Херцози на моралния риск
Когато през 2013 г. изпълнителният директор Дъг Паркър пое управлението на American Airlines, бъдещето изглеждаше безоблачно. Управляваната от него компания U.S. Airways най-сетне беше намерила голям партньор, договаряйки сливането си с обявилата фалит American Airlines. Новата компания стана най-големият превозвач в страната, с умерено равнище на дълговете, а от глобалните конкуренти бяха останали само три авиокомпании, с които да се конкурира на национално ниво.
Финансовата криза вече беше отминала, икономиката набираше обороти, а секторът на пътуванията, изглежда, навлизаше в нова златна ера. Авиокомпаниите като American Airlines бяха усвоили изкуството на динамичното ценообразуване и успяваха да продадат почти всички места в самолетите, което увеличаваше максимално приходите и ефективността им. При представянето на „новата American“ в началото на 2014 г. Паркър положи усилия всячески да се хареса на Уолстрийт. „Уверявам ви, че всичко, което правим, е насочено към максимализиране на стойността за нашите акционери“, заяви той в обръщение към инвеститорите.
През следващите шест години Паркър активно взимаше кредити. Той прибягна до капиталовите пазари над 18 пъти, в резултат на което натрупа задължения в размер на 25 млрд. долара. Парите използваше, за да купува нови самолети, а също и за изпълнение на задълженията по пенсионните осигуровки. Многобройните такси – за допълнителен багаж, за по-голямо място за краката, за осигуряване на закуски и напитки на борда и за други екстри – помогнаха на превозвача да реализира 17.5 млрд. долара съвкупна печалба в периода от 2014 до 2019 г. Спазвайки обещанието си, Паркър обяви, че през 2014 г. ще бъдат изплатени първите дивиденти от 34 години насам, и започна програма за обратно изкупуване на акции.
„Като държим повече пари в брой от необходимото, това не се отразява добре на акционерния капитал“, обоснова Паркър решението си тогава. Думите му бяха музика за ушите на акционерите от хедж фондовете, които се надпреварваха да купуват акции на American Airlines. Дори Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет придоби дял в компанията. След като излезе от процедура по фалит, нейните акции незабавно поскъпнаха и удвоиха стойността си през първата година от управлението на Паркър. За своите мениджърски способности той получи годишно възнаграждение над 10 млн. долара.
Но да се пренесем през април 2020 г., когато индустрията за пътувания бе повалена от заразата, известна като SARS-CoV-2. American Airlines остана без пукната пара донякъде поради разточителността на Паркър. Правителството на САЩ се съгласи да ѝ отпусне 5.8 млрд. долара под формата на грантове и нисколихвени заеми. Това е най-голямата сума в пакета на стойност 25 млрд. долара, който правителството задели за спасяване на индустрията от икономическите последици от коронавируса. Много от хедж фондовете продадоха акциите си в American Airlines, включително и Berkshire Hathaway. В момента капитализацията на авиокомпанията е една трета от сумата 12 млрд. долара, която Паркър похарчи за обратно изкупуване на акции.
Въпреки неотдавнашния подем сега финансовите показатели на American Airlines са по-лоши от всякога. През последните шест години Паркър увеличи нетния дълг на компанията с над 7 млрд. долара и в наши дни съотношението на нетния дълг към приходите е 45% – близо двойно по-високо, отколкото беше в края на 2014 г. American Airlines обещава да започне „агресивно“ да връща дълговете си веднага щом бизнесът се върне в нормалното си състояние.
