Evedo: Старт по време на криза
Във време, когато индустрията за събития е в тежък колапс заради пандемията от COVID-19, а криптовалутите са под прицела на регулаторите (след бума на първични предлагания през 2016–2017 г.), четиримата основатели на Evedo стартират онлайн платформа за събития, базирана на блокчейн. Дали това е голям проблем за тях или възможност, при положение че коронавирусът продължава да вилнее в цял свят, стадионите остават затворени, артистите отказват участия, отменят се представления, конференции, концерти, а най-големите платформи за продажба на билети като StubHub и Viagogo освобождават персонал?
„Големите страдат, защото имат големи разходи. Ние може само да се възползваме от тоталния хаос и да пробием с нашата иновативна концепция за цялостно решение за събитийната индустрия, обвързано с блокчейн технологиите“, казва Стоян Ангелов, съосновател и изпълнителен директор на Evedo.
Evedo е продукт на смелата му идея да трансформира индустрията за събития, обсебена от посредници с високи такси, вторични черни пазари, неефективни системи за продажба на билети и некоректни партньори. Първите договори с партньори, сред които и организаторът на Hong Kong Blockchain Week, идват със старта на платформата в началото на годината. През март обаче COVID-19 удря целия събитиен бизнес, който генерира 800 млрд. долара приходи за 2019 г., а с това и потенциалните клиенти на Evedo.
ВСИЧКИ СЕ СЪБРАХМЕ ДА МИСЛИМ КАК ДА ПРОДЪЛЖИМ. ВИДЯХМЕ ПОЛЕЗЕН ХОД В ОНЛАЙН СЪБИТИЯТА, КОИТО ПЪПЛЕХА ОТВСЯКЪДЕ, И ХВАНАХМЕ ВЪЛНАТА
Рестрикциите в пандемията карат много организации да трансформират събитията си в уъркшопове, уебинари, онлайн конференции. За няколко дни IT мозъкът в групата Рик Грахам – дигитален номад с над 20 години опит в програмирането, разработва в платформата нова секция за онлайн събития с безплатна регистрация.
За пет месеца Evedo събира над 500 организатори, генерира повече от 500 събития, надхвърля 10 хил. евро оборот от билети и 1000 души трафик на ден. Основателите използват всички канали да добият популярност, включително чрез даряване на технологични услуги за граждански организации в платформата TechSoup България. В началото на юли, три дни преди най-големия дигитален фестивал за електронна музика Tomorrowland Around the World, те подписват договор за продажба на билети след близо година преговори. „Това за нас е най-голямата валидация, че правим нещо правилно. Видяха, че сме перспективна компания, млади и нахъсани“, казва Стоян Ангелов.
През погледа на съдружниците си той е човекът парти, който кара нещата да се случват. „Много от проектите му, като ги погледнеш в началото, може да кажеш „това няма как да стане, но неговата енергия и умението му да комуникира с различни хора водят до успешен край“, казва Георги Чисусе, адвокатът в тима на Evedo с диплома от King‘s College London.
Двамата са приятели и бизнес партньори от години. Когато Ангелов го посвещава в идеята си насред един шумен клуб, Чисусе веднага решава да се включи. Вярва му заради големия опит в събитията и технологиите. Ангелов от ученик организира коледните и летните партита в класа, а после и в университета в Русе, където следва индустриален мениджмънт. От 2014 г. има собствена агенция – съосновател е на Flyevents и на един технологичен стартъп, свързан с мобилното приложение Infozone.bg за локално търсене на бизнес обекти – „хубав продукт“, но без шанс пред конкуренти като Foursquare City Guide.
В своята работа е имал много проблеми с промотирането на събитията, намирането на точните партньори и продажбата на билети. По негово мнение развитието на сектора е драматично повлияно от липса на иновации в начина на организиране на събитията. Озарен от светли мисли за бъдещето, той се затваря вкъщи и два дни пише на бели листове концепция за онлайн платформа за събития, базирана на блокчейн. Подготвя и лист с отбрана група познати и приятели, на които да разкаже идеята с тайната мисъл да ги покани за съдружници. Чисусе е сред първите. Той също е запознат с проблемите на индустрията и освен това покрай адвокатската си практика е въвлечен в света на децентрализираните технологии. Свидетел е как негов клиент, който организира голям концерт в НДК, попада в капана на некоректно партньорство:
„Стоях на предните редове и го виждах да се щура притеснен. Оказа се, че групата, която е поканил, отказва да излезе на сцена, защото не е платено. Посредникът не е дал парите и трябваше се плати втори път. Цялата му печалба замина.“
Ангелов кани в екипа и Антон Аладжов – дизайнер на свободна практика с художествено образование и влечение към блокчейн технологиите. Работил е в няколко дигитални агенции като контрактор и в стартъпи от Европа и САЩ. Липсва му само програмист и тогава се сеща за Рик Грахам, канадски дигитален предприемач, посетил София по програмата RemoteYear за номади, които работят дистанционно и заедно обикалят света: „С Рик се сприятелихме се още през 2016 г. и обсъждахме да работим заедно, когато има възможност. От един видеоразговор се влюби в идеята за Evedo и дойде в София след няколко седмици“, казва Ангелов.
