Българският стартъп Power Drone се прицели в пазар за 500 млн. долара
Аварийни спирания на електричеството не са нещо нечувано за софийски квартали като Бистрица или Драгалевци. Йордан Мераков знае това от първа ръка, защото съоснованата от него компания Power Drone се опитва да ги намали.
Използвайки дронове, тя открива проблеми в преносните мрежи на електроразпределителните дружества. В случая с Бистрица и Драгалевци Power Drone успява да намали с 86% (от 35 на 5) броя на авариите в рамките на един двумесечен период по две от проблемните трасета.
Дроновете правят снимки и записват координатите на стълбовете, след това Power Drone обработва данните с изкуствен интелект и ги предава на дружествата, като по този начин им спестява част от разходите за поддръжка на собствените им мрежи.
„Не сме дронаджийска компания“, казва 44-годишният Мераков, който управлява бизнеса на датския оператор на вятърни паркове Global Wind Power в България, преди да съоснове Power Drone.
ОСНОВНИЯТ АКТИВ НА КОМПАНИЯТА МУ Е АНАЛИЗЪТ НА ДАННИ
По оценка на Мераков данните, които Power Drone генерира, могат да намалят с между 15 и 20% разходите на компаниите за поддръжка на част от електроразпределителната им мрежа. „Ние заместваме пешеходния обход с инспекция с дронове, правим снимки на всеки стълб, за да видим къде какво има, казва той. – Анализираме информацията и предлагаме аналитика на инспектираното трасе. На всяко трасе определяме къде какви проблеми има.“ Така техниците на компанията клиент могат да отидат да оправят некачествено направените връзки, където има растителност, която може да пречи на жиците.
Power Drone таксува клиентите си на инспектиран километър и досега е анализирала около 700 км от мрежите на трите електроразпределителни дружества в България. Но те не са единственият клиент на Мераков. Power Drone може да използва дронове, за да открива аварии в тръбите на топлофикационните дружества (фирмата вече има такъв успешно завършен проект).
Потенциални клиенти са и компании като НКЖИ (Национална компания „Железопътна инфраструктура“), които имат нужда да следят за нередности по железопътните трасета. Дроновете на Power Drone могат да се използват и за инспекция на газопроводи, анализ на състоянието на язовирни стени или електроразпределителни мрежи, създадени от компании за собствени нужди.
Инспектирането на активи на ютилити компании с дронове е бизнес, който според консултантската компания Frost & Sullivan ще достигне 515 млн. долара приходи глобално до 2030 г. Очаква се този пазар да расте средно с по 26% на година. Засега най-голям интерес към дроновете проявяват ютилити компаниите в Северна Америка, но трендът вероятно ще бъде прехванат и от дружества в Азия и Европа.
Йордан Мераков стартира компанията през 2015 г. с Андрей Бъчваров, който сега е основен собственик с дял от 75%. Към тях се присъединява Георги Янев, който държи 10% от капитала, а Мераков притежава 15%. Таргет клиентите им са електроразпределителните дружества, които трябва да правят ежегодна инспекция на електропроводите си.
Обикновено това се прави от екип, който обикаля стълб след стълб и проверява за технически неизправности: некачествено направени връзки, ръжда, клони, които пречат на стълбовете. Това обаче отнема много време. Екип от двама души например може да обходи не повече от няколко километра стълбове на ден.
Съоснователите на Power Drone използват дронове, за да ускорят инспектирането на стълбове. Летящите машини правят множество снимки на стълбовете и събират информация за тях, като например географските им координати. Това е особено ценно за стълбовете в планински райони, където за техническите екипи е трудно да стигнат.
Първият дрон на Power Drone е създаден специално за компанията. Той обаче се оказва нерентабилен, тъй като поддръжката му струва скъпо. Затова фирмата започва да купува дронове на DJI.
Дроновете събират информация, която първоначално се обработва на ръка. Скоро обаче Мераков си дава сметка, че това отнема твърде много усилия. Затова компанията създава собствен софтуер, въоръжен с изкуствен интелект. Той може да разпознава различните елементи на изображенията: например софтуерът може да познае дали стълбът на снимката е метален или дървен. Или какъв брой изолатори са монтирани на него. Новата информация се анализира и се предава на електроразпределителното дружество.
На теория звучи страхотно. Power Drone намалява разходите и повишава ефективността на енергийните компании. За тях инспекцията на мрежите е задължителна, което означава, че Мераков и съдружниците му имат гарантиран източник на приходи.
Но на практика електроразпределителните дружества са силно скептични към идеята да заместят техническите си екипи с дронове на Power Drone. „Костваше ни много, за да ги убедим, че има полза за тях“, спомня си Мераков. Компанията прави пилотни проекти, за да покаже на потенциалните си клиенти какви са ползите.
„Показахме им резултатите: че виждаме пет пъти повече проблеми, че можем да им дигитализираме цялата информация за трасето. Имахме случай, в който открихме, че едно трасе е дълго 74 км. А колегите от електроразпределителното дружество смятаха, че е 64 км заради неосъвременена информация.“
Това дава резултат. Зъбните колела на бизнеса се завъртат и Power Drone започва да работи по инспекцията на проблемни трасета. В момента бизнесът се издържа изцяло на мускули. За да пести разходи, Мераков наема външни хора, които да управляват дроновете или да вършат други дейности. Въпреки това той и съдружниците му вече гледат към чужбина.
ЦЕЛТА СА СТРАНИТЕ ОТ ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА
Компанията вече има пилотен проект в Румъния и се подготвя да изпълни проект в Турция. Това би могло да им отвори вратите към местните енергийни компании, което ще позволи на Мераков да скалира бизнеса и да го разрасне. Засега Power Drone не може да се похвали с кой знае какви финансови резултати. През 2019 г. дружеството има 31 хил. лв. приходи, при 40 хил. лв. година по-рано.
Мераков вярва, че това ще се промени, когато приключат първите успешни проекти в чужбина. Това според него ще привлече и потенциални инвеститори, чиито пари ще помогнат за експанзията на компанията.
Каква е причината за този оптимизъм? „До миналата година още нямахме минимален жизнеспособен продукт – обяснява Мераков. – Сега това нещо е налично и имаме готов продукт, който да покажем. Нещата стават много по-различни.“