Положението на затъналата в дългове American Airlines обаче не е особено по-различно от това на останалите големи авиокомпании в страната. Може да се каже, че упражненията ѝ по финанси се превърнаха в пример за много други. Година след година, докато Федералният резерв наливаше ликвидност, някои от най-големите фирми в САЩ – Coca-Cola, McDonald’s, AT&T, IBM, General Motors, Merck, FedEx, 3M и Exxon, трупаха нисколихвени дългове. Някои от тях заемаха повече, отколкото им е необходимо, като често връщаха тези средства към инвеститорите под формата на обратно изкупуване на акции и на дивиденти. Те се впуснаха също така в изкупувания. Действията им допринасяха за нарастването на индекса S&P 500 средногодишно с 13.5% в периода от 2010 до 2019 г., което водеше до още по-щедри бонуси за изпълнителните директори. Смъртоносния удар нанесе президентът Тръмп с промяната в данъчното законодателство през 2017 г., която допринесе за още по-голямо надуване на балона на корпоративните дългове.
ОТ 2014 Г. MCDONALD’S УСПЯ ДА ВЪРНЕ НА АКЦИОНЕРИТЕ СИ НАД 50 МЛРД. ДОЛАРА. КАКЪВ Е СПЕЦИАЛНИЯТ СОС ЗА ТОЗИ УСПЕХ? ЗАДЛЪЖНЯЛОСТТА
Проучване на Forbes, направено между 455 компании от индекса S&P 500, в което не участват банките и богатите технологични гиганти като Apple, Amazon, Google и Microsoft, показва, че нетните дългове на компаниите са нараснали средно три пъти през последното десетилетие и те са получили близо 2.5 трлн. долара заемни средства. Анализът стига до извода, че за всеки допълнителен долар от приходите им се е падал по повече от долар дълг. В началото на възходящата тенденция на пазара повечето фирми в S&P 500 са имали едва 20 цента нетен дълг на долар от приходите им, докато в наши дни нетната им задлъжнялост е нараснала до 38 цента.
И докато пандемията от коронавируса нанася съкрушителен удар върху търговията по света, американските корпорации са изправени пред една мрачна действителност – постъпленията им се изпариха, но дълговете им си стоят.
Преди около година председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отправи предупреждение, но гласът му почти не бе чут в еуфорията на възходящите фондови пазари. „Не само че задълженията нарастват – предупреди той през май миналата година, – но ръстът е съсредоточен в най-рисковите форми на дълга… Сред инвестиционните облигации преобладават тези с най-нисък възможен рейтинг – три пъти В.“ Пауъл има предвид факта, че голям брой от корпоративните облигации са близо до категорията „боклук“. „Инвеститорите, финансовите институции и регулаторите трябва да обърнат внимание на този факт днес, докато ситуацията не се е влошила.“
След това Пауъл спря с проповедите си. Изправен пред ужасяващата перспектива за масови фалити, на 23 март Федералният резерв обяви създаването на специализиран орган за кредитиране, който да помогне на пазара на облигации. След две седмици централната банка изненада Уолстрийт, като каза, че ще излезе на свободния пазар и ще купува лоши облигации, както и акции на високодоходни борсови инвестиционни фондове.
В момента Федералният резерв отпуска 750 млрд. долара, включително 75 млрд. долара от парите на данъкоплатците, за да помогне на големите компании да преживеят пандемията. Тези средства са част от спасителния пакет от държавни антикризисни мерки на стойност 2.3 трлн. долара.
„Имаме купувач и кредитор от последна инстанция, който поема върху себе си ролята на свободния пазар, за да смекчи болезнения ефект – отбелязва в обръщение до инвеститорите от 14 април милиардерът и съосновател на Oaktree Capital усещането, че правителството ще ги защити от неприятните финансови последици на техните действия, това се нарича „риск от недобросъвестно поведение“. Хората и институциите са защитени, но от такива грешки не се учат добри уроци.“
Урокът е ясен – данъкоплатците да вървят по дяволите, кранът на федералната подкрепа е широко отворен. Само през последните два месеца по данни на Refinitiv над 392 компании са издали облигации и други ценни книжа на стойност 617 милиарда долара, включително рекорден брой облигации с рейтинг три пъти В, натрупвайки по този начин още повече дълг, отколкото са в състояние да изплатят. Както отбеляза Уорън Бъфет по време на годишното събрание на акционерите на 2 май: „Всички тези хора, които емитираха облигации в края на март и през април, трябва да благодарят на Федералния резерв.“
Някои от най-отговорните корпоративни граждани на Америка – компаниите, които се срещат почти във всички сметки за пенсионни планове – не задлъжняха съвсем доброволно. Подтикнаха ги умовете от Уолстрийт. Нека разгледаме например случая с веригата McDonald’s, чиито обекти за бързо хранене предлагат евтина храна на милиарди американци и се срещат почти навсякъде в САЩ.
Всичко започна преди кризата през 2008 г., когато милиардерът инвеститор Бил Акман започна да подтиква базираната в Чикаго верига да продаде повечето от своите над девет хиляди ресторанта на независими оператори, за да може да осъществи плановете си за обратно изкупуване на акции на стойност 12.6 млрд. долара. Първоначално McDonald’s успешно отхвърли предложението на инвеститора, но по време на възстановяването на икономиката разрастването на веригата спря.
През 2014 г. главният изпълнителен директор на McDonald’s Дон Томпсън започна да привлича заемни средства, за да финансира изкупуването на акции. Година по-късно неговият наследник Стив Ийстърбрук подсили ефекта от стратегията на Томпсън, отдавайки на франчайз заведенията на компанията точно както бе искал навремето Акман. Днес 93% от общо 38 695 ресторанта от веригата McDonald’s по света се управляват от дребни предприемачи, които покриват разходите по поддръжката и плащат на компанията майка наем и роялти такси за привилегията да работят в заведенията на McDonald’s, да използват оборудването ѝ и да продават нейните продукти.
ДОРИ КОМПАНИЯТА BERKSHIRE HATHAWAY НА УОРЪН БЪФЕТ ПОПАДНА В КАПАНА НА КОРПОРАТИВНАТА ЗАДЛЪЖНЯЛОСТ. ИНВЕСТИЦИЯТА В ЗАТЪНАЛАТА В ДЪЛГОВЕ KRAFT HEINZ Й ДОНЕСЕ СЕРИОЗНИ ЗАГУБИ
Новата и подобрена, и „олекотена“ верига McDonald’s вече не управлява обременителни активи. Вместо това получава приходи и има милиарди долари дълг. От 2014 до края на 2019 г. McDonald’s е емитирала близо 21 млрд. долара облигации и други ценни книжа. Изкупила е обратно акции на стойност 35 млрд. долара и е изплатила 19 млрд. долара дивиденти, като е върнала по този начин на инвеститорите над 50 млрд. долара – далеч повече от печалбата ѝ през този период в размер на 31 млрд. долара.
За Уолстрийт това е чудесно. Затова McDonald’s се превърна в любимка на хедж фондовете. Акциите ѝ поскъпнаха повече от два пъти по време на управлението на Ийстърбрук в периода 2015–2019 г. През тези пет години той получи щедро възнаграждение от 78 млн. долара.
Рискът за баланса на McDonald’s обаче се оказа драматичен. През 2010 г. дългът на компанията бе 38 цента на долар от годишните продажби, а когато Ийстърбрук бе уволнен в края на 2019 г. заради любовни отношения на работното място, той достигаше 1.58 долара на всеки долар от продажбите.
В наши дни задлъжнялостта на веригата възлиза на 33 млрд. долара – близо пет пъти повече от преди финансовата криза. Облигациите ѝ имат рейтинг три пъти В, на границата преди да получат категория „боклук“, докато през 2015 г. рейтингът им бе клас А.
Тъй като повечето от ресторантите на McDonald’s останаха почти празни по време на пандемията, акциите на веригата паднаха първоначално с 40%. Благодарение на намесата на Федералния резерв дългът на McDonald’s, който първоначално достигна 78 цента за долар, се възстанови заедно с акциите, когато веригата на бърза ръка набра допълнителни 3.5 млрд. долара. McDonald’s твърди, че е влязла в кризата със стабилен баланс и в добро финансово здраве. Неотдавна компанията прекрати програмата си за обратно изкупуване на акции.
