(Р)еволюция в телекомуникациите
Разговаряме с Радослав Златков, главен технически директор на Vivacom, за бъдещето на телекомуникациите.
Вие стартирахте първата в България 5G мрежа. Има ли страната реална нужда от нея?
В България често хората си мислят, че изоставаме от световните тенденции и от успехите на развитите страни в много области. Но в сферата на телекомуникациите категорично сме иноватори. Мрежата от пето поколение не е просто следващото G, което ще осигури по-бърз интернет. Това е технологична революция, която ще създаде условия за повишаване на качеството на живот на хората. И ние сме 14-ата държава в ЕС, която вече има действаща 5G*. Според регулярния доклад на Европейската комисия по въпросите на 5G към края на юни 2020 г. в Европа работят над петдесет 5G мрежи, съответно в 13 държави членки: Австрия, Белгия, Финландия, Германия, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Нидерландия, Полша, Румъния, Испания, Швеция, както и в Обединеното кралство, Швейцария и Норвегия. За мен е гордост, че нареждаме България сред тях. Бих казал дори, че пишем историята на телекомуникациите у нас. Но в никакъв случай не е изненада. Нашите инженери и експерти са на световно ниво и постиженията ни го доказват. Още през 2009 г. във VIVACOM пуснахме първи в България и 18-и в целия свят прохождащата тогава 3G мрежа на честота 900 Mhz. От тогава до днес не сме спирали да инвестираме в развитието на мрежата и услугите, за да стигнем и до 5G днес.
Колко време отне имплементирането на 5G?
Въвеждането на всяка нова технология зависи от добрата подготовка при изграждането и модернизирането на съществуващите мрежи. Тъй като VIVACOM има много добре развита оптична мрежа, бързо направихме ъпгрейд на софтуера на реалната опорна мрежа, за да бъдем напълно готови за 5G. Това заедно с отлично подбраните места за базови станции и оборудване, както и бързата връзка между отделните централни офиси, ни даде възможност първи в България да пристъпим към въвеждането на петото поколение мрежа във всички 27 областни центъра на страната. Към момента осигуряваме покритие в централните градски части на всичките областни центрове, както и магистрала „Тракия“. Това става чрез метода за динамичното споделяне на спектъра. С други думи, потребители и на 4G, и на 5G могат да използват една и съща честота. Съвместното използване на спектъра позволява бързо въвеждане на 5G технология навсякъде, където вече има изградена 4G мрежа. Искам да подчертая, че нивото на сигурност е много високо и изграждането на мрежата следва законови предписания и изисквания, които в България са много строги. Монтажът на антените и контролът на излъчването са регулирани от действащото законодателство, така че по никакъв начин да не застрашава здравето на хората.
Какви ще са ползите за бизнеса от 5G и какво е подобрението спрямо 4G?
Наистина е важно да подчертая, че това не е просто следващата генерация мрежа с по-бърз интернет. Да, това е едно от трите ѝ основни предимства. А те са: по-високи скорости, по-малко времезакъснение и по-голям капацитет. И ако с 4G и в момента потребителите се радват на много бърз интернет, то другите две характеристики на новата мрежа са от ключово значение за реализиране на концепцията за „Интернет на нещата“ и света на свързаните устройства.
ТОВА НЕ Е ПРОСТО СЛЕДВАЩАТА ГЕНЕРАЦИЯ МРЕЖА С ПО-БЪРЗ ИНТЕРНЕТ. 5G ЩЕ ПОЗВОЛИ НАВЛИЗАНЕТО НА АВТОНОМНИТЕ АВТОМОБИЛИ.
Ниското времезакъснение или латентност, както е технологичният термин, ще даде възможност за автоматизация на цели индустрии. Ще позволи навлизането на автономните автомобили и дигитализирано управление на трафика и публичния транспорт – това са области, в които една милисекунда забавяне в мрежата е от огромно значение за човешкия живот. Дистанционните операции и използване на роботи в телемедицината също ще стане реалност, което в крайна сметка ще доведе до повишаване на качеството на живот на хората. Ще бъдат създадени нови стопански дейности, професии и бизнес модели. 5G е в основата на въвеждането на бързи и качествени електронни услуги, решения за умен град и умен дом. Вече дори е изчислен икономическият ѝ потенциал – на световния форум в Давос през 2019 г. беше представен доклад с резултатите от 40 практически теста от въвеждането на високоскоростните мобилни мрежи в сферата на транспорта, изкуствения интелект, медицината, медиите, селското стопанство и умните градове. Въз основа на тези резултати форумът прогнозира ръст на световната икономика с 13 трлн. долара до 2035 г. при стимул за развитието на телеком инфраструктура от ново поколение и въвеждането на изкуствения интелект и „Интернет на нещата“*.
Наскоро компанията получи и друго отличие, което нарежда страната ни сред първенците в Европа – в случая за най-бързата мобилна мрежа. На какво се базира наградата?
Това, с което започнах – имаме основание да се гордеем с постиженията си в телекомуникациите. След като през годините мобилната мрежа на VIVACOM няколко пъти беше призната за най-бърза в България, спечелихме отличие и на европейско ниво*. То се базира на анализ на над 127 000 теста със Speedtest® на Ookla от над 44 000 уникални потребители в България. Наградата съвсем не е неочаквана, нито случайна. Ние във VIVACOM разчитаме на три основни стълба, върху които градим бизнеса си – дългосрочни инвестиции, подбор и обучение на най-добрите кадри и фокус върху нуждите на клиента. Само за 2019 г. сме вложили 205.3 млн. лева в технологичната си инфраструктура. А процесът по търсене и развиване на добри инженери и експерти във всички аспекти на телекомуникациите е постоянен. А със следващата си крачка – първата 5G клиентска мрежа в България, VIVACOM ще пренесе клиентското изживяване на още по-високо ниво.
Как ще продължите да развивате мобилната мрежа?
Инвестициите в телекомуникациите са дългосрочни. Днес взимаме решения за това какви технологии да развиваме, а клиентите ни ще ги ползват в бъдеще време. Сега, вече и като част от глобалното семейство на международна компания – United group, ще обменяме опит и знания и с другите европейски телекоми в групата. Вярвам, че заедно ще развиваме мобилни мрежи, които да улеснят и подобрят живота на хората. Макар и с определени ограничения, наложени от епидемичната ситуация в момента, вярвам, че бъдещето е на свързаните хора, на свързаните държави и общества. Прогресът и по-добрият стандарт на живот могат да бъдат постигнати с общи усилия. Ние във VIVACOM конкретно ще продължим да разширяваме покритието на 5G мрежата на територията на страната. Ще работим и за постигане на по-високи скорости и капацитет.
*http://5gobservatory.eu/wp-content/uploads/2020/07/90013-5G-Observatory-Quarterly-report-8_1507.pdf
**„The Impact of 5G: Creating New Value Across Industries and Society“, WEF, Davos, 2019
***Според анализ на Ookla®, основан на данните от Speedtest Intelligence® за първите шест месеца на 2020г., търговските марки на Ookla се използват с разрешение. Повече информация за мобилната мрежа на VIVACOM на www.vivacom.bg