Най-влиятелните влогъри в България
Имаше време, когато българските влогъри се надяваха на скромни приходи от YouTube реклама и хонорари от спонсори. Това се променя. Някои от най-популярните български влогъри вече управляват собствени бизнеси и генерират по няколкостотин хиляди лева приходи годишно. Всички те имат достъп до стотици хиляди фенове. А рекламодателите започват да осъзнават, че тази аудитория може да се окаже безценна.
В крайна сметка младите интернет потребители вероятно вярват повече на своите идоли в YouTube, отколкото на рекламните спотове по телевизията.
Класацията на Forbes включва 20-те най-популярни български влогъри по брой на абонатите в YouTube. Изключили сме канали на телевизии и предавания, както и канали на влогъри, чиито видеа са на език, различен от български.
Повечето от участниците в класацията вече търгуват с имиджа си подобно на знаменитости. Те продават собствени тениски, шапки и суичъри, пишат книги, снимат музикални клипове, предизвикват дълги опашки от фенове. Въпросът е дали ще могат да превърнат този успех в основен източник на доходи дългосрочно.
1. The Clashers
Абонати – 854 хил.
Общо гледания – 173 млн.
Клипове – 701
Средно гледания на клип – 247 хил.
Слави Панайотов управлява най-големия влог на български език по брой на последователите. Освен че е автор на книги, той прави много ревюта на технологични продукти, насочени предимно към геймърите и потребителите на смартфони.
2. Айде БГ
Абонати – 595 хил.
Общо гледания – 162 млн.
Клипове – 402
Средно гледания на клип – 403 хил.
Симпатичната двойка Християна Пенева и Ивайло Драгиев превърнаха хобито си в успешен бизнес. Двамата издадоха книги, продават собствени дрехи, работят със спонсори и организират детски събития. През 2019 г. регистрираната на името на Пенева фирма „Айде БГ” има 153 хил. лв. приходи и нетна печалба 135 хил. лв.
3. Emil Konrad
Абонати – 424 хил.
Общо гледания – 25 млн.
Клипове – 129
Средно гледания на клип – 196 хил.
Емил Конрад продължава да държи внушителен брой последователи, въпреки че пуска само по няколко клипа на месец. Той участва в кампании на големи компании като Coca Cola, а в края на 2019 г. се появи и като участник в „Стани богат”.
4. xXShadowHexXx
Абонати – 424 хил.
Общо гледания – 303 млн.
Клипове – 2103
Средно гледания на клип – 144 хил.
Васил Калинчев е най-популярният ютубър, който прави гейминг видеа на български език. Той набира популярност с „Пакта” и залага на простата, но успешна формула, която следват повечето членове на групата. Тази формула му позволява да е особено продуктивен и да залива феновете си с клипове: до момента над 2000.
5. Pavel Kolev & Icaka
Абонати – 423 хил.
Общо гледания – 126 млн.
Клипове – 429
Средно гледания на клип – 293 хил.
През изминалите 12 месеца Павел Колев и Христо Стефанов се съсредоточиха изцяло върху снимането на скечове и късометражни филми. Успяха да заснемат и собствен сериал. Компанията им „Играчите” през 2019 г. има 133 хил. лв. Приходи. Двамата влогъри притежават и канала Icaka &Pavel Kolev, който пласира геймърско съдържание и има подкрепата на над 170 хил. фенове.
6. Andy Studio
Абонати – 420 хил.
Общо гледания – 103 млн.
Клипове – 163
Средно гледания на клип – 630 хил.
Андрей и Даниел Божкови привличат интереса на публиката със забавни предизвикателства, ядене на странни комбинации от храни и като си погаждат мръсни номера. Двамата братя показват завидна способност да интегрират във видеата си продуктите на компаниите, с които работят. По-малкият брат Андрей, на когото е кръстен каналът, започва да снима клипове, след като печели конкурс за влогове на CN.
7. InStanT
Абонати – 412 хил.
Общо гледания – 102 млн.
Клипове – 303
Средно гледания на клип – 337 хил.
През 2020 г. Станислав Койчев, познат и като Стан, издаде романа си „ Изгубен” с който надгради предишните си две книги „Невидим” и „Измамен”. Креативният пловдивчанин има и брандирани тетрадки и органайзер, както и издадена книга с експерименти, които тийнейджърите могат да пробват у дома.
8. Типично
Абонати – 379
Общо гледания – 165 млн.
Клипове – 253
Средно гледания на клип – 654 хил.
След разногласия между членовете на „Типично” каналът беше позамрял и дори за известно време свален от YouTube. После мина под управлението на Филип Стоянов, когото част от другите членове на канала посочват като причина за разпадането на екипа. Оттогава Стоянов се опитва да съживи „Типично” и в края на август е публикувал нов клип. Въпросът е дали сам ще успее да задържи аудиторията, която направи „Типично” един от най-големите български канали в YouTube.
