Да превземеш Европа с умни устройства – историята на българската MClimate
Стени с изрисувани мотивиращи думи и фрази – това е първото нещо, което те посреща в офиса на MClimate – компания, която произвежда умни устройства за дома. Дизайнът е на 27-годишния Благовест Димитров, съосновател на компанията и част от селекцията ни „30 под 30“ за 2019 г. (Любомир Янчев, другият съосновател, пък беше част от първото издание на селекцията през 2013 г.) и младата дизайнерка Диана Стоянова.
„По принцип стените бяха голи и мислехме, че ще е доста некомфортно да се работи. Искахме да изградим среда, в която хората да идват с желание на работното си място, да се чувстват все едно са си вкъщи, а не в някаква старомодна, типична офис атмосфера“, казва Благовест Димитров.
Дизайнът е голяма част от неговия живот вече 15 години, но той все още го определя преди всичко като хоби, с което си изкарва хляба. Любовта на Димитров към дизайна започва от детството му. Идеята за първия му продукт идва още докато е в училище – създава модификация на видеоиграта FIFA, за да добави българското първенство. „Беше ми любопитно как мога да добавя любимия ми отбор „Левски“ в играта. Лека-полека започнах да научавам различни софтуери и стигнах до извода, че на мен ми е по-интересно да променям дизайна.“
Така започва да се занимава с графичен дизайн, работи по създаването на сайтове и мобилни приложения. Пуска апликацията „Въпросник“ – състезание с въпроси от българската история, география, биология, език и литература, музика, спорт, кино, телевизия, личности. Прави опит и за създаване на социална мрежа, в която потребителите могат да се хващат на бас. „Беше голям провал, но аз обичам да се уча от грешките си“, казва Димитров.
Още по това време си мечтае да създаде стартъп.
ИСКАМ ДА СЪЗДАВАМ ПРОДУКТИ, КОИТО ВСЕКИ ЕДИН ЧОВЕК ДА ИМА В ДОМА СИ, ДА ГИ ДОКОСНЕ, ДА ГИ ИНСТАЛИРА И ДА ПРОМЕНЯТ ЖИВОТА МУ ПО НЯКАКЪВ НАЧИН
Мечтата му започва да се осъществява след срещата с Любомир Янчев, който има идеята за умно устройство за управление на климатици от разстояние и търси дизайнер. Още след първата им среща Янчев го кани да стане съосновател на компанията и започва усилена работа по разработка на първия продукт. „Бяха едни много откачени времена, защото постоянно обикаляхме фабрики в България – за пластмаси, за платки“, спомня си Димитров. Започват през 2014 г. с екип от петима души и с инвестиция от Rosslyn Capital Partners и Eleven Ventures, които и до днес са партньори на компанията. На по-късен етап като инвеститор се включва и Васил Терзиев.
Димитров се грижи за дизайна – на продуктите, на бранда, мобилното приложение, с помощта на което се управляват уредите, част от маркетинга и присъствието на компанията в социалните мрежи. „Всичко, което е креативно, минава през мен“, обяснява той.
Първият продукт – Melissa, е факт след около една година, произвежда се изцяло в България. Наред с първите продажби започва и разработката на нови продукти за умен дом. Първо Bobbie – устройство за контролиране на бойлер, и Vicki – интелигентен контролер за радиатори. Постепенно идват още смарт електрически контакт, устройства за почистване на дома – прахосмукачката робот Maya и роботът за почистване на прозорци и бани Betty.
Така постепенно продуктите стават над 20, като тази година на пазара са пуснати и устройства в сферата на сигурността – сензор за движение, сензор за врати и прозорци, сензор за наводнение и клапан за контрол на водата в дома, който може да спре автоматично водата, ако има теч. С помощта на AI и функции, използващи местоположението на потребителя, устройствата „научават“ навиците и предпочитанията му – коя е комфортната му температура и колко време е необходимо, за да се достигне, кога обикновено се прибира вкъщи. „Всичко това спестява мислите дали си изключил ютията, дали климатикът работи, дали прозорецът е оставен отворен. Човек не трябва да е роб на технологията, а трябва да е обратно, технологиите трябва да служат на нас, да ни помагат и да подобряват начина ни на живот. Това е нашата основна мисия.“
ПРОДУКТИТЕ НА MCLIMATE СЕ ПРЕДЛАГАТ НА НАД 25 ПАЗАРА, ОСНОВНО В ЕВРОПА, КАТО СА ОСОБЕНО ТЪРСЕНИ В СКАНДИНАВСКИТЕ СТРАНИ
Интерес има от Индия и Дубай. „Един от продуктите, с който най-много се гордеем, е Vicki – най-малкото защото сме единствената смарт хоум компания в Европа, която поддържа LoRa/LoRaWAN (Low-Power Wide-Area Network) протоколи за комуникация.“ Компанията е започнала пилотни проекти, свързани с LoRa/LoRaWAN, във Великобритания, Германия, Испания, Италия, Франция. За момента не всички продукти на MClimate са по този стандарт, но планът е в бъдеще да се увеличават.