Страшната истина е, че задлъжнялостта на гигантската верига за хамбургери всъщност е скромна в сравнение с тази на един от най-отявлените ѝ конкуренти – Yum Brands, собственика на Pizza Hut, Taco Bell и KFC, с годишни приходи в размер на 5.6 млрд. долара. Откакто Грег Крийд пое управлението на веригата като изпълнителен директор през 2015 г., съществени позиции придобиха двама ръководители на хедж фондове – Кейт Майстър от Corvex Management и Даниел Лоуб от Third Point. През октомври същата година Майстър вече бе влязъл в борда на директорите на Yum. Няколко дни след назначаването му компанията обяви, че „възнамерява да върне съществена част от капитала на инвеститорите си“ и да се раздели с поделението си в Китай, Yum China, което генерираше 39% от печалбите ѝ.
През следващата година Крийд взе заеми на стойност 5.2 млрд. долара, за да финансира операции на стойност 7.2 млрд. долара по обратно изкупуване на акции и изплащане на дивиденти. Yum изтегли от пазара около 31% от обикновените си акции и цената им се удвои до над 100 долара в края на 2019 г. Акционерите бяха във възторг, но финансовата стабилност на компанията беше тежко компрометирана. През 2014 г. Yum имаше 2.8 млрд. долара нетен дълг, което представляваше 42% от нетните ѝ приходи, докато през 2020 г. тези числа набъбнаха съответно до 10 млрд. долара, или 178% от нетните приходи. В периода на коронавируса компанията би била загубена, ако не бяха Федералният резерв и емисията облигации през април на стойност 600 млн. долара. Благодарение на тях Yum ще преживее още някой и друг ден.
Ръководството на Yum отрича твърденията, че Федералният резерв я е спасил по някакъв начин. „Ние не знаем нищо за каквато и да било намеса на Федералния резерв на пазара на високодоходни книжа или върху способността ни да емитираме 600 млн. долара високодоходни облигации“, обяви компанията.
Също както McDonald’s, така и Yum продаде много от заведенията си на независими франчайзополучатели. Без достъп до капиталовите пазари и щедростта на Федералния резерв бъдещето на холдинга въобще не би било сигурно. Благодарение на тази намеса Yum даде на някои от франчайзополучателите 60 дни отсрочка да платят техните роялти такси. Дейвид Гибс, който през януари смени на поста Крийд като изпълнителен директор на Yum, заяви в края на април, че ако се налага, компанията ще си вземе заведенията обратно и после ще ги препродаде.
НА ФОНА НА ТРУДНОСТИТЕ ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ ВЛОЖЕНИТЕ СРЕДСТВА НА ALTRIA В ПРОИЗВОДИТЕЛЯ НА ЕЛЕКТРОННИ ЦИГАРИ JUUL В РАЗМЕР НА 12.8 МЛРД. ДОЛАРА МОЖЕ ДА СЕ ИЗПАРЯТ, НО ЛАВИНАТА ОТ ДЪЛГОВЕ НЯМА ДА СЕ СТОПИ
Разбира се, някои смятат, че фактическото изкупуване на публично търгувани компании като McDonald’s и Yum е оправдано, като се има предвид продължилата цяло десетилетие политика на Федералния резерв на евтини пари. „Що се отнася до компаниите, беше почти безотговорно да се прибягва да прекалено финансиране чрез ценни книжа, особено като се има предвид колко невероятно евтини са дълговите инструменти“, казва Дан Зуирн от Arena Investors.
Според банката на Федералния резерв в Сейнт Луис в края на 2019 г. общата задлъжнялост на нефинансовите фирми е възлизала на 10 трлн. долара – с 64% повече в сравнение с началото на десетилетието.