9. СкандаУ
Абонати – 354 хил.
Общо гледания – 171 млн.
Клипове – 272
Средно гледания на клип – 630 хил.
Йонислав Йотов и Лъчезар Евтимов са музикални изпълнители, но умело са изградили общество от стотици хиляди лоялни фенове чрез закачливи влогове. Във видеата си четат и коментират истории, изпратени им от техни зрители. Имат си собствен онлайн магазин, а за 2021 г. са си поставили цел да напълнят зала „Арена Армеец” два пъти поред. Един път вече го направиха успешно през 2019 г. През същата година компанията им „Да ентъртейнмънт” е декларирала 373 хил. лв. приходи.
10. Venata
Абонати – 347 хил.
Общо гледания – 116 млн.
Клипове – 1566
Средно гледания на клип – 74 хил.
Венцислав Калчев играе игри, записва песни забавлява армия от над 350 хил. души. Едно от последните му начинания е собствена книга, в която разказва за проблемите и страховете си като тийнейджър.
11. Dido_D
Абонати – 343 хил.
Общо гледания – 150 млн.
Клипове – 2455
Средно гледания на клип – 61 хил.
Данаил Чолаков също е от голямото семейство на „Пакта”. Той снима основно гейминг видеа, а през лятото обяви с клип раздялата си със своята приятелка Galka Power, която също е влогър.
12. SandeFF & Stella
Абонати – 318 хил.
Общо гледания – 53 млн.
Клипове – 157
Средно гледания на клип – 340 хил.
Илиян Сандев и Стела Павлова нямат проблем да изкарат цяло денонощие в мазето или да си мажат главите със сурови яйца и лютеница, ако това ще им донесе повече гледания. Една от запазените им марки е да правят пародии на популярни български песни.
13. Kristian Tanev
Абонати – 303 хил.
Общо гледания – 64 млн.
Клипове – 208
Средно гледания на клип – 308 хил.
Лошото момче на българския YouTube издаде нов комикс „Доброто старо бреме” и се ожени. В основния си канал (има и втори) Кристиян Танев пуска основно видеа с реакции на песни и закачки със своите приятели или други ютубъри.
14. VoodooHeads TV
Абонати – 295 хил.
Общо гледания – 71 млн.
Клипове – 1763
Средно гледания на клип – 40 хил.
Двигателят зад този гейминг канал е Gothika_47. Геймърите го познават от „Пакта”, разбира се.
15. Мъци
Абонати – 289 хил.
Общо гледания – 73 млн.
Клипове – 388
Средно гледания на клип – 189 хил.
Да коментираш предаване като „Съдби на кръстопът” е достатъчно забавно. А когато го правиш заедно с други влогъри, получаваш прост, но ефективен начин да генерираш харесвания в YouTube. Мартин Светославов разчита именно на него.
16. FlapaBoom
Абонати – 288 хил.
Общо гледания – 46 млн.
Клипове – 259
Средно гледания на клип – 178 хил.
Стилян Божилов експериментира с различни формати съдържание. Най-често снима предизвикателства, опитва нестандартни храни, отговаря на въпроси на фенове или споделя любопитни факти.
17. heaveNBUL
Абонати – 286 хил.
Общо гледания – 110 млн.
Клипове – 2066
Средно гледания на клип – 53 хил.
Цветелин Попов е едно от основните лица зад „Пакта”. Той вече не е в топ 10 на влогърите по брой последователи, но аудиторията му остава вярна.
18. Stefie
Абонати – 275 хил.
Общо гледания – 35 млн.
Клипове – 202
Средно гледания на клип – 173 хил.
Стефани Петкова е гадже на Станислав Койчев, затова често можете да ги видите в общи видеа. Тя следва неговата формула за монетизиране на популярността си, като издаде книги и брандирана тетрадка.
19. Haralambi Dobrev
Абонати – 274 хил.
Общо гледания – 96 млн.
Клипове – 1122
Средно гледания на клип – 86
Хараламби Добрев е още един пример за това как играчите на Minecraft добиват статус на знаменитости в интернет. Освен геймърски клипчета. Добрев забавлява феновете си и с реакции на хорър филми.
20. Светът на Ванката
Абонати – 262 хил.
Общо гледания – 57 млн.
Клипове – 83
Средно гледания на клип – 686 хил.
Един от творческите двигатели зад „Типично”, Димитър Кирязов, започна собствен канал, залагайки на това, което умее най-добре – да снима скечове. Резултатът е показателен: „Светът на Ванката” е каналът с най-много гледания средно на клип в тази класация.
Източник: Social Blade
Методология: В класацията участват само канали на български език. Изключени са канали, които предоставят предимно музикално съдържание, както и такива, които не са публикували поне едно ново видео през последните 30 дни до актуализирането на данните. Данните са актуални към 18 септември.