерий при оценката на Иновативна компания на годината, но също толкова важни са желанието за трайна промяна в начина на работа в компанията и инвестициите за това.
Вярваме, че на българския пазар има много иновативни компании. Те са мотивирани за промяна, работят за нея и постигат резултати. Тези иноватори не са ограничени до една индустрия или профил. Те са големи, малки, глобални, локални, прохождащи, установени, технологични, традиционни.
Тези компании използват съвременни проектни методологии, премахват бюрокрацията, събарят силозите, свързват данните и позволяват нови мултидисциплинарни екипи да работят проактивно, да имат по-голяма свобода в процеса на работа и през итерации да стигнат до оптимално за крайния клиент решение. Накратко възприемат гъвкав начин на работа в цялата организация.
Иновативните компании в България са водени от лидери, които отдавна са изхвърлили ненужната йерархия и поддържат отворени процеси на стратегическо планиране, в които служители, клиенти и партньори имат думата. Тези лидери, по всякакъв начин поддържат процеса на иновации жив и въпреки неизбежните проби и грешки, и загубата на мотивация от това, инвестират в следващия прототип и MVP.
Такива компании методично изграждат вътрешни механизми в помощ на иновациите – от менторски мрежи, хакатони и интерактивни обучения до хибридни офиси, лаборатории за иновации и платформи за тестове с клиенти. Тяхната цел е огъвкавяване на процесите в полза на иновациите.
По подразбиране тези компании са финансово успешни, но те не са водени само от крайния бизнес резултат, а от желанието си да създадат цялостното служителско и клиентско преживяване. В тези компании позиции като Digital Transformation Officer и Chief Customer Experience са централни, а не периферни позиции, също както и вярването, че иновациите нямат смисъл, ако не водят до по-висока удовлетвореност на хората.
Ако вие сте една от тези компании, ще се радваме да участвате в новото издание на Forbes Business Awards като представите вашата кандидатура за Иновативна компания на годината. Условията за кандидатстване и методологията за оценка може да намерите на официалната ни страница: https://forbesbulgaria.com/fba
Крайният срок за кандидатстване е 13.12.2020, а церемония по награждаването е стартовото ни събитие за 2021.
Желаем ви успех!