„Всеки цент от количествените облекчения, отпуснати от Федералния резерв, се превръщаше в корпоративен дълг, който отиваше за обратно изкупуване на акции. Това провокира сриването на S&P 500 до най-ниското му ниво от десетилетия – коментира икономистът Дейвид Розенберг. – Така балонът на задлъжнялостта се разду до исторически размери… И никой не се притесняваше от него, докато машината вървеше и имаше лесен достъп до пари.“
Ако се дава отличие за корпоративно безразсъдство, никой не би могъл да оспори лидерството на най-големия производител в авиокосмическия и отбранителния сектор и водещ износител на САЩ – Boeing. Компанията, която навремето бе гордостта на американската инженерна мисъл, падна в капана на финансовото инженерство.
През 2013 г. под ръководството на Денис Мюленбург базираната в Чикаго корпорация обяви, че ще бъде разумно почти всеки цент от печалбата си да връща на своите акционери. За целта тя задели 64 млрд. долара – 43 млрд. долара за обратно изкупуване на акции и 21 млрд. долара за дивиденти, без да реализира почти никакви спестявания, за да се предпази от очакваните рискове като производствени проблеми, търговски спорове и спад в деловата активност.
След като в рамките на пет месеца катастрофираха два самолета 737 MAX на компанията, а през 2019 г. Федералното управление на гражданската авиация спря употребата на целия авиопарк от новия модел, агресивната политика на Boeing стана ясна и тя бе принудена да се обърне към дълговите пазари, за да си осигури спешно пари в брой. Компанията, която на практика нямаше дългове през 2016 г., завърши 2019 г. с нетен дълг 17 млрд. долара. През март тази година Boeing напълно изчерпа кредитната си линия в размер на 13.8 млрд. долара и Standard & Poor’s понижи рейтинга ѝ до най-ниския инвестиционен клас.
Корпорацията залитна към фалит. Първоначално тя поиска помощ от правителството за авиокосмическата индустрия в размер на 60 млрд. долара. Но в края на април главният финансов директор Грег Смит заяви пред инвеститори, че Министерството на отбраната предприема мерки да подобри ликвидността на компанията и че Законът за социално подпомагане, подкрепа и икономическа сигурност на пострадалите от пандемията от коронавирус (CARES) е помогнал на фирмата да отсрочи плащанията на някои данъци. Boeing започна също да разглежда варианти за финансиране по програмите на Министерството на финансите на САЩ и на Федералния резерв. „Вярваме, че подкрепата на правителството ще има решаващо значение за осигуряване на ликвидност на нашия сектор“, заяви новият главен изпълнителен директор на Boeing Дайвид Калхун на 29 април. На следващия ден Boeing започна да предлага облигации на стойност 25 млрд. долара, елиминирайки по този начин необходимостта от директно спасяване. Емисията, която включваше и ценни книжа с падеж чак през 2060 г., се радваше на голям интерес сред инвеститорите, за които вече нямаше съмнение, че спасяването на Boeing е въпрос от национално значение за правителството.
И докато връщането на пари на инвеститорите беше идея фикс за директора на Boeing, стремежът да изгради гигант в развлекателната индустрия чрез поглъщане на други активи беше отличителна черта за 13-годишното управление на Рандал Стивънсън като главен изпълнителен директор на AT&T. От момента на назначаването му на този пост в компанията със 143-годишна история, позната навремето като Ma Bell, Стивънсън похарчи над 200 млрд. долара главно за придобиването на DirecTV и Time Warner, но и на много други активи, както и за обратно изкупуване на акции и за раздаване на годишен дивидент от 2 долара на акционерите. Така задлъжнялостта на компанията нарасна с близо 100 млрд. долара. „AT&T е една от най-задлъжнелите нефинансови компании в света“, коментира анализаторът от сектора Крейг Мофет.