Повечето устройства се произвеждат в България, а няколко – в Китай, защото е по-изгодно да се купи устройство оттам и след това да се модифицира. Практиката да се залага до голяма степен на производство на родна почва помага много на компанията по време на корона кризата и спирането на доставките от Китай. Така успяват без проблем да завършат поръчките си за скандинавски телеком, с който работят активно. „Плановете ни са до 2024 г. да имаме 4000 умни сгради в една от скандинавските държави, което ще спести около 72 млн. евро на клиентите на година“, обяснява съоснователят на IoT компанията. Клиенти има и в България, но са значително по-малко. От MClimate гледат на българския пазар по-скоро като на добра възможност за тестване на продуктите, преди да бъдат представени на по-голяма аудитория.
Успехът на компанията, бързото разрастване и отдадеността на работата не идват без цена – Благовест Димитров преминава през капана на бърнаута. „Имах един период, в който буквално бях забравил за себе си. Тръгвал съм си от офиса в 3–4 часа през нощта. Преди да получи бърнаут, човек въобще не усеща, че е в такова състояние, докато не го изпита. Един ден просто се събуждаш и от цялата психическа умора, която си натрупал, не можеш да станеш от леглото. Не можеш нищо да свършиш, имаш болки навсякъде, ставаш хипохондрик“, разказва дизайнерът. Преодоляването на това състояние не става лесно и Димитров е благодарен на партньорите си, че са се отнесли с търпение и в най-тежките моменти са му дали необходимата му свобода. Успява да си върне и креативната енергия, от която се нуждае, като точно в този период се ражда новата му страст – създаване на филтри в Instagram.
Всичко тръгва пак от любимия му отбор „Левски“ – създава филтър за феновете на отбора за Facebook. Оказва се, че Instagram ще има програма за създаване на филтри, и от компанията му предлагат да е един от първите 50 души, които ще имат достъп до beta програмата за разработка на AR (Augmented reality) филтри. Вече две години се занимава с това ново хоби, което заема голяма част от свободното му време. Неговите филтри са едни от най-използваните в Instagram – с над 17 млрд. преглеждания. Има и над 560 хил. последователи в социалната мрежа, като най-много почитатели има в Бразилия, Мексико и Испания.
„Филтрите промениха начина ми на живот. Започнах да се чувствам като инфлуенсър“, казва Благовест Димитров. За всеки филтър има видео, което го презентира, и така той става много разпознаваемо лице в AR средите в Instagram. Филтрите му се използват от популярни личности от цял свят като Емили Ратайковски, Бела Хадид, Камила Кабейо, Diplo и много други, а големи компании, сред които и BMW, се свързват с него, за да рекламира техни продукти или да създаде филтър специално за тях. Гледа на новата си роля като на „възможност да показвам моите по-откачени идеи на голяма аудитория – като кача един филтър, вече има над 1 млн. импресии“. Един от най-успешните му филтри е включен в топ 10 ефектите в Instagram за миналата година – филтър, който разпознава знака Стоп и когато човек насочи телефона си към него, се появява надпис „Stop hating, start loving“.
Миналата година с дизайнера Ангел Петков създават и дизайн за очила с добавена реалност, по каквито работи Apple например. Кръщават проекта Frames. С него показват своята „концепция за очила и как виждаме продукта, който ще бъде пуснат на пазара“. В концепцията им очилата имат вградени слушалки, позволяват провеждане на видеоразговори, с тях може да се направи връзка с Instagram, да се следи навигация. Димитров е убеден, че AR технологията ще навлиза все повече в ежедневието ни, като ще може да се използва например в производството или като интерактивен помощник в образованието.
Въпреки че отделя доста време на новото си хоби, то не пречи на работата му в MClimate – бизнесът продължава да се развива с пълна сила. Забавяне не се усеща и на фона на COVID-19 пандемията. „В тази ситуация очаквахме да има намаляване на интереса, но, напротив, все повече потребители и компании търсят нашите продукти“. Екипът също се справя добре в новата ситуация. Половината от служителите продължават да работят от вкъщи дори и след отпадането на ограниченията, наложени с цел намаляване на разпространението на вируса. „Нямаме проблем с това, виждаме, че продуктивността в някои отношения се увеличи, защото на хората им е приятно да са си вкъщи“, посочва Димитров.
В момента в компанията работят 13 души, броят им е намален от около 30 още преди пандемията, защото „се чувстваме по-добре като по-малък екип и постигаме по-добри резултати“. Планират и преместване в нов офис – принципното решение за промяната е взето отдавна, но в настоящата ситуация виждат подходящ момент за това. Не търсят по-голямо помещение, а по-скоро смяна на средата. Вече са разгледали и няколко възможности, а Благовест Димитров планира да създаде отново интересен дизайн за някоя от стените, този път и с помощта на AR.
MClimate продължава и разработването на нови продукти – сензори за дим, камери, умни ключалки, устройство за напоителни системи. Планират и нов кръг на финансиране, който да помогне за разрастването на компанията.