Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Featured
    • Forbes Women Gentle Power
Close Menu
Close Cart
28 октомври 2020, 11:01

Стъпките и мостовете на Иван Димов

Вероника Шербанова редактор във Forbes

Мои любими теми са здравеопазването, културата и социалното предприемачество.

Оказваме се в помещение, в което тече усилен ремонт – работници сноват напред-назад, един боядисва стена, друг пренася материали. Въпреки че все още има работа, вече ясно се вижда как ще изглежда накрая. The Steps се намира в центъра на София и, вече завършено, ще е модерно мултифункционално пространство с бистро и кафене в предната част и голямо помещение за събития отзад, облечено в тухли, дърво и метал, и решетка, боядисана в цветовете на дъгата. Тя напомня, че мястото е собственост на фондация Single Step, която подкрепя младежите от ЛГБТИ общността в България. „Създавайки The Steps, искахме да намерим устойчивост за фондацията, а от друга страна, привличайки хора, които не са от тази общност, да получим приемане и разбиране“, обяснява основателят на организацията Иван Димов.

Стъпките и мостовете на Иван Димов
Снимка: Иван Коловос

Фондацията е уникална не само с подкрепата, която предоставя, но и с бизнес модела си. За разлика от много други неправителствени организации тя не разчита само на грантове. Вместо това се търси по-устойчивият модел на разнообразни източници на финансиране като партньорства с различни компании, индивидуални дарения и бизнес, приходите от който да отиват за нуждите на организацията. Така се ражда идеята за мултифункционалното пространство, в която да се провеждат събития – културни, корпоративни, партита и други.

Когато решава да създаде фондацията, Димов първоначално се притеснява, защото няма опит в управлението на неправителствени организации. „После си казах, че това е стартъп, което е нещото, което познавам най-добре. Има проблем, трябва да се намери решение, ресурси, да се създаде екип, да намерим партньори и да търсим възвръщаемост – в този случай социална, но подходът е същият“, разказва той.

Предприемачеството действително е в кръвта на 48-годишния Иван Димов – в продължение на повече от 25 години той работи като инвестиционен банкер и инвеститор в Ню Йорк, Буенос Айрес, Сидни. Димов напуска България през 1992 г., за да учи в САЩ. Установява се в Ню Йорк. През годините работи за Credit Suisse, Gramercy Communications Partners, Lazard. Казва, че обожава града, макар да се шегува, че през първите три години, след като започва работа в Credit Suisse, не успява да види нищо от него, защото „живеех в офиса“. В същото време не прекъсва връзките си с България – той е един от първите инвеститори в „Нет инфо“ и няколко години е председател на борда на директорите, но не планира да се връща в страната.

ЕДНА СЛУЧАЙНА СРЕЩА ОБАЧЕ ПРЕОБРЪЩА ЖИВОТА МУ ЗАВИНАГИ

На парти по време на посещение в България през лятото на 2015 г. Димов се среща с младеж, опитал да сложи край на живота си. „Аз съм много открит за себе си, че съм гей. Направих някакъв коментар и едно непознато момче ме чу. Беше много притеснен, но в крайна сметка събра сили, дойде при мен и каза: „Може ли да поговорим, няма с кого да споделя.“ Оказва се, че младежът, по това време тъкмо завършил гимназия, разкрил пред майка си, че е хомосексуален, а тя го завела на психиатър, който обещал „да го излекува“. Момчето избягало от вкъщи и направило опит за самоубийство.

„Много ме афектира това нещо – казва Димов. – Тогава разпитах какво правят младежите в тази ситуация в България, къде търсят подкрепа, защото очевидно е проблем, ако се обръщаш към най-близкия си и резултатът е опит за самоубийство.“ Оказва се, че такава помощ не съществува.