Хедж фондът Elliott Management открито подложи на критика политиката на Стивънсън в писмо до борда на директорите от септември 2019 г.: „Няма съмнение, че AT&T придоби DirecTV в период, когато цените на активите на тв пазара бяха достигнали абсолютен пик.“ По отношение на похарчените от Стивънсън 109 млрд. долара за Time Warner в писмото се казва: „AT&T все още предстои да докаже стратегическата обосновка на решението си да придобие Time Warner.“
Фондът, който е известен с критичното си отношение към корпоративните шения, твърди, че най-лошата сделка на Стивънсън е била офертата към T-Mobile през 2011 г. в размер на 39 млрд. долара. „Вероятно една от най-разрушителните сделки е тази, която така и не се състоя“, посочва Elliott в писмото си, очевидно визирайки едногодишното прахосване на ресурси, което в крайна сметка доведе до отказването на AT&T от сделката и ангажимента ѝ да изплати на T-Mobile рекордните 6 млрд. долара за развалянето на покупката. „AT&T осигури средства на своя конкурент за години напред“, посочва Elliott в писмото.
Без съмнение Elliott, както и други инвеститори, се чувства ограбен от AT&T. За разлика от Boeing, чиято жажда за кредити и обратното изкупуване на акции доведе до поскъпване на корпоративните книжа, цените на акциите на AT&T не помръднаха цяло десетилетие. Единствената обща черта между тези две ненаситни на кредити корпорации е, че в крайна сметка от финансова гледна точка те отдавна са загубили имиджа си на сини чипове.
Колкото и ужасяваща за световната икономика да изглежда пандемията от 2020 г., затрудненията за корпоративните гиганти, които десетилетия трупаха задължения, може да се окажат само началото на това, което предстои. Пейзажът е изпъстрен с компании със самопричинени рани. Една продължителна рецесия може да тласне някои от свръхзадлъжнелите фирми към фалит, особено ако лихвите се повишат и планът на Министерството на финансите да „спаси икономиката на всяка цена“ с няколко трилиона долара доведе до съответно нарастване на инфлацията.
През последното десетилетие производителят на цигарите Marlboro – Altria, увеличи своята задлъжнялост от 10 млрд. долара на 26 млрд., като основната част от получените средства бяха предназначени за дивиденти и за обратно изкупуване на акции, както и за инвестиране на 15 млрд. долара в Juul Labs и в компанията за канабис Cronos Group. И двете сделки обаче се оказаха непечеливши. В момента цигарената компания има нетен дълг от 1.31 долара на долар от продажбите си, което е с 58 цента повече в сравнение с нивата през 2010 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА OCCIDENTAL PETROLEUM ВИКИ ХОЛУБ УВЕЛИЧИ ДЪЛГА БЛИЗО ПЕТ ПЪТИ СЛЕД 2016 Г. COVID-19 И СРИВЪТ В ЦЕНИТЕ НА ПЕТРОЛА ИЗПРАВИХА КОМПАНИЯТА НА РЪБА НА ФАЛИТА
През по-голяма част от 118-годишната си история базираният в Минесота производител на маски N95 и на стикери 3M не е имал почти никакви дългове. Но от 2010 г. досега нетната задлъжнялост на компанията нарасна 17 пъти до близо 18 млрд. долара, или 55% от приходите ѝ. През февруари Standard & Poor’s понижи рейтинга на облигациите ѝ. Това беше една от първите компании, които емитираха дълг в края на март след възобновяване на активността на дълговите пазари.
Веригата магазини за авточасти O’Reilly Automotive с продажби в размер на 10 млрд. долара на година също се превърна в любимец на фондовия пазар през изминалото десетилетие. През периода 2010–2020 г. семейният бизнес откри ползата от евтините пари, взети назаем, и ги използва, з а д а и зкупи о братно 12 м лрд. д олара акции и да изтегли близо половината от акциите в обращение. През десетилетието дългът на компанията нарасна 12 пъти – до 4 млрд. долара. На 25 март O’Reilly зае още 500 млн. долара за всеки случай.
