Mish Mash култура
За Левена Лазарова и Косара Чигирева, основателките на платформата „Момичетата от града“ и популярния културен фестивал Mish Mash Fest, 2020 г. стартира с много надежди за големи успехи. По всичко личи, че това ще е най-успешната година за тях. Правят планове за големи събития, партньорства и бизнес. Всичко върви по план до март, когато България и светът буквално замръзват заради пандемията от коронавирус.
Както всеки собственик на бизнес, Левена Лазарова и Косара Чигирева започват да мислят какво да правят оттук насетне, как да спасят екипа си. „Човек трябва да се оглежда във възможностите, а не в пречките. Подобни кризи отварят много врати за всички, които са ориентирани да се справят с наличното, без да се впечатляват твърде от затворените врати“, казва Чигирева и обяснява, че са направили точно това.
Двете партньорки в бизнеса се познават от 2004 г. Тогава Левена Лазарова започва работа в маркетинговата агенция Ogilvy, където среща Косара Чигириева. С годините двете стават близки приятелки, разбират, че споделят сходни идеи и ценности. Една от тях е, че арт културата в България трябва да стане по-видима (по онова време тя е доста незабележима). „Тогава в нас се събуди желание да помогнем, запали се и предприемаческото ни мислене, искахме да създадем нещо собствено“, спомнят си те.
Напускат Ogilvy, където са на позиции управляващи директори, Левена Лазарова на Ogilvy PR, а Косара Чигирева – на Ogilvy Action, и създават сайта „Момичетата от града“. Неговата мисия е да пише за хората, занимаващи се с изкуства. Да им помогне да се развиват и да бъдат успешни. Правят го по много човешки начин – разказват техните истории. За кратко успяват да съберат сериозна аудитория – както занаятчии, така и читатели, които споделят ценностите на сайта. „Успяхме да вкараме в публичното пространство хора на изкуството. И други издания започнаха да се интересуват от тях и да популяризират дейността им“, разказва Косара Чигирева и допълва, че се гордее с това, защото бизнесът, който развиват, е с кауза.
ИМА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО МНОГО ХОРА, КОИТО ПРАВЯТ НЕВЕРОЯТНИ НЕЩА. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ПОЧТИ НИКОГА ТЕ НЕ УСПЯВАТ ДА НАДСКОЧАТ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ СИ САМИ, ИМАТ НУЖДА ОТ ПОДКРЕПА
През 2015 г. решават, че е време да направят следващата стъпка. „От почитатели на сайта разбрахме, че хората искат да видят на живо произведенията, да могат да ги докоснат. Това ни накара да излезем офлайн и да създадем фестивал“, казва Косара Чигирева.
Кръщават го Mish Mash Fest. „Търсехме име, което да представи концепцията на шарено и разнообразно съдържание“, разказва как се е родила идеята за името Левена Лазарова. И допълва, че през последните години „има отчетлив интерес и симпатия, когато български понятия се превръщат в нещо друго и стават бранд. Така се роди Mish Mash. В английския думата също означава „нещо, което ние се опитваме да направим, а имено разнообразно, смес от различни неща“.
Идеята на фестивала е да събере на едно място занаятчии от най-различни от бижута, аксесоари, дрехи, през домашен декор, детски играчки, козметика до храни и напитки. Концепцията е да има четири издания в годината, които да са сезонни. „До момента сме организирали над 30 издания, освен сезонни, сме правили на Свети Валентин, Хелоуин. Имали сме няколко събития, които са посветени на сладкарската и пекарската индустрия, които бяха продиктувани от интереса на нашата аудитория към здравословната храна. Нарекохме ги Mish Mash Sweet Fest“, разказва Левена Лазарова.
Фестивалите се издържат и печелят от спонсорски пакети и такси от участниците, чийто подбор двете организаторки правят лично. По този начин базарът се разнообразява, като като се гледа участниците да се разнообразяват в различните издания, гледа се и стоките да се различни. Срещу таксите участниците получават щанд, където излагат произведенията си на определени от тях цени, както и цялостна ПР кампания. „Всички ги представяме на сайта „Момичетата от града“. Това е наша мисия, от първия ден откакто съществуваме, да даваме шанс на тези хора да кажат какво ги вълнува, какво стои зад техния труд“, казва Левена Лазарова. А Косара Чигирева допълва, че през годините са инвестирали много, за да помогнат на голяма част от занаятчиите да развият разпознаваем бранд.
Този модел започва да работи добре, а фестивалите да стават все по-популярни и посещавани. В рамките на два дни, колкото продължава Mish Mash Fest, човекопотокът достига 10 хил. души. Още един аргумент все повече хора на изкуството да искат да участват. От две години фестивалът е част от културния календар на Столична община, което пък помага на Левена Лазарова и Косара Чигирева да организират по-лесно събитията.
За да стане Mish Mash истински фестивал, двете бизнес дами обогатяват програмата. Включват различни работилници, ателиета, стендъп комедианти, практики, съпътстваща програма. Нещата им потръгват, участниците нарастват до 70, а посетителите стават все повече и повече.
И така, както вече споменахме в началото, Левена Лазарова и Косара Чигирева влизат в 2020 г. с много хъс за нови успехи. Но картината се променя заради COVID-19. Реорганизирайки бизнеса и търсейки нови възможности, изскача на преден план идея, върху която и двете са мислили – да създадат онлайн магазин. „Коронавирусът събуди тези наши мечти – да създадем онлайн портал mishmashfest.com“, казва Косара Чигирева.
Започват да проучват възможностите, съветват се с ИТ специалисти и хора, занимаващи се с подобни услуги. Стигат до извода, че най-работещо ще е да създадат т.нар. маркетплейс платформа – онлайн магазин, в който много компании имат микросайтове. „Ние предоставяме платформата, а занаятчиите си управляват самостоятелно онлайн магазина“, разказва Левена Лазарова. Плюсът на подобни платформи е, че потребителите стават част от една общност, към която трафикът е много по-голям и могат по-лесно да бъдат забелязани. Участието в mishmash.com е с абонаментен план плюс комисиона. Най-евтиният пакет е 24 лв. на месец и включва да бъдат „изложени“ до 30 продукта, а максималният оборот да не надхвърля 1000 лв. Комисионата върху продажбите към този пакет е 7%. Най-скъпият е 90 лв., 500 продукта, 6 хил. лв. оборот и 3% комисиона.
Платформата работи от юли и за два месеца уникалните посетители надхвърлят 1000 на ежедневна база. 35 занаятчии вече продават продуктите си, а съвсем скоро към тях ще се присъединят още 45. „Интересът наистина е голям, особено в сегашните смутни времена. От ден първи има продажби, което е чудесно“, казва Левена Лазарова. За да популяризират mishmash.com, създателките на платформата стартират мащабна маркетингова кампания, включваща телевизия, външна реклама и интернет.
ЛЕВЕНА ЛАЗАРОВА И КОСАРА ЧИГИРЕВА СА УБЕДЕНИ, ЧЕ НОВИЯТ ИМ ПРОЕКТ ЩЕ УСПЕЕ И ЩЕ СПОМОГНЕ MISH MASH FEST ДА СТАНЕ НАЙ-ГОЛЕМИЯТ КУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ В СОФИЯ И ДА ВЛЕЗЕ В КУЛТУРНИТЕ ПРОГРАМИ НА ЕВРОПА
Следващият фестивал е коледният и ще се проведе през първия уикенд на декември. „За нас онлайн платформата и фестивалът не са само места, където могат да се видят шарени неща. Ние искаме хората да открият българските творци и заедно да им помогнем да съществуват и да работят. Те имат нужда от подкрепа, за да направят живота ни по-пъстър“, заключават двете дами.