Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
12 ноември 2020, 18:18

Борис Колев: От класната стая до залата на славата

Мирослав Майер Редактор

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

В един пролетен ден на 2005 г. Борис Колев, тогава 16-годишен младеж, сега сериен и социален предприемач, вицепрезидент на Devexperts, съобщава на родителите си, че иска да продължи образованието си в САЩ. Той точно се е върнал от младежка конференция там и е силно впечатлен от живота и бизнеса зад Океана. Амбициран, започва да се подготвя да изпълни мечтата си.

Снимка: Иван Коловос

„Казах си ще направя всичко, за да уча там. Това е най-якото място.“ Изкарва SAT и TOEFL, задължителните изпити за прием в американските университети. Две години по-късно кандидатства и е приет в няколко висши училища. Избира да учи в Richmond Business School във Вирджиния, САЩ, но съдбата му драматично се преобръща. Две седмици преди абитуриентския бал баща му умира и Борис Колев трябва да започне да се грижи за семейството. „Имам с шест години по-малка сестра, а заплатата на майка ми, която е инженер-технолог, не стигаше да се издържаме.“ Изоставя мечтата си да учи в САЩ и започва спешно да си търси работа, при това добре платена.

Това се оказва загубена кауза за 18-годишния младеж без висше образование, без трудов стаж. Никой не иска да го наеме, при това с високата заплата, която му е необходима. Но това не отчайва Борис Колев, напротив, започва да гради планове за собствен бизнес.

Въпреки крехката си възраст той има зад гърба си интересен предприемачески опит. Натрупва го в столичното 151-во Национално СОУ „София“, където завършва в паралелка със стопански профил. Още в осми клас се запалва по бизнеса. Тогава сред задължителните свободно избираеми предмети е „Учебна фирма“ – предприемачески курс, из­готвен от „Джуниър Ачийвмънт България“. Учениците трябва да сформират екипи, да измислят идеи за услуги или продукти, да създадат фирма, бизнес план, маркетингова стратегия, счетоводство, финанси и т.н. В края на всяка учебна година фирмата тряб­ва да бъде ликвидирана, като преди това се представя на национално състезание. „Всич­ки училища в страната, които изучаваха този предмет, се събираха и представяха фирмите си – разказва Борис Колев. – Жури ги оценяваше, а победителят отиваше на европейско състезание.“

Борис Колев заедно със свои съученици създава маркетинговата учебна компания Junior Team. В края на първата учебна година отиват на националното състезание, но не правят на никого особено впечатление.

Това е първият провал на Борис Колев. По-нататък в живота пак ще му се случва. Но вместо да се отчае, той винаги се мо­билизира и започва

Снимка: Иван Коловос

нещо ново. Провалът за него е нещо като генератор за нова енергия. След провала винаги идва следващият добър ден. „Казах си догодина ще спечелим.“ И се случва точно така. Новата бизнес идея се ражда спонтанно. Приятел на Борис Колев в междучасието започва да реже компакт­дискове в различни форми и да проверява дали дискът ще тръгне. Оказва се, че чете­цът успява да възпроизведе информацията. „Бяхме много впечатлени, веднага решихме да използваме идеята за бизнес.“ Започват да правят визитки, в правоъгълна форма. Отгоре щамповат името, логото и адре­са на компанията, а в компактдиска е до­пълнителната информация. Проектът им се оказва изключително успешен и в края на годината обират всички награди. Ред е на европейското състезание.

И тук – пак провал. „Никой не ни обърна внимание.“ Борис Колев пак се вдига, този път решен да покори и Европа. В единай­сети клас отново няма кой да спре фирма­та в България, печелят всичките класации, с музикална възглавница. „До този момент никой не се беше сетил да направи нещо по­добно, дори китайците.“ Екипът на Junior Team монтира говорители във възглавници­те и с кабел ги свърза към mp3 player, в спе­циален джоб на калъфката.

Отново заминават за Европа, този път с много по-голяма подготовка, с техника, с презентации. И успяват, не печелят състезанието, но се класират на почетното трето място – успех, който нито един бъл­гарски отбор не е достигнал след това.

Вече завършил гимназия, в тежко семей­но финансово положение, Борис Колев реша­ва да се възползва от опита и постижения­та в училище. „След трагедията с баща ми нямах особен избор, трябваше да опитам.“ Събира съучениците от стария отбор и ги кани да направят учебната фирма реална. Отказват му, защото повечето заминават да учат в чужбина. Но му дават картбланш да използва Junior Team.

Регистрира ООД под името JT International и започва да търси партньори. През училищ­ните години той става един от най-дейните членове на „Джуниър Ачийвмънт“. Помага и участва в различни проекти на световна­та образователна организация. Посещава обучения, семинари, състезания в цял свят.