Грахам е софтуерен инженер с опит в много области – финтех, пътуване, здравеопазване и недвижими имоти. За него Evedo е „един амбициозен план“. Двамата с Ангелов наемат един голям апартамент в столичния квартал „Лозенец“ с идеята да бъде едновременно място за живеене и работа. С тях е и Елена Калпакчиева, която поема маркетинга.
В следващите две години всички заедно работят по мащабна B2B платформа, проектирана като ефективна търсачка. В нея организаторите могат да публикуват събитие, да намерят всички ресурси, партньори, локации, доставчици на оборудване, хотели, персонал и каквото още се сетят. Може да мениджират листа с гостите в реално време и да контактуват с тях, да наблюдават интереса към събитието, да създават кодове за отстъпка и да продават билетите по възможно най-сигурния начин. Може да следят целия процес в реално време, което означава по-малко паника, стрес и неприятни изненади.
В бизнес плана залагат 5% комисиона от продажба на билети и други допълнителни услуги, свързани с партньорска мрежа и таргетирана аудитория, както и създаване на умни договори.
Умните договори са софтуер, с който се цели да се автоматизират отношенията между всички участници в организацията на събития и аудиторията. „Те могат да бъдат програмирани от всеки според нуждите. Внасят сигурност, че когато настъпи събитие, плащането ще се извърши автоматично, включително при продажбата на билети“, обяснява Георги Чисусе. Той допълва, че все още има компании, които не могат да възстановят на своите клиенти сумата за отменени заради пандемията събития, и това е огромен проблем на индустрията.
ГОЛЯМАТА ЦЕЛ НА EVEDO Е ДА ЕЛИМИНИРА ПОСРЕДНИЦИТЕ, А С ТОВА И РАЗХОДИТЕ ПО ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ВСЯКО СЪБИТИЕ
За да я постигнат, основателите събират съветници от събитийната индустрия по света, които им помагат с идеи и ги свързват с „правилните хора“. Чрез Джонатан Юнгер, директор в американската продуцентска компания Millennium Films, се свързват с Kobalt Music, „най-добрият независим издател на музика във Великобритания и вторият (след Sony) в САЩ“ с около 8 хил. изпълнители в своя каталог, сред които Принц, Пол Маккартни, Massive Attack, Гуен Стефани, и преговарят за съвместна работа.
Още една силна личност дава тласък в желаната посока – Кайл Шасе, технологичен предприемач и визионер, ветеран от индустрията на криптовалути и блокчейн, с когото Стоян Ангелов се запознава на една конференция в Белград през есента на 2018 г. Шасе току-що е основал Master Ventures (MV) – блокчейн консултантски и мозъчен тръст със седалище в Кох Фанган в Тайландския залив. Неговият увлекателен разказ за екзотичния остров, на който събира най-добрите в света екипи с инфраструктурни проекти за блокчейн, оставя аудиторията със зяпнала уста. Ангелов бърза да го покани в София и той се отзовава. След няколко дни, прекарани с екипа на Evedo, Шасе кани целия тим за една седмица в Тайланд. Купува и самолетните им билети. На острова срещат втория човек в MV, Дейн Хой, който също вижда потенциал в проекта. Така Evedo влиза в акселераторската програма на фонда. В следващите близо три месеца осем души от екипа живеят, работят и пият бирите си вечер с едни от големите инфлуенсъри в крипто света като Майкъл Ний и Тон Вейс.
Шасе и Хой им помагат да подготвят ICO (публичен рунд на финансиране), чрез който стартират собствена криптовалута – Eved, и набират около 300 хил. долара начален капитал през май 2019. С тези средства продуктът стига до пазара. Предстои следващ рунд за един милион долара. „Пред подписване сме на договор с един швейцарски фонд и още няколко инвеститори. Искаме да развием технологиите и продуктите и да навлезем в нови пазари“, казва Ангелов. Той вече има връзка с няколко локални партньори, между които е Хавиер Посада, собственик на Аudioacustica, една от най-големите в Мексико кампании за оборудване. Посада е „много зает човек“, но няма бизнес сега и му остава време да работи за Evedo.
В следващите месеци разплащанията в платформата ще се извършват в криптовалута, което също се очаква да допринесе за разрастване на системата, смята Георги Чисусе: „Пътят нагоре е дълъг, но като се има предвид, че блокчейн технологиите ще навлязат масово в близко бъдеще, компании като Evedo, които са се организирали навреме, могат да бъдат новите лидери на пазара.“