Влогърите, които превърнаха хобито си в бизнес за хиляди левове
В едно юлско утро на 2016 г. членовете на YouTube общността „Пакта“ стоят в столичния клуб Mixtape и не могат да повярват на очите си.
Заведението, намиращо се в подлеза на НДК, е претъпкано с техни фенове, които са дошли да ги видят. Навън опашката от чакащи да влязат става все по-дълга.
Тълпата пречи на минаващите през подлеза. Тримата охранители, които от „Пакта“ са наели за събитието, са неспособни да се справят с чакащите. Организаторите твърдят, че в един момент в района на събитието е имало около 3500 души: в пъти над 600-те фенове, които „Пакта” са очаквали да дойдат. Още по-впечатляващо е, че това е първата подобна среща, която геймърите организират. Никой от тях не е подготвен за такъв голям интерес.
„Нямахме идея какво правим”, казва Никола Димитров, който по това време вече е част от „Пакта”. Налага се да се намеси полицията. Тя нарежда на организаторите да преместят събитието на друго място. Така фен срещата се мести в парка непосредствено до подлеза на НДК и в крайна сметка приключва без сериозни инциденти.
Малко вероятно е да срещнете български тийнейджър, който никога не е чувал за „Пакта” или някой от членовете му. Повечето от тях имат по поне 100 хил. фенове в YouTube. Интересът към тях е толкова голям, че „Пакта” не се притеснява да наеме зала в „Интер експо център”, когато организира фен среща.
Но защо за тийнейджърите е толкова вълнуващо да се срещнат наживо с хора, които играят Minecraft и излъчват в YouTube? „Аудиторията възприема ютубърите за свои идоли – казва Никола Димитров. – Представете си как 4–5 ваши идоли пеят или играят на една сцена. Това прави публиката много щастлива.”
Димитров или Nickicha1, както е известен сред феновете си, е съосновател и управител на „Пакта” – компанията, която монетизира дейността на геймърската група. Съдружник му е Венцислав Калчев, който публикува видеа с псевдонима Venata.
На сайта си „Пакта” се промотира като „първата професионализирана организация на инфлуенсъри”. Компанията генерира приходи основно от организиране на събития, издаване на книги и продажбата на брандирани стоки като шапки, тениски, мишки и т.н. Действат и като инфлуенсърска агенция: намират рекламодатели и преговарят условията с тях, организират рекламни кампании.
ПРЕЗ 2019 Г. „ПАКТА” ИМА 211 ХИЛ. ЛВ. ПРИХОДИ И ДОРИ Е РЕАЛИЗИРАЛА ПЕЧАЛБА 30 ХИЛ. ЛВ.
Именно стълпотворението в подлеза на НДК кара всички от „Пакта” да си дадат сметка, че това, което правят, има голяма стойност за феновете им. Не че не го знаят от преди това. Историята на „Пакта” започва някъде около 2013 г., когато няколко геймъри наемат сървър, за да играят Minecraft. Популярността на сървъра, който играчите наричат EvilCraft, расте. Постоянно се появяват желаещи, които искат да се включат и да играят.
Но геймърите, които управляват Evilcraft – сред които Dido_D, heaveNBUL и Aethelthryth, предпочитат да го развият като общност от създатели на видеосъдържание. „Те решиха да го направят професионално: да са ютубъри и да си помагат взаимно – казва Никола Димитров, който се включва в проекта на по-късен етап. – Да снимат заедно и да си обменят аудиторията.”
Колаборациите са честа практика в YouTube. Двама собственици на канали снимат общо видео, като така се промотират един друг пред своите аудитории. По думите на Димитров тази тактика работи чудесно за ранните членове на „Пакта”. „За две години всички дръпнаха много напред.”
Венцислав Калчев се присъединява към „Пакта” през 2015 г., след като е забелязан от тогавашните членове. „Не е само за игране на игри – казва Калчев. – Правим това, което ни харесва. Участвали сме в различни кампании като „Капачки за бъдеще”.
Това е силата на инфлуенсърите. Независимо дали правят ревю на камера, или призовават към обществено полезни каузи посланията им достигат до определена аудитория, която е склонна да им се довери.
Калчев може да посочи личен пример в това отношение. През август 2018 г. той публикува видео, в което събира боклук от улиците и предизвиква други български ютубъри да направят същото. Видеото, което до момента е гледано малко над 60 хил. пъти, постига целта си – освен предизвиканите част от публиката също приема предизвикателството. „Много хора започнаха да излизат навън, да публикуват сторита в Instagram как събират торбички – казва Калчев. – Стигна и до телевизията.”
Лоялността на аудиторията му вероятно обяснява защо през 2018 г. „Интер експо център” е окупиран от около 5000 души, които са дошли да видят любимите си геймъри наживо. Днес Димитров и Калчев определят това събитие като най-мащабното, което са правили досега.
През 2019 г. наемат зала в НДК, за да организират ThePactCon. Освен че участват във фен среща, по време на събитието членовете на „Пакта” излизат на сцена, за да играят видеоигри и да пеят пред видимо въодушевена младежка публика. Пускат промоционални двойни билети по 45 лв. И с лекота успяват да напълнят залата.
Димитров и Калчев смятат, че инфлуенсърите са все още силно подценяван от рекламодателите инструмент. По думите им рекламните агенции не могат да работят с инфлуенсъри и ще са необходими още поне 4 или 5 години, преди мейнстрийм рекламата да се насочи масово към инфлуенсърите (не че и сега не можете да видите цял влак в метрото, брандиран с лицата на ютубъри те InStanT и Stefie).
Докато дойде този момент, двамата двигатели зад бизнеса на „Пакта” са се съсредоточили върху целта си да разширяват общността от ютубъри. Това ще им осигури по-голяма критична маса, която ще ги направи по-силни като общество и като бизнес.
Или, както го обяснява Никола Димитров по своя си атрактивен начин: „Най-големият проблем на ютубърите е, че не осъзнават, че всички ядем от една пица. Колкото повече сме обединени, толкова по-голяма става тази пица.”