БОРИС Е ЕДИН ОТ НАЙ-ВДЪХНОВЯВАЩИТЕ И УСПЕШНИ НАШИ АЛУМНИ

казва Милена Стой­чева, изпълнителен директор на „Джуниър Ачийвмънт“ в България.

Именно оттам идват съдружниците му – две момичета, които познава от алумни клуба, се съгласяват да му станат партньо­ри. Създават маркетингова агенция. Борис Колев се занимава с технологии и уебдизайн, Виолетка Минкова с пиар и реклама, а Би­ляна Христова – с маркетинг и събития. Тръгват с голям ентусиазъм, но нещата не се случват така, както са си представяли. „Имахме основно клиенти за уебдизайн и създаването на сайтове.“

След по-малко от година партньорите на Борис Колев осъзнават, че компания­та в първоначалния ѝ вид няма да я бъде, и се отказват. Прехвърлят му дяловете си. Малко преди това да се случи, той отно­во получава рамо от „Джуниър Ачийвмънт“. Една сутрин му се обажда Саша Безухано­ва, която тогава е генерален директор на Hewlett Packard (HP) за България. „Здравей Борис, казва тя. Имаме платена стажант­ска програма, искаш ли да се включиш.“ „Бях като застрелян. Звъни ми Саша Безуханова, която за мен е идол в бизнеса. Тя беше научи­ла от борда на „Джуниър Aчийвмънт“ за трагедията, която ме сполетя“, разказва Борис Колев.

Веднага приема предложението, започва стаж в софтуерния гигант, в отдел Марке­тинг. Натрупва ценен опит, който ще му е от полза по-нататък.

След раздялата с партньорките си в JT International Борис Колев се съсредоточава изцяло върху правенето на сайтове. Започва да наема хора и печели все повече клиенти. „Хората не очакваха от 19-годишен младеж опит. А нещо много яко и различно.“

Снимка: Иван коловос

И Борис Колев започва да мисли по този начин, тогава и сега. Проучва различни нови тенденции и забелязва, че Bluetooth техно­логията набира голяма популярност. Решава да насочи усилия там. Следват поредица от срещи с рекламни агенции. На една от тях, „Агенция Реформа“, казва, че има клиент, който иска тяхната технология да покрие 14 спирки от градския транспорт в София. Клиентът е BET365, а идеята е, докато хората чакат транспорта на въпросните спирки, да полу­чават през Bluetooth на телефона си коефи­циенти и резултати от мачове. Борис Колев и екипът му успяват успешно да реализират проекта, което им води нови клиенти.

Заради засиления интерес младият пред­приемач отделя през 2008 г. Bluetooth биз­неса в изцяло нова фирма, която кръщава BlueMark. Много големи компании им ста­ват клиенти, но се появява iPhone. „В един прекрасен ден Apple заключи Bluetooth и както имахме успешен бизнес, всичко умря от днес за утре. Клиентите ни казваха „иде­ите ви са много хубави, но какво правим с айфоните.“ След четири месеца Борис Колев закрива компанията. Но както в училище, след провалите идва следващият добър ден.

Започва да търси други иновации и из­бира социалните мрежи. Екипът му започ­ва да изгражда профили за компаниите. По онова време Facebook точно навлиза и никой не предлага нещо подобно. Бързо спечелва клиенти и Борис Колев създава поредната си компания. Кръщава я NetMark. Сключва партньорство с рекламни агенции, като Оgilvy, които намират клиенти, а Борис Колев и еки­път му изпълняват проектите. Но и този бизнес угасва след време, тъй като на пазара навлизат много подобни фирми и става все по-трудно да се печели.

Така през 2012 г. Борис Колев създава DigiMark – софтуерна компания, фокусирана върху разработването на мобилни приложе­ния. Идеята идва от мобилните телефони Blackberry, „Един ден с моя колега Николай Ангелов получихме съобщения на телефоните си, че Blackberry отключва за програмисти магазина си за приложения. Тоест всеки, който иска, може да разработи проект и да го представи пред мобилната компания. Казахме си, че това е голям шанс – да направим нещо в България, което да може да бъде използвано в целия свят“, казва Колев и започват да правят приложения за мобилни устройства.

Успява бързо да намери клиент, на който да продадат идеята – уискито Teachers. Правят игра за модерните по онова време джобни компютри (Pocket PCs), чрез която посетители в барове и дискотеки печелят награди, от­говаряйки на въпроси в играта. Подобни приложения стават много популярни. Този път по всичко личи, че компанията ще се задър­жи повече от година. И не само това – през следващите три години DigiMark се превръ­ща в една от най-бързо развиващите се соф­туерни компании у нас, с двойни ръстове почти всяка година както на приходи, така и на служители. Развива бизнеса си в Сан Франциско, Ню Йорк и Солт Лейк Сити в САЩ и в Порто, Португалия.

