Революцията на TokWise
Революционен продукт на стартъпа TOKWISE помага на производители и доставчици на електричество да стават по-успешни. Голямата цел на младите собственици на компанията е да го наложат като стандарт в сектора.
Един бизнес може да стартира по хиляди начини. При TokWise, бързо развиващ се стартъп, това се случва на маса, по време на работен обяд и с един въпрос – „Знаеш ли какво е Internet of Energy“. Задава го Жулиен Марсенак на Красимир Колев, тогава и двамата работят в Telus. Въпросният обяд е през пролетта на 2019 г., а през юли двамата герои на нашия разказ вече са собственици на TokWise. Компанията предлага иновативен софтуер, базиран на изкуствен интелект. Той събира, обработва и анализира големи масиви данни на енергийния пазар и така оптимизира бизнеса на търговците на електрическа енергия.
„До този ден не бях чувал нищо за Internet of Energy“, спомня си 33-годишният днес Красимир Колев, който освен съосновател в момента е и изпълнителен директор на компанията. „Жулиен ми обясни най-общо какво означава терминът. Говорихме много и стигнахме до извода, че енергийната индустрия е в етап, в който всичко се променя, модернизира се, върви към дигитализация. Видяхме ниша, която решихме, че може да е нашата ниша“, казва Красимир Колев.
Той е от Севлиево, завършил е езиковата гимназия в града с профил немски. Има бакалавърска степен по Европеистика от Софийския университет. През 2006 г., докато следва, започва работа в аутсорсинг компанията „Колпойнт Ню Юръп“, която през 2012 г. стана част от Telus. „Бях един от първите служители, продавах различни стоки на дребно на германски клиенти“, спомня си началото Красимир Колев. Дотогава е вярвал, че ще се занимава с нещо, свързано със специалността, която учи в университета. „Бях много запален по европейските теми. Докато учех, България предстоеше да влезе в ЕС и вярвах, че натам е моят път.“
Но животът го отвежда в „Колпойнт Ню Юръп“, където за 13 години стига до поста директор Глобални стратегически програми Европа. Вървейки нагоре, трупа безценен опит. „С продажбата на всякакви дребни стоки свикнах да не преживявам отказите, да се боря до последно и да убеждавам хората.“ Доброто му представяне е забелязано и Колев става мениджър внедряване и развитие на клиенти, където работи седем години. Занимава се със сериозна аналитична работа: проучва различни компании в дълбочина – гейминг, туризъм, финтех, банки. „Повечето от клиентите ни не искаха просто да аутсорсват услуги, а да подобрят своите процеси“, разказва Красимир Колев. „Работих директно с глобални брандове, което за мен бе изключително ценно като знание, опит и комуникация – казва Колев. – Работата в Telus ми даде много важния поглед как една компания се развива от нулата до глобален лидер през всичките етапи и проблеми, с които може да се сблъска. Най-важното в такъв преход е да се запази фокусът.“
Видял голямата картина, запознат в детайли как се създават процеси и политики, как се въвеждат стандарти, той разбира, че е време за промяна. „Реших, че трябва да създам нещо мое. Да опитам да направя нещо с живота си.“ И така стига до споменатия вече работен обяд.
След него двамата с Жулен Марсенак започват да проучват подробно енергийния пазар, за да видят дали ще могат да реализират спонтанната си идея да създадат, който да направи енергийните компании по-успешни. Решават да се обърнат за помощ към Васил Василев, добър програмист, приятел на Красимир Колев от детските години.
Така партньорите стават трима. Ентусиазирани, те създават прототип на бъдещия си продукт. Започват да го доразвиват, без обаче да напускат работните си места. „Искахме да имаме сигурност и нещо готово, за да можем да тръгнем със засилка.“ Идва време да измислят и името на компанията. „Опитахме с много думи на английски – разказва Красимир Колев. – Тогава Жулиен ме попита как е електричество на български. Сетих се, че често се използва думата „ток“. Написах я на бял лист. После добавихме английската „wise“ и се получи игра на думи между двата езика – „умен ток“.
Официално компанията стартира работа през юли 2019 г. със средства на тримата съдружници. Сега не казват колко са били парите, но те покриват само малка част от разходите. Това ги принуждава да започнат да събират средства от инвеститори. През есента на миналата година успяват да привлекат 80 хил. евро. „С тази сума вече бяхме доста по-спокойни“, казва Красимир Колев.
С име на стартъпа и 80 хил. евро започва сериозната работа. Тримата съдружници развиват продукта. От първоначалния прототип минават девет месеца, докато привлекат първия си клиент, който е от Франция. Френската компания, която Колев не иска да спомене по име заради конфиденциалност, вижда в TokWise огромен шанс да подобри процесите си, което да доведе до увеличаване на приходите. „Началото беше доста особено, защото нямаше подобен продукт на пазара и клиентите трудно разбираха какво им предлагаме“, казва Красимир Колев.
Софтуерът на TokWise помага на производители и доставчици на ток да прогнозират колко енергия да произведат на база на очаквана консумация, на каква цена ще могат да я продадат и как това ще повлияе на разходите, приходите и печалбата. „Продуктът може да анализира огромен обем данни в реално време, дава реален поглед какво се случва на пазара във всеки момент. Знаейки това, клиентите могат да предлагат оптималната цена на борсата“, казва Красимир Колев. Той разкрива бизнес модела на TokWise – софтуерът не се закупува, а се наема срещу месечна, тримесечна, шестмесечна или годишна такса. „Голямата ни цел е да започнем да вземаме процент от печалбата, която сме осигурили на клиента.“
Всичко звучи добре, но Красимир Колев и компанията му се сблъскват и с доста проблеми. Един от основните е, че голяма част от клиентите нямат достатъчно изчерпателни данни. „Не можем да очакваме добра прогноза, ако захранваме алгоритъма си с погрешни или непълни данни. С времето е доказано, че изкуственият интелект се подобрява, но по-важното е какво ще се случи преди това.“
Красимир Колев казва, че техният продукт дава най-добри резултати при производителите на възобновяема енергия. Но при тях са и най-големите предизвикателства. „Този вид енергия донякъде е непостоянна. За да е ефективен нашият продукт, трябва точна прогноза – да знаеш кога ще произвеждаш и кога няма да можеш, кога да трупаш резерви и т.н. Вторият проблем е, че поради тази волатилност цените на свободния пазар се менят на всеки час, скоро ще е на всеки 15 минути. Още един аргумент защо енергийните компании трябва много внимателно да оперират“, казва съсобственикът на TokWise.
Другият сериозен проблем е намирането на клиентите. Много от производителите и доставчиците по думите на Красимир Колев все още не са готови за голямата промяна. Те продължават да не разчитат на изкуствения интелект.
А клиентите, както във всеки бизнес, и в техния са най-важни, затова съдружниците в TokWise предприемат важен стратегически ход – започват да популяризират продукта си чрез различни акселераторски програми и стартъп състезания.
Голям отскок за бизнеса се оказва участието в акселераторска програма на Масачузетския университет в Полша. Условието е предварително да си намерят клиент. След много срещи успяват да сключат договор с местен партньор. С него създават пилотен проект, който е субсидиран от програмата, целта е да започне дългосрочно партньорство. Именно това се случва. В момента полската компания е един от големите клиенти на TokWise. По подобен начин привличат друг свой партньор, този път в Румъния. През тази пролет печелят How to web – онлайн състезание за стартъпи, с участието на български и румънски компании.
В края на юли 2020 г. TokWise получи още едно признание за продукта си – компанията стана един от двамата победители в националното състезание за стартъпи, организирано от фонда за дялови инвестиции Innovation Capital. Компанията получи 50 хил. евро, с които да продължи развитието на проектите си.
„Осъзнах, откакто съм в TokWise, че абсолютно всяка среща или участие носи някаква полза“, казва Красимир Колев и допълва, че следващата голяма цел е нов кръг за привличане на средства, където да наберат 250 хил. евро. „С тези пари ще развием компанията и ще се опитаме да я наложим като стандарт в сектора. Целта е все повече компании да започнат да използват нашия или подобен софтуер, за да може енергийният пазар да бъде по-устойчив, а участниците в него – успешни“, казва Красимир Колев.