Димов заминава за САЩ, но мисълта продължава да го гложди и решава, че иска да се върне в България и да направи нещо, което да помогне на младежите от ЛГБТИ общността. Обажда се на двама свои влиятелни приятели: Богомил Балкански, съдружник в Sequoia Capital и бивш вицепрезидент в Google, и Георги Балинов, управляващ директор в Barclays, за да помислят заедно какво могат да направят. Решението е неправителствена организация, която да работи на местно ниво. Малко след това Димов се запознава чрез общи приятели с Николета Габровска. Говорят няколко часа, а три дни по-късно Габровска напуска работата си – по това време е програмен координатор за София и за Балканите и Турция в Европейския съвет за външна политика, за да стане изпълнителен директор на фондацията.

„Абсолютно ключово беше за мен да съберем правилния екип, защото като всеки стартъп бизнес планът, финансовите предвиждания могат да се променят в бъдеще, но ако нямаш правилния екип, който да реагира и проактивно да мисли „какво ще стане, ако…“, нищо не се получава“, казва основателят на Single Step. И правилните хора не закъсняват. С тях се свързва психологът Анна Жукивская, която споделя, че работи с младежи от общността и с техните родители и иска да се включи. Балкански влиза в управителния съвет, а Балинов – в консултативния съвет на фондацията.

Снимка: Иван Коловос

Самият Димов се връща окончателно в България през следващата година – 2016, около девет месеца след срещата си с младежа от ЛГБТИ общността. Приема промяната като лично предизвикателство. „Исках да покажа на себе си, че трудното си заслужава.“ Предизвиква се и чисто физически. Димов е запален по бягането и кросфита, добре запознат е и с традицията за обвързване на спорт и благотворителност. Решава да се включи в 12 маратона за 12 седмици и пробягва над 506 км в различни градове в Европа – Хелзинки, Рейкявик, Дингъл, Талин, Осло, Берлин, Лисабон, София, Амстердам, Венеция, Дъблин и Атина, за да събере средствата за създаването на фондацията. „Преживях го, това беше важно – казва през смях Димов за предизвикателството. – Беше много хубаво, защото много хора разбраха за каузата и дариха. Беше и малко лично предизвикателство за мен, да си кажа „започваш нещо съвсем непознато, трудно“, да си покажа, че мога.“ Събират се 30–40 хил. долара за каузата, като дарения идват и от негови познати кросфит ентусиасти.

Формално Single Step е регистрирана като фондация в обществена полза през декември 2016 г. Започват да действат телефонна линия за подкрепа, онлайн чат, групи за взаимопомощ. Жукивская намира и обучава доброволци и помага за създаването на мрежа от психолози в 10 града в страната. За три години има хиляди контакти с младежи и техните родители от цялата страна, които търсят подкрепа.

НАЙ-УДОВЛЕТВОРЯВАЩОТО Е, ЧЕ СМЕ СПАСЯВАЛИ ЖИВОТИ

Още от самото начало се ражда и идеята да се създаде общностен център, която по-късно се трансформира до отваряне на място за събития. Single Step е 100% собственик на новата компания, затова се набират средства за първоначален капитал, към който да се добави заем, за закупуване на помещението. Получават финансиране от фондация „Америка за България“ и индивидуални дарения, а по-късно средства и от проекти на Facebook и Google. Фондация Single Step получава подкрепа и от Уникредит Булбанк – по инициативата Social Impact Banking.

Екипът намира подходящо помещение и започва ремонт. Целта е то да е напълно готово през юни тази година, но COVID-19 пандемията обърква плановете. Очаква се все пак да отвори врати в края на октомври 2020 г. Надеждата е да срещнат съмишленици сред бизнеса – компании, които ще подкрепят финансово фондацията, ангажирайки пространството за събития в The Steps – това ще доведе до устойчивост на организацията и ще отвори възможността за диалог по темите за ЛГБТИ общността, обяснява основателят на Single Step.

Запален от идеята една общност да бъде подпомагана със сили от самата общност, Иван Димов се включва и в още едно предизвикателство. Заедно с Богомил Балкански, Павлина Янакиева и Васил Терзиев създават Bulgaria Innovation Hub – организация, която има за цел да подпомага предприемачеството в България и да улеснява достъпа на български технологични стартъпи до американския пазар – да създаде мост до Силициевата долина. Бизнес планът и структурата на хъба са решени „в едно кафене в Сан Франциско, на една салфетка“.

Организацията е регистрирана през 2019 г., а Янакиева става неин изпълнителен директор. Ръководителите на хъба създават своеобразен тренировъчен лагер, в който български компании преминават през обучение от близо 30 модула, срещи с ментори и създаване на контакти в Сан Франциско. Компаниите кандидатстват с бизнес плана си и са избирани в зависимост от това кои ще имат най-голяма полза от обученията, особено ако планират да стъпят на американския пазар. В първата кохорта влизат пет компании, а във втората, която преми­нава онлайн заради пандемията – 16. Трета­та е планирана за октомври-ноември и в нея ще влязат между 8 и 10 компании. Обучени­ята са както теоретични, така и практи­чески – от това как се създава юридическо лице в САЩ до среща с голям инвеститор, пред когото трябва да направят презента­ция за няколко минути и получават веднага обратна връзка, подобно на участниците в телевизионното предаване Shark Tank.

Снимка: Иван Коловос

Стартъпите си плащат за обученията, хъбът получава дарения от успели предпри­емачи, има подкрепата и на инвестиционни фондове. „Търсим подкрепа от тази екосис­тема за тази екосистема“, обяснява Димов и допълва, че по този начин искат да постиг­нат устойчивост на начинанието и по-голя­ма социална възвръщаемост.

След предстоящото откриване на The Steps Иван Димов ще се включи и в организи­рането на още една инициатива по проект, финансиран от Google, насочен към млади създатели на съдържание, които искат да са социално ангажирани. „Това са хора, които имат мотивацията и хъса да бъдат социално ангажирани и да говорят на своите връстни­ци по начин, който е разбираем за тях.“ Иде­ята е те да бъдат обучени как да създават такова съдържание по тема, която ги вълну­ва. В следващите 18 месеца ще бъдат орга­низирани три екселератора с участието на различни ментори.

Въпреки че използва постоянно опита си, натрупан като инвестиционен банкер, Димов говори за годините в Ню Йорк и Сидни като за предишен живот, макар и от професионал­на гледна точка. Споделя, че по никакъв начин не съжалява за избора си и дори казва, че може би в онзи момент и той е имал нужда от промяна на приоритетите – да на­прави нещо, „от което да има ефект и да е смислено“. От Forbes го питаме и за младе­жа, който така рязко е променил съдбата му. „Говорил съм с него, той е добре, което е най-важното. Поддържаме контакт, но не много често“, обяснява Димов и допълва, че младежът е избрал да стои далече от публич­ните изяви.

Топка в полето на потребителя Големи земеделски данни

Свързани статии

Планът за оцеляване на Тори Бърч

Лайфстайл

Планът за оцеляване на Тори Бърч

Ние ги искаме, те ни отказват

Лидерство

Ние ги искаме, те ни отказват

За тънкия баланс между динамичните градове и дивата природа

Лайфстайл

За тънкия баланс между динамичните градове и дивата природа

Скрито съдържание: Да надскочиш очакванията

Бизнес

Скрито съдържание: Да надскочиш очакванията

Да извървим „допълнителна миля“ към успеха с Милена Генчева

BrandVoice, Бизнес

Да извървим „допълнителна миля“ към успеха с Милена Генчева

Мания за втора ръка

Бизнес, Водещи новини

Мания за втора ръка

Реклама

Избрано

отпреди 2 дни

Мания за втора ръка

отпреди 2 дни

TrillerNet купува българското приложение за стрийминг на бойни спортове FITE

отпреди 4 дни

Мадлен Алгафари: Психологът инфлуенсър

отпреди 5 дни

Как влогърът Слави Панайотов натрупа армия от над 1 млн. абонати в YouTube

отпреди 5 дни

Създавай, не се състезавай

8 април 2021, 19:44

Най-богатите жени в света за 2021 г. са с общо състояние 1.53 трлн. долара

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Финалисти 2021
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени