Как Daikin се справя в COVID кризата?
COVID-19 пандемията опразни европейските офиси и магазини, замрази икономиките и намали потреблението. Редица сектори като хотелиерството, авиоиндустрията и логистиката пострадаха от това и преживяха тежки месеци. Вероятно бихте предположили, че сред тях ще е и продажбата на климатични системи.
Михаел Хаас, мениджър продажби на Daikin за България и Молдова, може да сподели след 6-месечен бизнес цикъл (от 1 април 2020 до 30 септември 2020 г.) следното:
Има отчетен спад в потреблението в индустриалния сектор, както и при малките и средните търговски приложения (малки магазини, зали с общо предназначение и ресторанти), но най-вече в хотелиерския сектор. Въпреки това потреблението на климатици и отоплителни системи в домовете не само не спада, а нараства. Увеличението е толкова голямо, че компенсира загубите в индустриалния сектор.
В световен мащаб Daikin се фокусира върху продукти и решения, които подобряват качеството на въздуха в помещенията, за да отговорят на нарасналото търсене. Например за жилищни приложения Daikin предлага въздухопречистватели, които използват патентована технология за премахване на бактерии и вируси, и технологията Flash streamer за пречистване на въздух, използвана в климатиците.
„В началото бяхме много притеснени – казва Хаас, който работи в Daikin от 25 години. През март всички започнахме да работим от домовете си. Но сега трябва да ви кажа, че за първите 6 месеца на тази финансова година (1.04.2020–30.09.2020) вече достигнахме оборота от цялата предходна финансова година (1.04.2019– 31.03.2020).“
Причината за това е, че от март насам много повече хора работят от дома си. Изведнъж те осъзнават, че климатичната им инсталация е повредена, стара или просто не отговаря на стандартите на съвременните системи като интелигентно управление или енергийна ефективност. И решават да я заменят с нова. Това помага на Daikin да избегне сериозните сътресения, предизвикани от пандемията.
А сътресения има. COVID-19 буквално замрази европейската икономика. В страни като Испания спадът на БВП за второто тримесечие достигна 18% според Евростат. Централна и Източна Европа също пострадаха значително, като почти всички страни от региона отчетоха поне 8% спад на икономиките си за периода април – юни.
Според Хаас ситуацията ще остане напрегната и нестабилна през 2021 г., тъй като забавянето на икономиката ще удари спирачката на много големи проекти в строителството и хотелиерството. Тъй като самите инвеститори не знаят какво да очакват през 2021 г., те замразяват или забавят инвестициите си в нови проекти (най-критичните сектори са хотелиерският на брега на Черно море и малките търговски обекти).
„Ние от Daikin гарантираме и обещаваме в този труден момент да окажем максимална подкрепа на нашите партньори и заинтересовани страни в България, за да постигнем най-добрите решения, високо удовлетворение на клиентите и най-добри продажби“, казва Хаас.
Базираната в Япония Daikin е легендарен бранд на пазара за климатични инсталации. На глобално ниво компанията разполага с над 80 хил. служители, а през последната си финансова година генерира 21 млрд. евро приходи и оперативна печалба 2.2 млрд. евро.
В Централна и Източна Европа корпорацията оперира през поделението си Daikin Central Europe, което осигурява годишен оборот 284 млн. евро. Daikin присъства в 16 страни от региона. На Балканския полуостров компанията е стъпила (освен в България) на пазарите в Румъния, Сърбия, Хърватия, Северна Македония, Босна и Херцеговина.
На местните пазари Daikin работи чрез мрежа от партньори. Такава е практиката и в България, където компанията има мрежа от няколко партьора. Хаас е особено позитивен за мястото на местния пазар в стратегията за развитие на Daikin. “България играе много голяма роля в компанията ни – казва той. – От всички 16 страни, на които оперира Daikin Central Europe, България винаги се представя сред топ 3.“
БЪЛГАРИЯ ИГРАЕ МНОГО ГОЛЯМА РОЛЯ В КОМПАНИЯТА НИ. ОТ ВСИЧКИ 16 СТРАНИ, В КОИТО ОПЕРИРА DAIKIN CENTRAL EUROPE, БЪЛГАРИЯ ВИНАГИ СЕ ПРЕДСТАВЯ СРЕД ТОП 3.
Специфичното за България е, че местните партньори, могат да действат и като дистрибутори. Това работи и за двете страни, защото позволява на Daikin да реализира повече продажби, а в същото време помага на българския партньор да разширява бизнеса си. „Помагаме им да растат. Помагаме им да се развиват“, казва Хаас.
Хаас има поглед върху местния пазар, защото през последните 13 години е регионален мениджър на Daikin за България. Кариерата му в Daikin започва през 1995 г. като техническа поддръжка за всички страни. След няколко различи позиции, свързани с техническото обслужване или мениджмънт, като например ръководител на търговски услуги и мениджър по продукти и качество, той поема цялата отговорност за България. Хаас посещава България за първи път още през 1997 г.
България, както и останалите страни в Централна и Източна Европа играят все по-голяма роля за растежа на Daikin в Европа. Хаас посочва, че пазарите в региона са третият най-голям купувач на продукти на Daikin в Европа. Това би могло да се обясни с повишаването на доходите в Централна и Източна Европа и увеличаващото се търсене на климатични и отоплителни системи.
Европа е интересен регион и поради още една причина: хладилните агенти. От години в Европа се въвеждат регулации върху използването на хладилни агенти, което оказва влияние върху бизнеса на компании като Daikin. Регулациите са предизвикателство, защото производителите на климатични системи трябва, от една страна, да се съобразяват с тях, а от друга, да предоставят нови, по-ефективни технологии.
Компанията е пионер в използването на R-32: хладилен агент, който намалява потреблението на електроенергия и вредните ефекти върху околната среда.
По този начин Daikin успява да се съобразява с регулациите, докато в същото време дава ефикасни решения за крайния потребител. Компанията насърчава използването на R-32 и от други производители с идеята по този начин да се създават по-добри и безопасни технологии.
„Индустрията е изправена пред предизвикателство – казва Хаас. – Но за крайния потребител има голяма полза, тъй като получава по-добър и изгоден продукт.“