Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
Close Menu
Close Cart
9 ноември 2020, 10:58

Да рисуваш с храна

Вероника Шербанова редактор във Forbes

Мои любими теми са здравеопазването, културата и социалното предприемачество.

Много хора познават 31-годишната София Йотова oт селекцията ни „30 под 30“ за 2019 г. като кулинарен блогър – създател на Foodie Boulevard, или автор на кулинарната книга за здравословно хранене „Вкусно с усмивка: 123 кулинарни приключения“. Tя обаче се опитва да се откъсне от това амплоа. Не защото не се гордее с блога или книгата си, а защото те са само малка част от това, което е постигнала и към което се стреми.

Снимка: Мартин Банов

Въпреки че заниманията с храна заемат голяма част от живота ѝ, това не става по лесен и приятен начин. „Често използвам думата хоби, но за мен храната никога не е била просто хоби. Тя влезе в живота ми по много болезнен път – едно хранително разстройство, което доминираше социалния ми живот и личната ми самооценка повече от 10 години“, казва Йотова. Храната за нея е свързана с компулсивно поведение, което включва епизоди на преяждане, последвани от такива на строги диети и страх от храната, както и от това как околните ще приемат хранителните ѝ поведения. „Има изключително голяма стигма, срам, говорим за някаква зависимост, която е част от всеки ден от твоя живот.“

След като прекарва години в този болезнен цикъл, през 2013 г. намира сили да излезе от него, когато се среща с настоящия си партньор, който ѝ дава сигурността и подкрепата, от които се нуждае. „Давах си сметка, че ако не намеря начин да променя тази динамика и естеството на тази връзка с храната, се обричам на цял живот мъки, защото всяко сядане на масата за мен беше свързано с интензивни неприятни усещания и емоции“, разказва Йотова.

За да остави зад гърба си това поведе­ние, тя решава да погледне на храната с любопитство, да изучава себе си през при­змата на различните хранителни продукти и как те се отразяват на организма ѝ, да се „заиграва“ с храната. „Използвам тази дума тенденциозно. В нашата народопсихо­логия играта с храна е нещо, което се ос­ъжда сериозно, защото нагласата на хората е, че щом си играеш с храната, подхождаш към нея с неуважение.

НО ЗАИГРАВАНЕТО, ЗА КОЕТО АЗ ГОВОРЯ, Е ЕКСПЕРИМЕНТАТОРСКО, С ЛЮБОПИТСТВО И С ИДЕЯТА ДА НЯМА ИЗХВЪРЛЯНЕ НА ХРАНА

Възстановяването продължава цели две години и не се случва лесно. Самата Йото­ва признава, че преди това не е била човек, който обича да готви. Първите ѝ опити са, когато е на 22–23 години, след като заживява в София. „Дори нямах кухня и в тази обста­новка посях семенцата на този креативен поглед, който имам към готвенето.“ Про­гресът ѝ се стопява през лятото на 2015 г., когато баба ѝ неочаквано умира от рак. Това я тласка към нови епизоди от хранително­то ѝ разстройство. „Тогава си казах, че съм изморена, стига толкова. Имам пред себе си един живот, който иска цялата ми енергия, а това ме консумира по начин, който ме изтощава емоционално, психически, физиче­ски“, разказва Йотова.

Решава да влее тази енергия и научено­то за здравословното хранене в рамките на последните две години в блог. Така се ражда Foodie Boulevard – „дневник“ за кулинар­ни вдъхновения, който проследява нейното „търсене на хармония с храната“. Стъпка по стъпка блогът се разраства и днес той е осъзнат бизнес, социалнопредприемаческа организация, която работи с деца и възраст­ни и им помага да развият устойчиви навици за пълноценно хранене, с които да се грижат за здравето си и да развиват креативност­та си.

По това време тя вече е развила и успеш­на корпоративна кариера. Професионалният ѝ път започва във френска компания, която се занимава с организиране на събития в цял свят. По-късно прави завой към корпоратив­ните IT среди в американска компания. „Аз съм от поколението, което израсна с нагласата, че има стандарти за успех. И за мен една корпоративна кариера в международ­на организация с десетки хиляди служите­ли в цял свят звучеше като стълбичката, която искам да изкача“, обяснява Йотова. И тя действително започва стремглаво да я изкачва. За по-малко от три години става най-младият служител на старша позиция в нейния отдел в организацията.

Точно тогава решава да остави зад гърба си корпоративната кариера и да се впус­не в предизвикателството на предприема­чеството. Решението обаче не идва лесно, а е вследствие на сериозни здравословни про­блеми, предизвикани от силния стрес, на който сама се подлага – работи от рано до късно, ходи на работа дори когато е болна. Всичко се променя след спонтанен аборт, а след това в продължение на месеци тяло­то ѝ се покрива със синини, косата ѝ започ­ва да капе. Следват паник атаки и хронич­на умора. Започва ходене по лекари, никой от които не успява да установи физическа причина за състоянието ѝ. През лятото на 2017 г. излиза в неплатен отпуск с надежда­та почивката да помогне, но няколко месеца по-късно решава окончателно да напусне ра­бота и да скочи в неизвестното – да напра­ви хобито си свое основно занимание.

През април 2018 г. на пазара се появява кулинарната ѝ книга „Вкусно с усмивка: 123 кулинарни приключения“. Предложението за издаване на книгата идва случайно. София Йотова се включва в кампанията „SPIRIT трансформации“, в която са преобразени помещения на трима популярни блогъри. В рамките на кампанията тя се запознава със заместник главния редактор на издател­ство „Сиела“ Христо Блажев (и също член на клуба „30 под 30“ на Fobres България). „Заговорихме се и той каза „Хайде да направим книга“.

Всъщност книгата беше почти готова още преди да напусна, тя си се готвеше вътрешно от доста време, но когато с него се намерихме, някак си беше естествено продължение на този процес“, разказва Йотова. Проектът е успешен, макар че не се превръща в бестселър, защото предлага по-различен поглед към готвенето – експериментаторски, а не свързан със строго следване на рецепта. „Беше много трудна за възприемане от много хора“, обяснява тя. В същото време започват да ѝ пишат и читатели, които споделят, че книгата им е помогнала да подобрят храненето си по един достъпен начин.

Йотова създава и курсове, семинари и работилници за пълноценно хранене за възрастни и деца – насочени както към крайни потребители, така и към различни корпоративни клиенти и училища. „Започнах да идентифицирам много масови проблеми – у нас като нация, като аудитория, и да разработвам концепция за готвене за заети хора.“

Идеята ѝ е, че освен да се хранят пълноценно, хората могат чрез храната да развият креативното си мислене. Йотова вече има опит с подобни събития, преди да ги направи част от бизнеса си. След като блогът ѝ набира скорост, започват да я канят да прави демонстрации в търговски центрове, магазини за здравословна храна и други. Това се случва още докато работи в корпоративната сфера и в един момент тези демонстрации започват да ѝ носят повече средства от заплатата ѝ. Това е и нещото, което ѝ дава увереност, когато решава да направи хобито си свое основно занимание.

Пандемията обаче изтрива изведнъж всичките ѝ усилия, свързани с работилни­ците и курсовете на живо. „Карантината изтри за една нощ всичко, за което бях ра­ботила две години. И за пореден път се на­ложи да започна отново“, обяснява Йотова. Периодът е много тежък – както емоцио­нално и психически, така и финансово, тъй като основната част от приходите на биз­неса идва от курсовете. Рязко намалява търсенето и към друг продукт, който пред­лагат – продуциране на съдържание в парт­ньорство с различни брандове – заснемане на видеорецепти и създаване на рецепти с продукти на клиента.

През май успява да пусне на пазара вир­туален курс, по който работи в продълже­ние на повече от една година. Той представлява своеобразен личен кулинарен асистент – дава на потребителите неограничен дос­тъп до платформа с лекции и материали, които могат да се принтират, полезни съве­ти, формули за създаване на различни ястия, които правят ненужно следването на стро­ги рецепти. Цялата тази информация позво­лява на всеки да готви според собствения си вкус и да експериментира, като дава и насо­ки за измисляне на собствени рецепти. Този мащабен проект вече е факт, но е трудно да се установи успешно на българския пазар. „Чувствам се все едно се опитвам да от­гледам портокали на Антарктида. Много е тежко. Става много бавно и за мен е смаз­ващо финансово. Не съм оптимистична, че бизнесът може да се стабилизира на нашия пазар, но пък може да създаде стойност за хора от целия свят“, допълва тя.

