Как модерните технологии на Pollenity спасяват пчелите
Знаете ли как общуват помежду си пчелите? Един от най-интересните начини е чрез танц. Тези, които се връщат в кошера, съобщават на останалите къде и колко паша има. Въртят се в осморка и колкото пъти я повторят, толкова по-далече е тя. Ориентацията на осморката спрямо положението на слънцето дава знак къде се намира пашата. А докато се въртят в осморката, вибрират, което показва колко е обилна тя и съответно колко пчели трябва да тръгнат натам.

Снимка: Елена Ненкова
„Знаем много за пчелите, но има и много още да научим“, казва Сергей Петров, съосновател на Pollenity – компания, която предлага решения в сферата на „Интернет на нещата“, насочени към пчеларите. „Посредством данните, получени чрез сензорните ни устройства – за звук, тегло, температура, влажност, казваме на пчеларите какви може да са проблемите вътре в кошерите, кога трябва да отидат и да адресират тези проблеми за максимално здраве на пчелите“, обяснява Петров.
До 2018 г. компанията съществува под името Bee Smart Technologies, а промяната идва, защото според създателите то звучи твърде технологично. „Ние сме технологична компания, но искахме да сме по-близо до хората. Името да е кратко, ясно, разбираемо и да помогне на хората да се почувстват свързани с проблема с измирането на пчелите.“
Отравянето на насекомите с пестициди е проблемът, който първоначално привлича вниманието на Сергей Петров. Той е инженер по образование, завършил е Авиация в Техническия университет в София. По темата се запалва преди около 10 години, когато си казва, че „не може да пратим човек на Луната, а да не можем да разберем как работят пчелите в кошерите“. Проучвайки причините за измирането на пчелите, попада на проблема с пестицидите и разработва концепция за справянето с него.
С решението си кандидатства за стипендия в Singularity University, който се намира в отдела за проучвания на НАСА, и го приемат. „След като преминах през този университет, нещо се пречупи в мен, вече трябваше непременно да действам“, разказва Петров. Така започва работата за търсене на технологични решения за решаването на проблема, а през 2015 г. официално се ражда Bee Smart Technologies. Работата на компанията и нейната мисия отредиха място на Сергей Петров в селекцията на Forbes България „30 под 30“ за 2016 г.
Днес pollenity предлага на пазара основни продукти. Beebot e устройство, което се монтира в кошера и събира данни за промяна в температурата, влагата, звука. Данните се обработват и са достъпни за пчеларите онлайн, като получават сигнал, ако е необходима намесата им. Вторият продукт е везна, която се поставя под кошера и отчита промените в теглото, като отново данните се събират от разстояние и пчеларите имат достъп до тях онлайн. Промените в теглото могат да подскажат например кога трябва да се направи захранване. Историческите данни от двата продукта пък позволяват по-задълбочен анализ.
НАШАТА ЦЕЛ Е ДА ПОЗВОЛИМ НА ПЧЕЛАРЯ ДА ГЛЕДА ВЪТРЕ В КОШЕРА, БЕЗ ДА ГО ОТВАРЯ И БЕЗ ДА Е НА МЯСТО, А КОГАТО ТРЯБВА ДА ОТИДЕ, ДА ЗНАЕ КАКВИ ПРОБЛЕМИ ИМА И КАК ДА СЕ СПРАВИ С ТЯХ
Данните помагат на Pollenity и в мисията им да разберат колкото се може повече за тези насекоми. Правят се опити в платформата да се допълва информация и от други източници – например за цъфтежа на различни растения и за пръскане с пестициди.
До момента компанията събира данни от 4.5 млн. точки по света. Beebot намира клиенти основно в САЩ. Везната е съвсем нов продукт – на пазара от тази година, и за момента е насочена към българските потребители, но целта на компанията ще е отново да търси клиенти на Запад.
Верни на идеята си да помогнат на българските пчелари, в самия край на 2019 г. създават и кампанията „Осинови кошер“. „Прочетохме много стряскащ доклад на ЕК, който казва, че до 2022 г. 30% от пчеларите в България ще изчезнат, а с тях и 30% от пчелите. Това е много неприятно, защото пчелите са отговорни поне донякъде за 70% от нещата, които слагаме на масата си. Всяка трета хапка, която слагаме в устата си, зависи изцяло от пчелите.“ Събират пчелари от различни краища на страната в една платформа, разказват тяхната история и всеки може да си осинови кошер на избран от него пчелар. Това става с различни абонаментни планове, с които потребителят получава между един и три буркана мед месечно в зависимост от подкрепата, която е готов да предостави. Освен това може да се организират посещения до кошера и да се получи повече информация за живота на пчелите.
