13-те правила на Анна Цолова
Едва ли в България има много хора, които да не познават Ани, всъщност Анна, Цолова. В началото на 19-годишната ѝ телевизионна кариера в bTV продуцентите решават, че за аудиторията просто Ани е по-лесно за произнасяне и възприемане.

Двойното „н“ се завръща през 2017 г., когато Цолова напуска NOVA. „Реших, че това, което не мога да променя, няма да позволя да промени мен. Беше и продължава да ми е много важно да мога да гледам хората в очите. И да няма от какво да се срамувам“, казва днес Анна Цолова за решението си да се раздели с телевизията.
Още докато е водеща на сутрешния блок на NOVA „Здравей, България“, тя получава предложение да проведе еднодневен комуникационен тренинг за голяма международна компания. Цолова обаче отказва. Според нея такива обучения не могат да подготвят „между другото“, а да разказва само истории за магията на телевизията от кухнята може да е интересно, но не и полезно. Освен това смята, че би била и в конфликт на интереси да преподава публична реч на хора, които утре може да се окажат събеседници в студиото ѝ по най-различни теми и казуси.
Предложението обаче помага на Анна Цолова, за да може в съзнанието ѝ да „покълне семенце“. От него се раждат серия обучения, които сега тя предлага под името „Говори, за да те видят“. Те обхващат презентационни умения, умения за успешно представяне по време на медийно интервю, поведение пред камера (екипът на Forbes премина през него – оглеждайте се за ефекта му), както и индивидуални консултации за успешна комуникация. Настрана от това Цолова работи и по концепции и заснемане на корпоративни видеа. Доверили са ѝ се и за създаването и изграждането на цялостна комуникационна стратегия на голяма компания. Нейни клиенти са топ мениджъри и цели екипи на някои от най-големите компании в България – „Кауфланд“, Банка ДСК, УниКредит Булбанк, „Ауди“, „Фолксваген“, „Бош“, големи рекламни агенции и много други.
„Тези дни имам нещо като професионален рожден ден, казва Цолова. – Две години от раждането на моето ново професионално начало.“ Тя прави равносметка: повече от 350 професионалисти от най-различни сфери са ѝ се доверили. Подготвила е повече от 60 проекта за различни видове обучения по публична реч. Обучила е индивидуално 28 души. „С всеки един от тях работихме задълбочено, в продължение на дни и седмици, за да могат да са още по-добри в публичното си говорене.“
ПРЕПОРЪЧВАМ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА БИЗНЕСА, КОИТО СЕ ОБРЪЩАТ КЪМ МЕН, ДА ИЗБЯГВАТ КЛИШЕТАТА, ДА СТИГАТ ДО ГРАНИЦИТЕ СИ, ДА ЕКСПЕРИМЕНТИРАТ
Призовавам ги и да разказват истории и да дават примери като аргументи към посланията си. 19 години в телевизията разказвах истории. Това е един от доказаните начини хората да запомнят и разберат това, което казваш. И не само – краткост, опростяване и човешка искреност. По време на обученията работим много и за това как да говорим образно, за „езика на тялото“, интонацията, паузата, темпото и ритъма на речта.“
Всичко това превръща Ани Цолова 1.0, журналист и публична фигура, в Анна Цолова 2.0, свободен предприемач, който знае как да въздейства и пречупва бизнес средата с емоционални куршуми.
За нея обаче все още е трудно да се възприеме като човек от бизнеса, камо ли предприемач, и то от по-скоро сантиментални причини. „Днес има много хора, които гледат на журналистиката само като на бизнес и като средство за търговия с влияние и подмяна и това е една от причините някои медии в България да правят всичко друго, но не и журналистика“, казва тя.
Когато стартира обученията си например, нейни познати са убедени, че много лесно ще ги развие, защото няма човек в страната, който да не я познава.