Снимка: Елена Ненкова

Въпреки трудностите от пандемията се появява неочаквана възможност за разви­тие в чужбина. Йотова започва да провеж­да онлайн уъркшопове с хора от различни точки на света, но този път чрез „рисува­не с храна“. Всичко започва от желанието ѝ да се заеме с нещо креативно, за да пребо­ри стреса по време на COVID-19 кризата. „Имах нужда от някаква дейност, която да ми помага да релаксирам. Просто влязох в кухнята, не ми се готвеше и имах нужда да изкарам цялата тази енергия от себе си и да я влея в нещо конструктивно. Започнах да „рисувам с храна“, да използвам хранител­ните продукти като изразни средства.“ Спо­деля снимки на произведенията си в социал­ните мрежи и те се оказват хит. Канят я като гост в американско радиопредаване, участва и в подкасти, което популяризира новата ѝ хранителен продукт и трябва да „нарисува“ с него нещо, свърза­но с тази тема. Йотова включва в онлайн заниманията музика и медитативни тех­ники, а участниците разказват историята си и какво стои зад всяка „рисунка“. Уърк­шоповете започват през юни и вече наби­рат скорост, а форматът постоянно търпи трансформация на база на обратната връз­ка, която получава. До момента в тях са се включили клиенти от САЩ, Мексико, Пор­тугалия, Холандия, Гибралтар.

София Йотова работи и по книга на ан­глийски език, насочена към международния пазар. Идеята идва заради нови епизоди на хранителното разстройство, които се по­явяват по време на пандемията. „Дадох си сметка, че дори и човек да е успял по хар­моничен начин да се справи с дадено предиз­викателство, това не означава, че оконча­телно се е справил с проблема. Ако забравиш пътя, по който си минал, за да се възстано­виш, е лесно да се върнеш към старите на­вици“, обяснява тя. Затова решава да напи­ше книга със система от стъпки, които да помагат при различни проблеми – „независи­мо с какво се борят хората, какъв източник на болка имат в живота си, да подходят към това нещо като възможност да научат повече за себе си, да се развият, да превър­нат едно предизвикателство в суперсила“.

Едновременно с това започва изграждане и на нова платформа, която да е отправна точка за международен бизнес и да помог­не за събирането на аудитория за книгата едновременно с писането ѝ. Платформа­та проследява препятствията, пред които човек се изправя, докато се занимава с нова за него дейност, и дава съвети за преодоля­ването им. „Като каня потребителите в „кухнята“, това ще ги накара да придобият смелост да вземат решения и да направят крачки, на които не са се решавали дълго време“, уточнява Йотова. Обмисля и дали да не се премести трайно в чужбина на място, „където от години има по-голям интерес към дейността ми, отколкото тук“.

Как Огнян Траянов превърна „ТехноЛогика“ в една от най-големите ИТ компании в България Коя е най-добрата методология за иновации?

Свързани статии

Силвена Роу и храната като предизвикателство

Водещи новини, Лайфстайл

Силвена Роу и храната като предизвикателство

Реклама

Избрано

отпреди 11 часа

Тексас разби модерните митове за енергията

отпреди 14 часа

Solent Film – компанията, заснела новия клип на Рита Ора и реклами за световни брандове

отпреди 17 часа

Ритуалите в организацията

отпреди един ден

Orpheus – българската козметика, която впечатли световната козметична общност

отпреди 2 дни

Ancestral Superfoods: Подсказано от предците

отпреди 5 дни

Airate – невидимата промяна

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • FORBES 30 под 30
  • FORBES Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • Условия
    • Категории
    • Жури
    • Победители 2020

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2021 FORBES. Всички права запазени. © 2021 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени