Планирай 2021 с наученото от 2020
Какво научихме от 2020 г.? На първо място, че плановете се променят. Но това не означава, че не трябва да се планира. При планирането за 2020 г. действително нямаше как да се предвиди това, което се случи, но сега, планирайки за 2021 г., можем да се подготвим по-добре, използвайки наученото през тази година.

Авторът на Forbes Майк Капел дава съвети как да го направим.
Остави си буфер в бюджета
COVID-19 обърка бюджетите на много бизнеси. В много случаи това доведе до временното им затваряне, намаляване на заплати, болни служители, промяна в организацията на работата и други. Добре е за 2021 г. да си предвидиш буфер от поне 15% от разходите си, за да можеш да покриеш непредвидени такива. Отделно от това опитай да заделиш и фонд за спешни случаи. Когато правиш бюджета си, е добре да си поставяш цели за очаквани приходи, но не разчитай прекалено на тях, особено ако са нереалистични.
Следи новините
След март новините са почти изцяло за коронавируса. Разбираемо е, ако ти е омръзнало да следиш стриктно развитието на пандемията, но въпреки това не оставай в информационно затъмнение. Следването на новините може да ти помогне да се подготвиш за близкото бъдеще, но и да планираш напред.
Следи кои събития се отменят, кои бизнеси временно затварят, какви мерки се вземат във връзка с пандемията, както и на каква финансова помощ можеш да разчиташ в тази ситуация.
Бъди готов да се адаптираш
Пандемията напомни на всички ни колко е важно да можем да се адаптираме. Ако не си готов да опитваш нови неща, няма да можеш да се справяш с промените. Благодарение на това си умение много бизнеси въведоха безконтактна доставка, нови продукти, в това число маски, готови пакети, които клиентите могат да изпратят на близките си. Способността за адаптиране помага на бизнеса да стане по-устойчив. Никой не знае какво ще се случи през 2021 г. и няма как да се подготвим за всяка ситуация, но можем да измислим иновативни подходи, които ще ни помогнат. Когато планираш 2021 г., помисли как можеш да внесеш промени в работата си. Например, можеш да развиеш онлайн магазин, ако все още не си го направил.
Помисли за доставчиците си
Добра идея е да преглеждаш от време на време колко плащаш на доставчиците си и на инвентара си. Но това е ососбено важно, когато планираш 2021 г. Имаше ли проблем с доставчиците по време на пандемията? За да избегнеш проблемите в бъдеще, можеш да започнеш да работиш с повече от един доставчик.
Може да се окаже, че имаш и различни нужди през 2021 г. Може да си променил бизнес модела на компанията или си въвел нови продукти и услуги. Ако е така, може би ще се наложи да обмислиш различни варианти за доставка. Това може да доведе и до спестяване на средства, ако доставчиците се съгласят да ти предложат различни оферти, особено ако се свържеш и с техни конкуренти.