Това обаче не е точно така – именно защото тя не е гледала на професията си като на бизнес. Цолова разказва, че почти никога не се е виждала, извън студиото, с хората, които е интервюирала. Било е неин принцип на работа. Заедно с колегите си решават какво да е предаването на следващия ден, но всички покани за интервюта са правени от продуцентите на предаването. Причината за това е и да не развие симпатия или антипатия към човека отсреща, които да ѝ попречат на професионалното вземане на едно интервю. „Когато се разделихме с телевизията, се оказа, че не познавам никого“, казва Анна Цолова.
И въпреки че всички познават нея, тя не разчита просто на името си, а старателно започва да подготвя обученията си. Събира стотици видеа – от своята практика, но и много други примери от български и международни медии, както и световни бизнес презентации и публични изяви.
С тях показва нагледно как се говори публично, какви са често срещаните грешки – и какво никога, ама никога не трябва да се прави (например да говорите монотонно и без конкретика, да нямате контакт „очи в очи“ или да криете ръцете си по време на телевизионно интервю).
Когато приключва работата по създаването и конструирането на обученията, Цолова обявява това в социалните мрежи. Първото ѝ групово корпоративно обучение е с девет от мениджърите на една от най-големите IT компании. Тя им преподава как да презентират и представят изключително атрактивен световен продукт, който е част от портфолиото им.
Няма да забрави трите дни, в които работи с тях: „Пред мен имаше много изискваща публика. Знаещи, можещи и безкрайно талантливи хора. Признавам си, че бях притеснена от високата летва. Винаги съм била много самокритична и изисквам от себе си да задържам вниманието на хората срещу мен във всяка една минута. Затова след всеки един ден от обучението се връщах вкъщи толкова уморена, колкото не съм била и след 10-часово извънредно предаване на живо“.
И ДО ДНЕС ПРОМЕНЯМ, РАЗВИВАМ И НАДГРАЖДАМ ОБУЧЕНИЯТА СИ
Добавям нова информация, интересувам се от всички съвременни тенденции. Уча нови неща, експериментирам. Изследвам и анализирам техниките на доказани световни оратори. Откривам нови и нови примери и лица от съвременната бизнес сцена. Не се главозамайвам от постигнатото, напротив. Продължавам да съм много самокритична. Чувам обратната връзка, която ми дават стотиците професионалисти, с които работя. Важното е човек да не спира да се движи и да става все по-добър в това, което прави.“
„Искам хората не просто да учат, но и да се забавляват, докато учат. Включила съм в обученията си много тренинги. Записваме с професионална техника тренировките на публичните изяви в максимално близка до реалната среда. Гледаме записите, анализираме, поправяме грешките. В залата, в която работя, имам изградени тв сет и сцена. Показвам много видео примери, разказвам за моите грешки, споделям и много истории, чрез които участниците в обученията да запомнят чутото. Аз може да съм излязазла от телевизията, но тя не може да излезе от мен и затова обученията ми са наситени с много визуализации, с много звук и картина.“
13-ТЕ ПРАВИЛА НА АННА ЦОЛОВА
- Енергия, Ентусиазъм, Емоция! Ентусиазмът при говоренето е заразен. Заразете останалите с емоцията си! Бъдете енергични!
- Бъдете кратки! Краткостта ви е приятел!
- Говорете разбираемо, забравете клишетата! Говорете образно!
- Подгответе се! Знайте на кого говорите! Подготовката е от решаващо значение.
- Мислете за началото! И краят е важен, колкото и началото!
- Разкажете история! Винаги има история. Тя е сърцето на посланието ви.
- Използвайте „правилото на трите елемента“!
- Опростявайте! Не забравяйте – сложността ви е враг!
- Разказвайте, показвайки! Направете демонстрация! Не забравяйте за вашите помощници – снимка, видео или предмет.
- Ръцете, очите, интонацията, паузата говорят повече от думите. Използвайте ги!
- Използвайте хумора! Накарайте хората да отделят допамин, като ги разсмеете. Използвайте и самоиронията.
- Дишайте! Правилното дишане ви успокоява и уплътнява гласа ви.
- Репетирайте! Репетирайте! Репетирайте! И не се страхувайте да грешите!