Коя е най-добрата методология за иновации?
Намирането на решения в криза е естествено свойство на бизнеса. Колкото по-сериозна е кризата, толкова по-дълбока е нуждата от иновативни решения. Иновациите обаче, не се появяват от магическа шапка. Te са нелек, некъс и съвсем умишлен процес на редизайн, в който бизнесът променя нагласите, начините и средата на работа в организацията, и който води до по-гъвкави и естествено иновативни компании.

Гъвкавостта в организациите е свойството им да предусещат изменения в бизнес средата, особено по отношение на клиентските нужди и технологии, и бързо да въвеждат необходимите промени. Ако иновативността е целта на една организация, то изграждането на гъвкавост е пътят към нея. Методологията за иновации е пътеводителят, който ни помага по пътя към целта. Въпросът е как да изберем най-добрата?
Не избираме една методология, а комбинация
Когато тръгваме на път, обикновено сваляме няколко мобилни приложения, които ни помагат не просто най-бързо да стигнем до целта, а да се насладим на пътуването. Едно с онлайн и офлайн карти, друго със съвети за хапване и препоръчани места за отсядане, и трето с маршрути до красиви панорамни гледки. Същото е и с методологиите за иновации – всяка си има преимущества и трябва да умеем да ги съчетаваме.
Скръм методологията, например, предлага много повече инструменти за самоуправление в екипа и за управление на проектната работа. Дизайн мисленето от своя страна, предлага повече креативност и похвати за съвместно създаване на иновации с потребители. Сървис дизайн дава инструменти за наблюдателност и дълбочинно анализиране на клиентските нужди. Комбинацията, която избираме, се определя от подобренията в начина на работа, които търсим, и се базира на анализ на слабите страни в компанията към момента.
Не внедряваме методология, а полезни инструменти
Като всеки редизайн, постигането на гъвкавост в организацията започва с промяна в начина на работа, и с течение на времето в нагласите. Опити да се направи обратното обикновено са неуспешни. Помислете за това как iPhone първо ни даде инструмент, с който удобно да търсим информация докато сме на път и как с течение на времето станахме “по-мобилни”. Тази неусетна промяна в начина ни на мислене нямаше да се случи, ако лично не се бяхме убедили в ползите на смартфона.
Така е и с промяната към по-гъвкав начин на работа. За да го възприемем, първо трябва да се убедим в ползите от новите инструменти. Те трябва да са лесни и ефективни, и наистина да помагат на служителите в ежедневната им работа и постигането на съвместно определените цели. Най-лесно това става през пилотни проекти, в които екипите имат възможност сами да тестват новия подход и да определят най-адекватните инструменти за управление на проектите си, анализа на клиентските нужди и бързо тестване на нови решения.
Инструментите са само началото
Както мобилните приложения не променят шофьора и автомобила, с който тръгваме на път, така и инструментите сами по себе си, не променят установените лидерски практики, процеси на работа и работна среда. Затова в допълнение на внедряването им, следва да се помисли за инициативи, които да помогнат на организацията да се изчисти от токсичната йерархия, архаичните административни процеси и остарелите технологии.
Тези фактори пречат на организациите да са истински гъвкави. Гъвкавите компании са едновременно бързи и устойчиви – те имат олекотени, децентрализирани механизми за следене на пазара, вземане на решения, разработване и лансиране на нови решения. За разлика от адаптивните компании, които реактивно се приспособяват към кризисни ситуации, гъвкавите имат вродени начини за справяне със следващата криза, и това ги поставя винаги една крачка по-напред.
Тази преднина, обаче, не идва от внедряването на една или друга методология за иновации, дори и тя да е “най-добрата”. Успешното пътуване, било то към екзотична дестинация или към по-гъвкава и естествено иновативна компания, не се гарантира от избрания пътеводител. Нужни са подготовка, екипировка и най-вече огромно желание да сме на път.
Тази публикация е част от серия статии за иновативни трансформации. Ако темата ви е интересна, следете секцията Иновации в онлайн изданието на Forbes България. Ако вече сте завършили процеса по трансформация в иновативна компания, кандидатствайте за наградата Най-иновативна компания на годината в конкурса на Forbes България, организиран в партньорство с launchlabs Sofia.