COVID ефектът върху започването на бизнес
Броят на регистрираните нови компании е индикатор, който показва предприемаческата активност в страната. Данните от началото на 2020 г. до септември показват очакван спад спрямо съответния месец на 2019 г. на новорегистрираните компании, започнал още през февруари.
През април 2020 г. спадът е най-висок – с 65 процентни пункта по-малко нови бизнеси или с почти 3000 по-малко в сравнение с година по-рано. В същия месец са отчетени и най-ниски стойности на редица други краткосрочни бизнес индикатор, включително съкращения на работни места, продажби на дребно, индустриално производство, износ и др.
Общо за януари – септември 2020 г. има регистрирани 9800 по-малко нови юридически лица, или 25 процентни пункта спад спрямо 2019 г. за целия период. Причините са ясни – ограничителните мерки през пролетта, неяснотата и общият песимизъм, коментират от Института за пазарна икономика.
Интересното е, че през юни 2020 г. се наблюдава известно наваксване на новорегистрираните компании. Обясненията са вероятно реализиране на отложените планове от март-април за започване на нов бизнес или част от освободените хора са решили да започнат бизнес.
Въпреки увеличението на регистрациите в месеците, следващи спада от март-април, виден е негативният тренд за по-ниски нива на новорегистрирани компании. Предвид развитията на COVID заболеваемостта през октомври/ноември, много вероятно е тази разлика да се запази до края на годината.
Въпреки че новорегистрираните компании не биха могли изобщо да компенсират като заетост големите и средните предприятия, индикаторът е важен показател за общата ситуация в страната и очакванията сред икономически активните и предприемчивите.
Гледайки към плановете на правителството за идните години (План за възстановяване и устойчивост и Споразумение за партньорство за 2021-2027), трудно можем да открием конкретни и смели реформи, насочени към подобряване на бизнес средата. Четейки проекта за държавен бюджет също е трудно да сме уверени, че публичните системи няма да пречат чрез регулации и високи разходи по работата с правителството.