ПРЕЛОМНИЯТ МОМЕНТ В БИЗНЕСА БЕШЕ, КОГАТО ОСЪЗНАХ, ЧЕ НЕ СЪМ ДОБЪР МЕНИДЖЪР. ДОТОГАВА ИСКАХ АБСОЛЮТНАТА ВЛАСТ ВЪВ ВСИЧКО, КОЕТО ПРАВЯ. РАЗБИРАЙКИ, ЧЕ ТОВА Е ПРОБЛЕМ, ЗАПОЧНАХ ДА СЕ УЧА ДА ДЕЛЕГИРАМ И НЕЩАТА СЕ СЛУЧВАХА МНОГО ПО-ДОБРЕ

Нещата се случват, но Борис Колев не обича рутината. Отново е време за промя­на. Този път е продиктувана от разминаване на визиите на партньорите за развитието на компанията. Съдружникът му Николай Ангелов иска фокус върху финансовия ръст, докато Колев иска голям мащаб и социални проекти. Разделят се като приятели, като екипът и бранда остава при Борис Колев.

Изправен пред дилема какво да прави, по­лучава предложениe DigiMark да се слее с Devexperts, софтуерен гигант, който се за­нимава изцяло с

Снимка: Иван Коловос

трейдинг платформи и инвестиционен софтуер. Ком­панията, чиято централа е в Мюнхен, има 600 служители, а нейните продукти се из­ползват от най-големите брокери в света. Двете страни се договарят и през 2018 г. компанията на Борис Колев става част от Devexperts. „Те не се интересуваха от продуктите и клиентите на DigiMark, нито от марката. Искаха опита на моя екип и го получиха“, казва Борис Колев. По думите му параметрите по сделката са конфиденциал­ни, но всички негови служители, които се съгласяват да подпишат са получили бонуси и много по-добри условия след продажбата.

Част от договорката е Борис Колев да стане вицепрезидент на Devexperts и да от­говаря за комуникацията с ключови клиенти в Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА). За последните две години, екипът на Devexperts успя­ва да измисли два много иновативни продукта – първият в света виртуален инвестиционен асистент с изкуствен интелект, който да помага на инвеститори, както и първата в света AR платформа за брокери и трейдъри, която позволява да се наблюдават данни и графики от над 50 екрана в реално време.

От 2019 г. Борис Колев е член на Настоятелството на „Фондацията за насърчаване на предприемачеството“, която издава Forbes България чрез дъщерното дружество „Българска бизнес медия“

А ОТ ТОЗИ АВГУСТ УСПЕХИТЕ НА БОРИС КОЛЕВ ГО НАРЕДИХА ДО ДЕЙВИД ОГИЛВИ, УОРЪН БЪФЕТ, ХЕНРИ ФОРД, СТИВ ДЖОБС, УОЛТ ДИСНИ

Той получи място в Глобалната зала на бизнес славата. Всяка година „Джуниър Ачийвмънт Уърълдуайд“ излъчва лидерите и иноваторите на света, те се определят от компетентно жури – 230 души от най-високото ниво на бизнеса, повечето от които са във Fortune 500. Тази година Борис Колев е единственият европе­ец, попаднал в престижния списък. Той е оп­ределен за иноватор и човек, който променя средата към по-добро.

Това е каузата на Борис Колев – да про­меня света към по-добро. Затова се занима­ва със социална дейност, инвестира в стар­тъпи, участва в благотворителни и доброволчески организации. Той вярва, че страната ни може да се промени именно по този начин. „Хората прекарват голяма част от времето си на работа и ако компа­ниите могат да променят по някакъв начин виждането им и част от ценностите им, всъщност ще променим цялото общество. Нищо друго не може толкова бързо да по­влияе на толкова голяма група, колкото биз­несът. Затова социалната отговорност трябва да стане кауза за всяка компания и аз се боря за това!“

COVID ваксината донесе $2 млрд. на партньора на Pfizer Пазаруването онлайн е гарантирано по-сигурно

Свързани статии

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Бърза био енергия

Бизнес, Водещи новини

Бърза био енергия

Замъкът Titan

Бизнес, Водещи новини

Замъкът Titan

Лавинообразният растеж на Dreamix

Бизнес, Водещи новини

Лавинообразният растеж на Dreamix

Реклама

Избрано

отпреди един ден

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 2 дни

Правилата на „Зайо Байо“

отпреди 5 дни

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

22 юни 2022, 11:22

Какво не ви казват за успешните трансформации в бизнеса?

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени