Да рисуваш с храна
Много хора познават 31-годишната София Йотова oт селекцията ни „30 под 30“ за 2019 г. като кулинарен блогър – създател на Foodie Boulevard, или автор на кулинарната книга за здравословно хранене „Вкусно с усмивка: 123 кулинарни приключения“. Tя обаче се опитва да се откъсне от това амплоа. Не защото не се гордее с блога или книгата си, а защото те са само малка част от това, което е постигнала и към което се стреми.

Въпреки че заниманията с храна заемат голяма част от живота ѝ, това не става по лесен и приятен начин. „Често използвам думата хоби, но за мен храната никога не е била просто хоби. Тя влезе в живота ми по много болезнен път – едно хранително разстройство, което доминираше социалния ми живот и личната ми самооценка повече от 10 години“, казва Йотова. Храната за нея е свързана с компулсивно поведение, което включва епизоди на преяждане, последвани от такива на строги диети и страх от храната, както и от това как околните ще приемат хранителните ѝ поведения. „Има изключително голяма стигма, срам, говорим за някаква зависимост, която е част от всеки ден от твоя живот.“
След като прекарва години в този болезнен цикъл, през 2013 г. намира сили да излезе от него, когато се среща с настоящия си партньор, който ѝ дава сигурността и подкрепата, от които се нуждае. „Давах си сметка, че ако не намеря начин да променя тази динамика и естеството на тази връзка с храната, се обричам на цял живот мъки, защото всяко сядане на масата за мен беше свързано с интензивни неприятни усещания и емоции“, разказва Йотова.
За да остави зад гърба си това поведение, тя решава да погледне на храната с любопитство, да изучава себе си през призмата на различните хранителни продукти и как те се отразяват на организма ѝ, да се „заиграва“ с храната. „Използвам тази дума тенденциозно. В нашата народопсихология играта с храна е нещо, което се осъжда сериозно, защото нагласата на хората е, че щом си играеш с храната, подхождаш към нея с неуважение.
НО ЗАИГРАВАНЕТО, ЗА КОЕТО АЗ ГОВОРЯ, Е ЕКСПЕРИМЕНТАТОРСКО, С ЛЮБОПИТСТВО И С ИДЕЯТА ДА НЯМА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ХРАНА
Възстановяването продължава цели две години и не се случва лесно. Самата Йотова признава, че преди това не е била човек, който обича да готви. Първите ѝ опити са, когато е на 22–23 години, след като заживява в София. „Дори нямах кухня и в тази обстановка посях семенцата на този креативен поглед, който имам към готвенето.“ Прогресът ѝ се стопява през лятото на 2015 г., когато баба ѝ неочаквано умира от рак. Това я тласка към нови епизоди от хранителното ѝ разстройство. „Тогава си казах, че съм изморена, стига толкова. Имам пред себе си един живот, който иска цялата ми енергия, а това ме консумира по начин, който ме изтощава емоционално, психически, физически“, разказва Йотова.
Решава да влее тази енергия и наученото за здравословното хранене в рамките на последните две години в блог. Така се ражда Foodie Boulevard – „дневник“ за кулинарни вдъхновения, който проследява нейното „търсене на хармония с храната“. Стъпка по стъпка блогът се разраства и днес той е осъзнат бизнес, социалнопредприемаческа организация, която работи с деца и възрастни и им помага да развият устойчиви навици за пълноценно хранене, с които да се грижат за здравето си и да развиват креативността си.
По това време тя вече е развила и успешна корпоративна кариера. Професионалният ѝ път започва във френска компания, която се занимава с организиране на събития в цял свят. По-късно прави завой към корпоративните IT среди в американска компания. „Аз съм от поколението, което израсна с нагласата, че има стандарти за успех. И за мен една корпоративна кариера в международна организация с десетки хиляди служители в цял свят звучеше като стълбичката, която искам да изкача“, обяснява Йотова. И тя действително започва стремглаво да я изкачва. За по-малко от три години става най-младият служител на старша позиция в нейния отдел в организацията.
Точно тогава решава да остави зад гърба си корпоративната кариера и да се впусне в предизвикателството на предприемачеството. Решението обаче не идва лесно, а е вследствие на сериозни здравословни проблеми, предизвикани от силния стрес, на който сама се подлага – работи от рано до късно, ходи на работа дори когато е болна. Всичко се променя след спонтанен аборт, а след това в продължение на месеци тялото ѝ се покрива със синини, косата ѝ започва да капе. Следват паник атаки и хронична умора. Започва ходене по лекари, никой от които не успява да установи физическа причина за състоянието ѝ. През лятото на 2017 г. излиза в неплатен отпуск с надеждата почивката да помогне, но няколко месеца по-късно решава окончателно да напусне работа и да скочи в неизвестното – да направи хобито си свое основно занимание.
През април 2018 г. на пазара се появява кулинарната ѝ книга „Вкусно с усмивка: 123 кулинарни приключения“. Предложението за издаване на книгата идва случайно. София Йотова се включва в кампанията „SPIRIT трансформации“, в която са преобразени помещения на трима популярни блогъри. В рамките на кампанията тя се запознава със заместник главния редактор на издателство „Сиела“ Христо Блажев (и също член на клуба „30 под 30“ на Fobres България). „Заговорихме се и той каза „Хайде да направим книга“.