General Dynamics, известна с военноморските си кораби, реактивните самолети Gulfstream и като изпълнител на държавни контракти, имаше малка задлъжнялост през 2010 г., но откакто през 2013 г. изпълнителен директор стана Фебе Новакович, компанията изкупи обратно акции на стойност близо 13 млрд. долара и плати 6 млн. долара дивиденти, в резултат на което завърши миналата година с нетен дълг 11 млрд. долара.
IBM е първенец в обратното изкупуване на акции години наред. Компанията вложи 90% от свободните си ресурси, за да върне на акционерите си 125 млрд. долара от 2010 до 2019 г. Задлъжнялостта ѝ, включително и потребителското финансиране, нарасна от 17% от нетните ѝ приходи до 70%, като в момента нетният ѝ дълг възлиза на 52 млрд. долара.
В големия гуляй с к редити се включи дори Berkshire Hathaway. През 2013 г. Бъфет съвместно с бразилския частен инвестиционен фонд 3G Capital, чийто съосновател е милиардерът Паулу Леман, купи H.J. Heinz за 28 млрд. долара, а две години по-късно – и Kraft Foods за 47 млрд. долара. В новата обединена компания се оказаха марки с богата история като десертите Jell-O, млечните продукти Velveeta и месните полуфабрикати Oscar Mayer, както и задължения в размер на 30 млрд. долара. След неуспешния опит да погълне Unilever в сделка за 143 млрд. долара, за която се предполагаше, че ще бъдат необходими допълнителни ресурси от 90 млрд. долара, бизнесът на грамадния конгломерат за хранителни продукти започна да се влошава.
Пазарната капитализация на Kraft се срина от 118 млрд. долара, максимума си през февруари 2017 г., до 38 млрд. долара, а акциите на Berkshire Hathaway, които при покупката осигуриха в баланса на холдинга 13.8 млрд. долара, в момента струват едва 10 млрд. долара. През февруари две рейтингови агенции – S&P и Fitch, понижиха рейтинга на облигациите на Kraft до категория „боклук“. Kraft Heinz обаче продължава да твърди, че балансът и търсенето на нейните марки са в добро здраве.
В това време в петролния сектор на САЩ много от фирмите са толкова болни, че дори не могат да се възползват от щедростта на Федералния резерв. Откакто пое поста изпълнителен директор на Occidental Petroleum през 2016 г., Вики Холуб повиши задлъжнялостта на компанията близо пет пъти до 36 млрд. долара, без да се взимат предвид 10-те милиарда долара, които Холуб взе назаем при преференциални условия от Уорън Бъфет. Поглъщането на Anadarko Petroleum за сумата от 55 млрд. долара бе финализирано през август миналата година, малко преди да настъпи най-големият спад в цената на петрола от 80-те години на миналия век насам заради решението на Русия и Саудитска Арабия да наводнят пазарите с доставки в началото на следващата година. Към момента на публикуване на статията сортът петрол West Texas Intermediate се търгуваше за около 30 долара за барел. В тези условия има опасност Occidental да бъде преструктурирана или дори да фалира.
Но ако се допусне тази компания да фалира, това би било по-скоро изключение. Правителството на САЩ не може да си позволи да остави пазарните сили да диктуват бъдещето на толкова много компании. Търговците на дребно Neiman Marcus, J.Crew и JCPenney вече влязоха в процедура по фалит. Федералният резерв даде да се разбере, че за да избегне глобалната икономика да се озове в също толкова тежка ситуация, както по време на Голямата депресия, той ще разглежда най-големите публично търгувани компании на САЩ като прекалено големи, за да фалират. „Федералният резерв и Министерството на финансите на практика създадоха нов риск от недобросъвестност, като направиха кредитния риск социално приемлив“, написа Скот Минърд, директор на отдела по инвестиции в Guggenheim Partners.
Финансовите анализатори на BlackRock прогнозират, че в края на годината Федералният резерв ще надвиши бюджета си с „невероятните“ 7 трлн. долара.
В известен смисъл действията на Фед приличат на опит да се излекува наркозависим, като се увеличава дозата на веществото, с което той злоупотребява.