В платформата в момента има 16 пчелари, които са преминали сериозна селекция. „Избираме наистина успешните пчелари, но и трябва да могат да говорят за пчелите, да са посланици на идеята за гледането им.“ Всеки от тях поставя в кошерите си устройства на Pollenity, за да помогне за събирането на данни. Компанията изкупува меда им на конкурентна цена. „Знаем каква е цената на меда и вярваме, че тя е прекалено ниска. Вярваме, че един от начините да накараме повече хора да се занимават с пчеларство и по-малко хора да се отказват, е просто да вдигнем цената на меда, защото той заслужава да бъде по-скъп.“ Миналата година медът се купува на цена на едро между 3 и 3.50 лева на килограм, а Pollenity заплаща двойно повече. Медът достига до потребителите под марката „Истински мед“, защото „искахме да е много просто, толкова просто, че да кликнеш четири пъти с мишката и вече да си част от решението на проблема“. Идеята им е посрещната добре и до момента над 700 души вече са си осиновили кошер.

С идеята да запознаят възможно най-много хора с проблема за измирането на пчелите работят и по заснемане на документален филм. „Опитваме се да покажем всички гледни точки и да запознаем публиката с всички проблеми. Искаме да повишим устойчивостта в сектора на пчеларството. Ако има пчели, имаме устойчиво развиваща се аграрна икономика, прехраната на бъдещите поколения зависи от това как ние ще се отнесем към проблема с пчелите в момента.“ Опитите им за популяризиране на пчелните продукти не спират дотук. „В България има много ниско потребление на мед. Ние произвеждаме невероятен продукт, защото имаме малко земеделие и съответно по-малко влагане на химически препарати, невероятно биоразнообразие, ние сме облагодетелствани – климатът на България и Балканите като цяло е много подходящ за развитие на цъфтящи растения.“ Затова екипът на Pollenity работи и по дигитална готварска книга с рецепти с мед, в която ще са включени и видеа.
Желанието да разберат колкото се може повече за пчелите и да разрешат проблемите в сферата отвежда Pollenity до проекта Hiveopolis, финансиран от ЕС по „Хоризонт 2020“, който освен българската компания събира на едно място университети от Швейцария, Германия, Австрия, Латвия, Белгия. Идеята на проекта е за пет години да се създаде нов тип кошер.
ТОЗИ КОШЕР НА БЪДЕЩЕТО трябва сам да се ориентира за външните условия и да предлага подкрепа – затопляне, изваждане на меда, за да се освободи достатъчно пространство, и подаване на знак на пчеларя какво се случва и кога има нужда от неговата намеса.
За да се случи това, се разработват технологии, които да направят възможно медът да се вади сам, автоматизирани системи за евакуация в различни сегменти, камери, които да се поставят в кошерите, за да се следи от разстояние здравето на пчелите. Ролята на българската компания е да създаде устройство, което брои полетите от и към кошера. Ако има голяма разлика между броя на излетелите и върналите се, това може да говори за натравяне. Pollenity обаче надгражда системата, за да може тя да засича и какъв тип насекомо влиза в кошера, за да се манипулира входът, ако става въпрос за оса или стършел, и да се предотврати нападение. Същата технология може да даде информация и за капацитета на различните видове пчели в един кошер и да позволи събирането на важни данни за живота им.
В рамките на проекта участниците от Берлин вече са създали робот пчела, който репликира танца на насекомите. „На този етап установяваме, че пчелите разбират информацията, която им дава роботът, но сега е тежкият момент на интеграция, защото едно е да го тестваш, а друго да го направиш да работи на ежедневна база.“
АКО ОПИТЪТ БЪДЕ УСПЕШЕН, НА НАСЕКОМИТЕ ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОДАВА ЕЖЕДНЕВНО ИНФОРМАЦИЯ НАКЪДЕ ДА ЛЕТЯТ ИЛИ ОЩЕ ПО-ВАЖНО – КОИ РАЙОНИ ДА ИЗБЯГВАТ, ЗАЩОТО СА ОБРАБОТЕНИ С ПЕСТИЦИДИ
Компанията не спира да гледа напред. Вече планира партньорства с различни големи международни компании и организации, които се интересуват от данните за пчелите – такива в сферата на опазването на околната среда, здравеопазването, земеделието. Pollenity обмисля възможности и за бъдещо партньорство с Европейската космическа агенция, която събира огромно количество данни чрез сателити. За момента възможността за едно такова сътрудничество обаче е теоретична, защото данните са толкова много, че има нужда да се ограничат с помощта на различни параметри, за да могат да се използват конкретно в помощ на пчелите.