Всъщност книгата беше почти готова още преди да напусна, тя си се готвеше вътрешно от доста време, но когато с него се намерихме, някак си беше естествено продължение на този процес“, разказва Йотова. Проектът е успешен, макар че не се превръща в бестселър, защото предлага по-различен поглед към готвенето – експериментаторски, а не свързан със строго следване на рецепта. „Беше много трудна за възприемане от много хора“, обяснява тя. В същото време започват да ѝ пишат и читатели, които споделят, че книгата им е помогнала да подобрят храненето си по един достъпен начин.
Йотова създава и курсове, семинари и работилници за пълноценно хранене за възрастни и деца – насочени както към крайни потребители, така и към различни корпоративни клиенти и училища. „Започнах да идентифицирам много масови проблеми – у нас като нация, като аудитория, и да разработвам концепция за готвене за заети хора.“
Идеята ѝ е, че освен да се хранят пълноценно, хората могат чрез храната да развият креативното си мислене. Йотова вече има опит с подобни събития, преди да ги направи част от бизнеса си. След като блогът ѝ набира скорост, започват да я канят да прави демонстрации в търговски центрове, магазини за здравословна храна и други. Това се случва още докато работи в корпоративната сфера и в един момент тези демонстрации започват да ѝ носят повече средства от заплатата ѝ. Това е и нещото, което ѝ дава увереност, когато решава да направи хобито си свое основно занимание.
Пандемията обаче изтрива изведнъж всичките ѝ усилия, свързани с работилниците и курсовете на живо. „Карантината изтри за една нощ всичко, за което бях работила две години. И за пореден път се наложи да започна отново“, обяснява Йотова. Периодът е много тежък – както емоционално и психически, така и финансово, тъй като основната част от приходите на бизнеса идва от курсовете. Рязко намалява търсенето и към друг продукт, който предлагат – продуциране на съдържание в партньорство с различни брандове – заснемане на видеорецепти и създаване на рецепти с продукти на клиента.
През май успява да пусне на пазара виртуален курс, по който работи в продължение на повече от една година. Той представлява своеобразен личен кулинарен асистент – дава на потребителите неограничен достъп до платформа с лекции и материали, които могат да се принтират, полезни съвети, формули за създаване на различни ястия, които правят ненужно следването на строги рецепти. Цялата тази информация позволява на всеки да готви според собствения си вкус и да експериментира, като дава и насоки за измисляне на собствени рецепти. Този мащабен проект вече е факт, но е трудно да се установи успешно на българския пазар. „Чувствам се все едно се опитвам да отгледам портокали на Антарктида. Много е тежко. Става много бавно и за мен е смазващо финансово. Не съм оптимистична, че бизнесът може да се стабилизира на нашия пазар, но пък може да създаде стойност за хора от целия свят“, допълва тя.

Въпреки трудностите от пандемията се появява неочаквана възможност за развитие в чужбина. Йотова започва да провежда онлайн уъркшопове с хора от различни точки на света, но този път чрез „рисуване с храна“. Всичко започва от желанието ѝ да се заеме с нещо креативно, за да пребори стреса по време на COVID-19 кризата. „Имах нужда от някаква дейност, която да ми помага да релаксирам. Просто влязох в кухнята, не ми се готвеше и имах нужда да изкарам цялата тази енергия от себе си и да я влея в нещо конструктивно. Започнах да „рисувам с храна“, да използвам хранителните продукти като изразни средства.“ Споделя снимки на произведенията си в социалните мрежи и те се оказват хит. Канят я като гост в американско радиопредаване, участва и в подкасти, което популяризира новата ѝ хранителен продукт и трябва да „нарисува“ с него нещо, свързано с тази тема. Йотова включва в онлайн заниманията музика и медитативни техники, а участниците разказват историята си и какво стои зад всяка „рисунка“. Уъркшоповете започват през юни и вече набират скорост, а форматът постоянно търпи трансформация на база на обратната връзка, която получава. До момента в тях са се включили клиенти от САЩ, Мексико, Португалия, Холандия, Гибралтар.
София Йотова работи и по книга на английски език, насочена към международния пазар. Идеята идва заради нови епизоди на хранителното разстройство, които се появяват по време на пандемията. „Дадох си сметка, че дори и човек да е успял по хармоничен начин да се справи с дадено предизвикателство, това не означава, че окончателно се е справил с проблема. Ако забравиш пътя, по който си минал, за да се възстановиш, е лесно да се върнеш към старите навици“, обяснява тя. Затова решава да напише книга със система от стъпки, които да помагат при различни проблеми – „независимо с какво се борят хората, какъв източник на болка имат в живота си, да подходят към това нещо като възможност да научат повече за себе си, да се развият, да превърнат едно предизвикателство в суперсила“.
Едновременно с това започва изграждане и на нова платформа, която да е отправна точка за международен бизнес и да помогне за събирането на аудитория за книгата едновременно с писането ѝ. Платформата проследява препятствията, пред които човек се изправя, докато се занимава с нова за него дейност, и дава съвети за преодоляването им. „Като каня потребителите в „кухнята“, това ще ги накара да придобият смелост да вземат решения и да направят крачки, на които не са се решавали дълго време“, уточнява Йотова. Обмисля и дали да не се премести трайно в чужбина на място, „където от години има по-голям интерес към дейността ми, отколкото тук“.